Sikorka bogatka. Brutalny chuligan w świecie ptaków
Wygląd i budowa ciała słonki mają za zadanie pomóc jej wykryć zagrożenie i zamaskować się. - Umaszczenie słomki jest ochronne: brązowo-szaro-czarne - opowiada ekspert. - Słonki pożywienia szukają w glebie, co ułatwia im długi dziób. Żerując sondują dziobem glebę w poszukiwaniu dżdżownic. Końcówki ich dziobów są mocno unerwione, dodatkowo mają zdolność rozszerzania się, bez konieczności otwierania całego dzioba. Słonka precyzyjnie, jak pęsetą wyciąga dżdżownice z ziemi - dodaje.
Gniazda słonek są zagłębieniami w ziemi. I, jak same słonki, są bardzo zamaskowane, co utrudnia ich obserwacje. - By zobaczyć słonki najlepiej wybrać się do lasu na zrąb, miejsce gdzie wycięto drzewa. To ulubione obszary słonek. Tam wieczorami samce tokują i latają wolnym lotem - opowiada Adam Zbyryt.
ZOBACZ TAKŻE Agresywny, milczący wojownik - kormoran >>>
Kuropatwa - dlaczego wszyscy chcą ją zjeść?
Niestety słonki to wciąż ptaki łowne. Chrapkę na nią mają nie tylko leśne drapieżniki, ale także niektórzy ludzie.
- Słonka ufa swojemu ubarwieniu. Gdy w pobliżu jest drapieżnik, nie ucieka, ma nadzieję, że upierzenie ją ochroni. Czeka do ostatniej chwili - opowiada rozmówca Anny Hadej. - Nietypowym zachowaniem słonki jest też przenoszenie swych piskląt i gniazda w miejsca, które wydają jej się bardziej bezpieczne.
ZOBACZ TAKŻE Mewy i ich przepis na życiowy sukces >>>
W związku z ociepleniem klimatu coraz więcej słonek decyduje się na spędzenie zimy w kraju. Te, które odlatują, zimowe miesiące spędzają najczęściej w Hiszpanii.
***
Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia
Prowadzi: Maciej Wójcik
Materiał: Anna Hardej
Data emisji: 24.01.2020
Godzina emisji: 6.25, 7.25
pj