- Na najwyższe zarobki mają szansę absolwenci kierunków związanych z technologiami i zdrowiem.
- AI i Data Science, cyberbezpieczeństwo, medycyna personalizowana i biotechnologia - to studia, po których ukończeniu można liczyć na dobrą pensję.
- W branży IT cała Europa zarabia na podobnym poziomie.
- Już uczniowie szkół średnich doceniają profile klas związane z informatyką. Docenia się też szkoły branżowe.
Dane OECD wskazują na zdecydowanie większe szanse na lepszą pracę i zarobki w przypadku absolwentów studiów niż osób z wykształceniem średnim. Na najwyższe zarobki mają szansę absolwenci kierunków związanych z technologiami i zdrowiem. Specjaliści w dziedzinie cyberbezpieczeństwa mogą liczyć na 12 tysięcy złotych na start, a później - nawet 30 tysięcy miesięcznie. Podobnie sytuacja wygląda w dziedzinie AI i Data Science. Dobrze prezentuje się też pensja absolwenta inżynierii lotniczej i kosmicznej oraz projektanta gier.
Jakie kierunki studiów są najbardziej opłacalne?
W topie zestawienia kierunków, które obiecują najwyższe zarobki są:
- AI i Data Science
- cyberbezpieczeństwo
- medycyna personalizowana
- biotechnologia
- Kierunki związane z technologiami to przyszłość - twierdzi Stefan Ravensdale, który pracuje przy aplikacjach na studia zagraniczne przy Elab Education Labolatory, ale i sam niedawno ukończył studia. - Patrzę na moich znajomych, którzy porozjeżdżali się po świecie, ukończyli przeróżne kierunki. Różnice są ogromne.
Zobacz także:
Zarobki w IT
Branżą, w której poziom zarobków w całej Europie jest zrównany jest IT. - Dobrą pensję można złapać nawet w Polsce. W dodatku w naszym kraju łatwiej się aplikuje. Na zachodzie środowisko jest bardziej międzynarodowe - ocenia ekspert. - To sprawia, że konkurencja jest większa. Każdy chce się wstrzelić w silniejsze waluty.
04:29 czwórka pierwsze słyszę 03.01.2024 studia 9.44.mp3 Po jakich kierunkach zarobimy najwięcej? Jak planować swoją karierę? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Jeden z najbardziej opłacalnych kierunków to finanse i blockchain. - Sam studiowałem finanse i rachunkowość. W Polsce zarobki nie są tak wysokie, ale warto tu rozpocząć swoją karierę, żeby spróbować się przenieść wewnątrz korporacji do innego kraju - mówi rozmówca Weroniki Puszkar. - W Warszawie aplikantów jest znacznie mniej. W Londynie mieliśmy 30-40 aplikantów na jedno miejsce, w Warszawie dwóch.
Technika z przyszłością
Zmiany w topie "zawodów przyszłości" zauważają już uczniowie szkół średnich. Doceniają profile klas związane z informatyką. Chętnie decydują się też na szkoły branżowe.
- Absolwenci wybierają szkoły ponadpodstawowe - określają również profil klasy w liceum czy technikum.
Wybierają przedmioty, które będą zdawać na maturze, a to ułatwia im lub utrudnia dostanie się na odpowiednie studia - mówi Jan Koziarski z firmy Wulkan zajmującej się edukacją. - W 2023 roku 46 procent absolwentów klas ósmych wybrało licea ogólnokształcące, 41 procent technika, natomiast 12 procent szkoły branżowe.
Zobacz także:
W szkołach branżowych najbardziej popularnym zawodem jest zawód mechanika samochodowego czy zawody związane z usługami gastronomicznymi lub fryzjerskimi. W technikach chętnie obieranym kierunkiem jest technik informatyki czy technik logistyki.
Stefan Ravensdale poleca też w pierwszych latach studiów wyjechać za granicę - spędzić tam rok czy dwa, skorzystać z programów ułatwiających połączenie nauki z pracą. - To doskonały start do kariery - podkreśla. - Zdobywamy zagraniczne doświadczenie, tak cenione w Polsce.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 03.01.2024
Godzina emisji: 8.14
pj