Reportaż - rzeczywistość w powiększeniu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 09:04
- Początki reportażu mają genezę kulturowo-cywilizacyjną. Wiążą się z przemianami, wkroczeniem społeczeństwa w nowoczesność - mówił dr Tomasz Jędrzejewski.
Audio
  • Gdzie szukać genezy współczesnego reportażu? (Faktofonia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/rawpixels

Karolina Sulej 1200.jpg
"Kto nie widział Coney Island - nie widział Ameryki"

- Na pytanie o to, kiedy powstał reportaż można udzielić dwóch odpowiedzi. Autorem pierwszej jest Melchior Wańkowicz, który twierdził, że gatunek jest tak stary, jak ludzki język. Ale jeśli myślimy o nim nie tylko, jak o formie komunikacji, to warto cofnąć się do końca XVIII w., gdzie miał swój początek - opowiadał na antenie Czwórki ekspert. 

- Pod koniec XVIII wieku zmieniła się forma komunikacji. Wpływ na to miał przede wszystkim rozwój prasy. Reportaż nie zaistniał w stanie czystym od razu, ale już na początku XIX wieku można było zaobserwować zalążki "reportażowości" w pokrewnych gatunkach literackich, skąd wziął swoją genezę - wyjaśniał badacz. 

Jaka forma literacka zapoczątkowała reportaż? Jakie cechy musi posiadać materiał dziennikarski, aby mógł zostać nazwany reproterskim? Co opisuje? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: dr Tomasz Jędrzejewski z Instytutu Literatury na Uniwersytecie Warszawskim

Data emisji: 19.03.2018

Godzina emisji: 19.05

ac

Czytaj także

"Książka podróżnicza nie powinna skupiać się na podróży, tylko zastanej rzeczywistości"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 16:46
- Moim celem było dotarcie do określonych grup etnicznych i spędzenie z nimi możliwe jak najwięcej czasu po to, żeby nawiązać z nimi bliskie relacje. Zależało mi na tym, żeby zyskać perspektywę z wnętrza danej społeczności - mówił Tomasz Owsiany, autor książki "Pod ciemną skórą Filipin".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na wschód od zachodu". Wojciech Jagielski o współczesnych hippisach

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 10:00
Reporter wojenny Wojciech Jagielski przygląda się tym, którzy porzucili zachodnią cywilizację i wyruszyli w podróż jako współcześni hippisi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Iza Michalewicz i "Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 19:05
- W Polsce rzeczywiście istnieje "Archiwum X". W 1999 roku w krakowskiej komendzie powstała taka nieformalna komórka - opowiadała Iza Michalewicz, reporterka i pisarka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozdzieleni więziennym murem. O książce "Krótka historia o długiej miłości"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 10:39
Ich wspólna historia rozpoczęła się w stalinowskim więzieniu. Zamknięci z osobnych celach poznali się przez ścianę, stukając do siebie alfabetem Morse'a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kto nie widział Coney Island - nie widział Ameryki". Karolina Sulej o książce "Wszyscy jesteśmy dziwni"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 10:24
- Miejsce stało się popularne pod koniec XIX wieku. Wiele osób z Manhattanu przyjeżdżało tutaj w poszukiwaniu kontaktu z naturą. Powiększająca się liczba odwiedzających zaczęła napędzać turystyczną infrastukturę, która trwa do dziś - mówiła Karolina Sulej.
rozwiń zwiń