- Jagna Kaczanowska jest znaną dziennikarką, psycholożką, specjalistką terapii rodzinnej i mamą dwójki dzieci.
- W 2021 roku zdiagnozowano u niej raka piersi. Potem były chemia, mastektomia, rekonstrukcja piersi.
- Swoje doświadczenia opisała w książce "Rak i dziewczyna. Jak ułożyłam sobie życie z nowotworem".
- Jagna Kaczanowska przekonuje, że raka nie trzeba się bać i że badania profilaktyczne też nie są straszne.
- Gość Czwórki opowiada także o tym, jak wygląda chemioterapia i czy mężczyzna może mieć raka piersi.
Przyjaciółki z chemioterapii
- Po chemii ma się wysuszone śluzówki i piekący przełyk. Ma się zachcianki, a to na słodkie, a to na słone, i zmienia się smak. - Leczenie chorób nowotworowych nie jest takie straszne. Jest w nim miejsce na miłość, przyjaźń, różne wygłupy. Na wiele nowych znajomości i różnych doświadczeń - przekonuje gość Czwórki. - Leczenie raka to demonstracja naszej siły i dzielności. Trzeba się badać, bo lepiej wiedzieć.
Rak to nie wyrok
Jagna Kaczanowska jest dziennikarką i psycholożką, specjalistką terapii rodzinnej i autorką książki "Rak i dziewczyna. Jak ułożyłam sobie życie z nowotworem". To poruszająca i osobista opowieść o tym, jak zachorowała na nowotwór piersi i jak z niego wyszła. - To historia kobiety, którą, jak wiele innych kobiet, dopadła okropna choroba. Tyle że ja nie przyjęłam do wiadomości, że rak to wyrok, tylko postanowiłam wygrać to życie - śmieje się.
40:27 CZWÓRKA Wieczór z Czwórka - jagna 12.10.2023.mp3 Jagna Kaczanowska opowiada o swojej książce "Rak i dziewczyna. Jak ułożyłam sobie życie z nowotworem" (Wieczór z Czwórka/Czwórka)
Badania profilaktyczne nie bolą
Rak nie patrzy w PESEL i nie czeka na wolny dzień, a kobietom często wydaje się, że tak właśnie jest. Polska jest w ogonie Europy, jeśli chodzi o leczenie raka piersi, a wzrost umieralności najczęściej jest spowodowany zbyt późną diagnozą. - Najbardziej chciałabym przekazać moim czytelniczkom i czytelnikom, że raka nie trzeba się bać i badań też nie. Jeśli znajdziemy w naszym ciele coś, co nas zaniepokoi, idźmy do lekarza. Nie odwlekajmy tego - apeluje gość Czwórki. - Leczenie chorób nowotworowych może odbywać się w komfortowych warunkach, które w niczym nie przypominają scen z filmów z lat 70. I to nie ono jest najgorsze, tylko czas, w którym czeka się na wyniki badań. Wtedy nie wiemy jeszcze, na czym stoimy, nie jesteśmy zaopiekowani przez lekarza i nie działamy "w rytmie kuracji".
Przyczyny raka piersi
Zdaniem naukowców przyczyny zachorowania na raka piersi są wielowątkowe. Obciążenie genetyczne to jedno, reszta to przyczyny środowiskowe:
- nieregularny tryb życia
- nieprawidłowe odżywianie
- otyłość
- stosowanie leków zwiększających poziom estrogenów
- mało ruchu fizycznego
- nieposiadanie dzieci lub posiadanie ich w późnym wieku
Rak piersi u mężczyzn
- To, co ludzi dziwi, to to, że mężczyzna może mieć raka piersi: jak to możliwe, przecież nie ma piersi - mówią. - Tymczasem mężczyźni mają tkankę gruczołową. Co prawda nadal jest to rzadki nowotwór, ale jak ostrzegają lekarze, występuje coraz częściej - m.in. ze względu na obecność hormonów w jedzeniu, które spożywamy - wyjaśnia autorka książki.
Sprawdź też:
Padania profilaktyczne i genetyczne
Wszyscy powinni się badać. Dobrym pomysłem jest też zbadanie genów. - Taki test kosztuje około 700 złotych, wykonuje się go ze śliny i dzięki niemu można sprawdzić, czy nie jesteśmy obciążeni jakąś mutacją genetyczną - namawia Jagna Kaczanowska. - To jest bardzo ważne, bo jeśli okaże się, że jesteśmy obciążeni np. mutacją w genie BRCA1 i BRCA2, to ryzyko zachorowania na raka piersi wynosi 80 proc.
Dlaczego warto się badać? Różowy Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Movember to akcja listopadowa mająca na celu propagowanie wiedzy o raku jąder.
Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi
15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Samobadanie powinny przeprowadzać już nastolatki - od 16. roku życia. Wtedy jest szansa, że wejdzie im to w nawyk i będą to robić do późnej starości. Mammografię zaleca się paniom po 50. Jeśli cokolwiek nas zaniepokoi w piersi, natychmiast powinniśmy skontaktować się z ginekologiem i poprosić o skierowanie na badania.
***
Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Jagna Kaczanowska (dziennikarka, psycholożka, specjalistka terapii rodzinnej i autorka książki "Rak i dziewczyna. Jak ułożyłam sobie życie z nowotworem")
Data emisji: 12.10.2023
Godzina emisji: 20.30
kul