"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy "na chybcika" to "byle jak"?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 07:35
Kiedy robimy coś "na chybcika", albo - choć to rzadziej używana forma - "chybcikiem", to znaczy, robimy to w pośpiechu, naprędce, na poczekaniu. I aż chciałoby się też dodać: byle jak. Czy na pewno?
Dzielenie się czasem to jedna z najtrudniejszych i najbardziej szlachetnych postaw
Dzielenie się czasem to jedna z najtrudniejszych i najbardziej szlachetnych postaw Foto: Shutterstock

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem sprawdziliśmy, co to znaczy "na chybcika". 

Jak podaje strona NCK "Ciekawostki językowe / Ojczysty - dodaj do ulubionych", kiedy robimy coś "na chybcika" albo - choć to rzadziej używana forma - chybcikiem, to znaczy, robimy to w pośpiechu, naprędce, na poczekaniu. I aż chciałoby się też dodać: byle jak. Ale chociaż pośpieszne, niepoprzedzone należytymi przygotowaniami robienie czegoś kojarzy się nam z niedbałością i niestarannością, to samo określenie "na chybcika" lub "chybcikiem" nie niesie takiego znaczenia. "Chybcikiem" i "na chybcika" pochodzą od przymiotnika "chybki" w znaczeniu "szybki, żwawy, śpieszny, zwinny" i znaczyły zawsze po prostu "szybko, śpiesznie". Do języka ogólnego przeszły z gwar, w których przyjmują również postaci: chypczykiem, na chypczyka. 

Posłuchaj
01:07 czwórka pierwsze słysze 29.06.2023 ojczysty.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co to znaczy "na chybcika" lub "chybcikiem"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Język polski należy do najtrudniejszych języków świata. Badanie pochodzenia słów i ich ewolucji to fascynująca podróż przez historię i zwyczaje. Martyna Matwiejuk w audycji "Pierwsze słyszę" o godz. 7.30 do końca roku będzie wyjaśniać, dlaczego niektóre memy powodują, że "śmiejemy się do rozpuku", sprawdzi też językowy rodowód "kundla", skąd się wziął "majsterklepka" i jaką miarą jest "łut szczęścia". 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.


***

Ciekawostkę językową przedstawiła Martyna Matwiejuk.

mat.pras./pj

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Jak kawia została świnką morską?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 12:50
Dlaczego małe, bezogonkowe zwierzątko wielkości i kształtu przerośniętego chomika nazywa się świnka morska?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy można zgasić telewizor, który się nie pali?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 07:51
Przecież telewizor się nie pali, więc po co go gasić? Czasownika "zgasić” można używać jednak nie tylko w kontekście gaszenia ognia. Zgasić to również pozbawić kogoś pewności siebie, a także - przerwać pracę jakiegoś urządzenia.
rozwiń zwiń