- Rozpoczął się nowy rok szkolny 2023/2024. W samej Warszawie, do ponad ośmiuset szkół i przedszkoli poszło prawie 290 tys. dzieci,
- Nie dla wszystkich dzieci jest to radosny dzień. Dawid Łasiński, znany jako Pan Belfer podpowiada nauczycielom i uczniom, jak sprawić, by szkoła była przyjaźniejszym miejscem.
- Gość audycji podkreślał, jak bardzo istotne jest, żeby uczniowie zaufali nauczycielom i nie uznawali ich za wrogów.
Szkoła - nie zawsze się dobrze kojarzy
Początek roku szkolnego wielu osobom kojarzy się ze stresem i niepewnością. - Ja zapamiętałem szkołę w taki sposób, że było to miejsce, gdzie tak naprawdę trzeba było przetrwać - mówi gość audycji. - Z początkiem roku trzeba było wejść do szkoły, zobaczyć, kto nas przywita. Jako uczniowi towarzyszyły mi pytania: jak potraktują nas nowi nauczyciele? Co będzie się działo? Jak bardzo trzeba będzie się ich bać?
Rozmówca Kamila Jasieńskiego zauważa, że zwykle nauczyciele mają misję, jaką jest przekazanie wiedzy z ich przedmiotu. Mają sprawić, żeby uczniowie na odpowiednim poziomie ją sobie przyswoili. Czasem, w ich odczuciu, nieważne są metody, nawet jeżeli okazują się nieskuteczne.
Ważna dobra relacja uczeń-nauczyciel
- Im dłużej pracowałem, tym bardziej zdawałem sobie sprawę, że klucze do poszczególnych uczniów są różne i nie zawsze mam je wszystkie w kieszeni - opowiada. - Więc dzisiaj, wchodząc do sali lekcyjnej, mam poczucie, że prawdopodobnie i tak wszystkich nie nauczę chemii. Zależy mi na tym, żeby jednak uczniowie na tę chemię przychodzili z dobrym nastawieniem. Żeby ze stresu nie płakali pod salą i w przyszłości nie wspominali tych lekcji źle.
Dlatego tak ważna jest relacja uczeń-nauczyciel. Gość audycji podkreśla, jak bardzo jest istotne, żeby uczniowie zaufali belfrowi i nie uznawali go za wroga. - Jak już zbudujesz dobrą relację z uczniem, to czegokolwiek będziesz chciał, będziesz mógł ich nauczyć, albo przynajmniej wzbudzić zainteresowanie - tłumaczy. - Wszystko opiera się na relacji, bo tak naprawdę uczysz się od tego, kogo lubisz.
Skupienie i uważność
Dawid Łasiński przyznaje, że aby posiąść jakąś wiedzę, potrzeba czasu. Trudno jednak zdyscyplinować młodzież do poświęcenia dłuższej uwagi na lekcji. - Młodzi ludzie dzisiaj żyją w takim świecie, w którym wszystko trwa sekundy. Filmik w mediach społecznościowych trwa 15 sekund i najchętniej oni lekcję by przescrollowali. Po tym czasie im się nudzi - tłumaczy. - A tu ktoś ich zmusza, żeby siedzieli 45 minut. To jest dla nich po prostu mordęga.
14:15 Czwórka/ Pierwsze słyszę - szkoła Dawid Łasiński_04.09.2023.mp3 Dawid Łasiński - Pan Belfer - o relacjach uczeń-nauczyciel (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
Dlatego tak ważne jest urozmaicanie lekcji w każdy możliwy sposób. Jest to także wypracowanie u młodzieży umiejętności skupienia i uważności.
- Kluczem do tego jest mówienie i przypominanie o rzeczach, które są ważne i zawsze będą ważne, czyli uniwersalne i ponadczasowe - opowiada rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Przygotowałem zestaw porad i wskazówek dla uczniów, podzieliłem się nimi z nauczycielami. Tam między innymi mówię o tym, jak dbać o swoje skupienie. Myślę, że w ogóle rolą edukacji jest pokazywanie pewnych kierunków. Chodzi o to, żeby uczniowi, młodemu człowiekowi cały czas ustawiać pewnego rodzaju kompas, kalibrować i dawać mu wskazówki, on może z nich skorzystać, ale nie musi.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzący: Kamil Jasieński
Gość: Dawid Łasiński (Pan Belfer, nauczyciel chemii)
Data emisji: 04.09.2023
Godzina emisji: 08.15
aw