Sekretne życie kawki - ten ptak nie zna mezaliansu
Choć dawniej, podobnie jak bociany, czajki można było dostrzec w malowniczych plenerach polskich wsi, dziś widzi się je dużo rzadziej. - Niektóre czajki, by budować gniazda, pracowicie znoszą gałęzie, liście i korzenie, a potem tworzą z nich bardzo urokliwe kopczyki o wysokości nawet 30 cm. Na ich górze są niecki, w których czajki znoszą jaja o potem je wysiadują. W tym miejscu na świat przychodzą także ich pisklęta - opowiadał Jacek Karczewski z magazynu "Ptaki Polskie". - Ich jaja są dość charakterystyczne i trudno je dostrzec, bo mają barwy moro.
ZOBACZ TAKŻE Kuropatwa - dlaczego wszyscy chcą ją zjeść? >>>
Gąsiorek. Maleńki ptaszek, który został rzeźnikiem
Czajki budują gniazda najczęściej na terenach podmokłych. - Tam, gdzie jest sucho, raczej wygniatają w ziemi dołki, w których się zagnieżdżają - tłumaczył ekspert. Gody czajek właśnie trwają. I jak podkreślał ekspert w Czwórce, to gatunek, który lubi się popisywać. - Zwłaszcza faceci. Oprócz tego, że robią pokazy lotnicze i fikają naprawdę imponujące koziołki, kręcą "beczki" i pikują w powietrzu, charakterystycznie zawodzą, i to zarówno w ciągu dnia, jak i w ciągu nocy. To brzmi bardzo melancholijnie - opowiadał ekspert.
ZOBACZ TAKŻE Agresywny, milczący wojownik - kormoran >>>
Pierwsi przedstawiciele czajki kilka tygodni temu wrócili do Polski z ciepłych krajów. Jak podkreślał ekspert, warto ich wypatrywać, bo są przepiękne: mają czarne żaboty i charakterystyczny "czubek" na głowie. - Warto podkreślić, że ten gatunek nie ma się w naszym kraju najlepiej, a liczebność tych ptaków spada. W skali ostatnich 20-30 lat zmniejszyła się nawet o 60 procent. To oznacza, że w niektórych regionach czajki zniknęły kompletnie - tłumaczył Jacek Karczewski.
***
Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia
Prowadzi: Maciej Wójcik
Materiał przygotowała: Anna Hardej
Data emisji: 7.02.2020
Godzina emisji: 6.25, 7.25
kd