Niedawno opublikowane badania w "Proceedings of the National Academy of Sciences" pokazują, że obniża się ludzkie IQ. Naukowcy z Centrum Badań Ekonomicznych Ragnara Frischa w Norwegii wzięli pod lupę 730 tysięcy testów IQ, które rozwiązali norwescy mężczyźni w wieku 18-19 lat. Test IQ był częścią ich obowiązkowej służby wojskowej. Jak pokazała analiza u ludzi urodzonych po 1975 roku IQ zaczęło się obniżać nawet o 7 punktów na pokolenie. Niestety podobne wyniki uzyskali brytyjscy naukowcy niemal dekadę temu.
Francuskie testy i jedynie słuszne wyniki
Pierwsze testy IQ datowane są na początek XX wieku. Dr Roland Zarzycki z Collegium Civitas zwraca jednak uwagę, że te pierwsze testy miały narzucone z góry zadania, ale i wyniki. - We Francji testy na inteligencję miały służyć temu, by dzieci w szkołach segregować w odpowiedni sposób - mówi ekspert. - Były takie teorie, że dzieci szczególnie uzdolnione lepiej się uczą, osiągają lepsze wyniki, jeśli uczą się w środowisku innych dzieci szczególnie uzdolnionych, bo te je motywują do pracy. Natomiast dzieci, które mają trudności z nauką być może lepiej uczą się w środowisku innych, które mają trudności z nauką - dodaje. - Oczywiście założeniem było, że najlepsze rezultaty mają uzyskać białoskórzy chłopcy z dobrych domów. Jeśli tak się nie działo - testy zmieniano.
Jak sztuczna inteligencja zmienia nasze życie?
Efekt Flynna i skoki co 3 punkty
W XX wieku zaobserwowano skoki IQ o 3 punkty co pokolenie. Ta tendencja wzrostowa to tzw. efekt Flynna, od nazwiska Jamesa Flynna, który badał inteligencję ptaków kiwi. - Tłumaczono to ogólnym poprawieniem się kondycji ludzi, społeczeństw. Mieliśmy coraz wygodniejsze życie, lepiej się odżywialiśmy, system edukacji był lepszy, albo lepiej dopasowany do testów - mówi dr Roland Zarzycki.
- Te testy IQ nie mierzą w pewnym sensie inteligencji obiektywnie i uniwersalnie, tylko zawsze odnoszą je do pewnego stanu, tego poziomu IQ, który jest obserwowany w społeczeństwie - wyjaśnia ekspert. - Testy są poddawane rozwiązywaniu przez grupę testerów i ci testerzy osiągają jakiś wynik - dodaje.
Testy IQ odstają od rzeczywistości?
Dziś naukowcy norwescy mówią o spadku IQ. - Być może jego poziom maleje, bo osiągnęliśmy już tak wysoki pułap, że trudno go wyżej wyśrubować - są jakieś granice ludzkich możliwości - mówi rozmówca Weroniki Puszkar. - A może kompetencje, których wymaga od nas rzeczywistość, zmieniający się świat, środowisko IT, to, że żyjemy coraz bardziej w cyberprzestrzeni - coraz bardziej zaczynają odstawać od tych kompetencji, które mierzy test na IQ - zastanawia się.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 05.03.2020
Godzina emisji: 8.16
pj/kd