Rynek mieszkaniowy. Czy ceny najmu będą rosły?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 14:43
W Czwórce wraz z Rafałem Bieńkowskim, specjalistą ds. nieruchomości analizujemy rynek mieszkaniowy. Sprawdzamy, jak jest z dostępnością mieszkań na wynajem i czy ceny najmu będą rosły.
Rynek mieszkaniowy i ceny najmu mieszkań wg ekspertów są na ustabilizowanym poziomie.
Rynek mieszkaniowy i ceny najmu mieszkań wg ekspertów są na ustabilizowanym poziomie.Foto: shutterstock/Studio Romantic/
  • Wakacje tuż, a to najlepszy moment na wynajem mieszkania.
  • Kończy się rok akademicki, a studenci rozjeżdżają się do domów, wtedy też łatwiej o znalezienie odpowiedniego lokum. 
  • Rafał Bieńkowski z serwisu nieruchomości online analizuje dla nas rynek najmu mieszkań.

Wynajem mieszkania to w obecnych czasach spory wydatek, a najemcy drżą na myśl o ewentualnych podwyżkach. Agenci nieruchomości jednak uspokajają. Blisko 50 procent z nich uważa, że rynek najmu mieszkań ustabilizował się i utrzyma się na obecnym poziomie.

Rynek mieszkaniowy - czy dużo jest ofert wynajmu?

- Przede wszystkim wybór mieszkań jest znacznie większy niż jeszcze rok, czy dwa lata temu. Doskonale pamiętamy sytuację, która miała miejsce tuż po wybuchu wojny w Ukrainie. Wtedy w wielu miastach ofert najmu brakowało, a mieszkania wynajmowane były błyskawicznie. Teraz na szczęście wybór jest szeroki - tłumaczy specjalista. - Sytuacja jest zdecydowanie lepsza nie tylko ze względu na wakacje. Chociaż właśnie to wtedy jest najlepszy czas na szukanie ofert.

Jak podkreśla rozmówca Kamila Jasieńskiego, w wielu miastach ofert jest więcej, a czynsze od pewnego czasu przestały rosnąć, co jednak nie oznacza, że ich najem jest tańszy. - Jeszcze wciąż jest bardzo drogo. Sprawdziłem stan na dziś, jak wygląda wysokość najmu w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch lat - zaznacza. - Niestety, w dalszym ciągu mówimy o tym, że jest 20-30 procent drożej, wszystko oczywiście w zależności od miasta w którym poszukujemy mieszkania.

Sprawdź także:


Czy ceny najmu będą rosły?

Według eksperta, nic nie wskazuje na to, żeby ceny najmu mogły spadać. - To jest dość dynamiczny rynek. Dlatego, w naszym portalu prowadzimy badanie nastrojów, które co kwartał robimy wspólnie z agentami nieruchomości. Mogę powiedzieć, że prognozy dla najemców są dobre przede wszystkim jeśli chodzi o czynsze. One raczej nie będą rosły. Ponad 70 procent agentów, nie przewiduje, żeby miało być drożej. To jest na pewno dobra informacja - tłumaczy Rafał Bieńkowski. - Jeśli chodzi o wybór mieszkań, to oferta dalej ma rosnąć, czyli wybór będzie, coraz większy. Natomiast jeśli chodzi o popyt, to raczej będzie stabilny. Połowa agentów mówi, że raczej ten rynek będzie się w tej chwili stabilizować.

Sprawdź także:

Ile za wynajęcie mieszkania?

A gdzie jest najdrożej? Oczywiście w zestawieniu miast z najdroższymi mieszkaniami do wynajmu, stolica zajmuje pierwsze miejsce. Od jakich więc kwot zaczyna się obecnie wynajem mieszkań?

- Zawsze Warszawa jest punktem odniesienia i jest zawsze na szczycie. Według najnowszych danych, jeśli chodzi o kawalerkę, to taki średni koszt ofertowy wynosi około 2600 złotych. Oczywiście do tego należy dodać opłaty - podkreśla specjalista. - Jeśli chodzi o mieszkanie dwupokojowe w stolicy, jest to wydatek około 4000 złotych plus opłaty. Mogę pocieszyć, że na szczęście w tym roku ceny są na dosyć zbliżonym poziomie, i w skali miesięcy nie widać znaczących wahań. Także jest drogo, ale cena najmu nie rośnie.


Posłuchaj
12:14 CZWORKA/Pierwsze słyszę - nieruchomości najem 04.06.2024.mp3 O rynku najmu mieszkań opowiada Rafał Bieńkowski, ekspert serwisu nieruchomości online (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Tuż po Warszawie, w zestawieniu znalazły się Kraków, Gdańsk i Wrocław. - Tam najbardziej popularne są mieszkania dwupokojowe. Trzeba za nie zapłacić około 2900 zł plus opłaty - wymienia gość audycji. - Oczywiście na przeciwległym biegunie są miasta typu Olsztyn, Gorzów Wielkopolski czy chociażby Kielce. Tam zarówno za kawalerkę czy za mieszkanie dwupokojowe średnia cena najmu wynosi  poniżej 2000 złotych. Także jest znacznie taniej. Oczywiście jednak trzeba pamiętać, że w tego typu miastach generalnie też się mniej zarabia, więc ten najem często waży tak samo dużo w przełożeniu na portfel typowego Kowalskiego.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Rafał Bieńkowski (ekspert serwisu nieruchomości online)

Data emisji: 04.06.2024

Godzina emisji: 8.13

aw

Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń