Psia depresja? Zadbaj o swojego zwierzaka jesienią
Jak się okazuje, choć psy są świetne w rozpoznawaniu naszych emocji, nie robią tego na podstawie mimiki. Naukowcy z Węgier i Meksyku, pracujący wspólnie na Uniwersytecie Loránda Eötvösa w Budapeszcie zbadali przy użyciu rezonansu magnetycznego aktywność mózgów 30 ludzi i 20 psów. Sprawdzili, jakie obszary mózgów uaktywniają się, gdy badani oglądają filmy przedstawiające pysk psa, tył głowy psa, ludzką twarz i tył ludzkiej głowy. Wyniki obrazowania u czworonogów wykazały, że żadna część ich mózgów nie reagowała silniej na widok twarzy człowieka, za to "ożywiała" się na widok innego psa.
02:55 2020_10_15-06-23-28_PR4_PS Zwierzęta.mp3 Jak widzą psy i po czym rozpoznają swoich właścicieli? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zwierzęta w podróży. "Nawodnienie to podstawa"
- Psy zdecydowanie mocniej reagują na inne psy niż na na przykład na ludzi, bo w przypadku zwierząt priorytetem jest prokreacja - tłumaczył Kacper Kowalczyk, przyrodnik, dziennikarz Czwórki i lekarz weterynarii.
Posłuchaj:
Jak podkreślał psy rozpoznają swoich właścicieli po zapachu, albo barwie głosu, a nie po fryzurze, czy kolorze oczu. - Dla zwierząt ważny jest takżę sposób wypowiadania słów, intonacja - wymieniał Kacper Kowalczyk. - Wzrok nie jest najmocniejszą stroną psów. Widzą w sepii, a odróżniają wyłącznie elementy, czyli na przykład istoty dwunożne od czworonożnych, krzaki, meble. Ich pierwszym zmysłem jest węch, kolejnym - słuch - tłumaczył ekspert.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał przygotowała: Martyna Ogonek
Data emisji: 15.10.2020
Godzina emisji: 6.16
kd