Wczytując się w uczelniane propozycje dla kandydatów na studia, coraz częściej możemy natknąć się na kierunki nietypowe, jak budowa jachtów, zielarstwo i fitoprodukty czy technologia drewna.
Wybierając coś oryginalnego, na pewno zabłyśniemy przed znajomymi, a i będziemy mieli szansę wyspecjalizować się w nowej lub mało znanej dziedzinie, co pomoże umocnić naszą pozycję na rynku pracy.
Papier nie odchodzi do lamusa
- Często się dziś słyszy, że papier to jest przeżytek. Jednak dla nas, studentów papiernictwa i poligrafii, jest ważny, jak i sama poligrafia - mówi Tomasz Murawski, student Politechniki Warszawskiej, inżynier poligrafii. - Współcześnie drukuje się niemal na wszystkim. Nie chodzi tylko o książki, ale przede wszystkim opakowania. Rynek opakowań bardzo dynamicznie się rozwija - z półek uśmiechają się do nas sreberka i złotka pełne napisów - dodaje.
To, z czym mają do czynienia studenci tego kierunku, może zainteresować tych, którzy lubią przedmioty ścisłe, ale są też kreatywni. - W programie mamy takie przedmioty jak projektowanie opakowań, teoria barwy, która jest taką fizyką dotyczącą barwy i osobiście ją uwielbiam. Jest też matematyka, fizyka i chemia, chemia barw. Dla mnie najciekawsza, a jednocześnie najtrudniejsza, jest teoria barw, gdzie z perspektywy psychofizycznej możemy się dowiedzieć, jak działają ludzkie oczy, ludzki mózg - podkreśla student. - Nie brakuje zajęć z typografii czy projektowania książek. Mamy zajęcia laboratoryjne, gdzie projektujemy opakowania, badamy farby i ich właściwości - dodaje.
06:09 czwórka ndt 30.09.2022.mp3 Nietypowe kierunki studiów na polskich uczelniach - czemu warto je wybrać? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Uczelnie techniczne coraz częściej oferują kierunki, których nazwy jeszcze kilka lat temu brzmiały jak z filmu SF: inżynieria internetu rzeczy, fotonika, inżynieria nanostruktur czy zielone technologie. Uniwersytety humanistyczne też nie pozostają w tyle i starają się iść z postępem. W Bydgoszczy znajdziemy Humanistykę 2.0, w Warszawie Psychologię transportu, a w Katowicach Muzykę, którą tworzy się w multimediach. Niezwykle ciekawą propozycją jest arborystyka.
Miejska zieleń od arborystów
- Zieleń w mieście to inwestycja dla nas i przyszłych pokoleń - mówi Paulina Sztajerowska, starościna na kierunku ogrodnictwo miejskie i arborystyka. - Każdy człowiek chce otaczać się zielenią i żyć w zieleni. Dbanie o istniejącą szatę roślinną i tworzenie nowych terenów biologicznie czynnych jest bardzo ważne. To inwestycja. Na naszej uczelni wszystkie zajęcia prowadzone są w ciekawy sposób. Mamy dużo zajęć praktycznych, wyjść w teren, by oglądać realizacje, np. na terenie Warszawy przy nowych nasadzeniach - dodaje.
Po ukończeniu studiów warto starać się o prace miejskich ogrodników. Rozmówczyni Oliwii Krettek podkreśla, że każda gmina, miasto, dzielnica powinny mieć takie stanowisko, człowieka, który potrafi porozumieć się i z architektem krajobrazu, i z urbanistami czy innymi jednostkami samorządu.
Przyszłość w drewnie
Niezwykle ciekawym kierunkiem, który w Polsce można studiować tylko w Warszawie i Poznaniu, jest technologia drewna. Iwona Eikszta, studentka ostatniego roku tego kierunku na SGGW, przyznaje, że często musi tłumaczyć, czym zajmuje się na uczelni. - Zajmujemy się m.in. badaniami nad wytrzymałością tworzyw drewnopochodnych, które sami wytwarzamy w specjalnych pracowniach, czy projektowaniem 3D - zdradza. - Wszystkie firmy, fabryki, zakłady związane z drewnem, jego obróbką, produkcją mebli, budownictwem stoją dla nas otworem - dodaje.
***
Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia
Prowadzi: Marta Zinkiewicz
Materiał przygotowała: Oliwia Krettek
Data emisji: 30.09.2022
Godzina emisji: 07.24
pj/kor