Thomas Orchowski: w Turcji wszystko jest "bardziej"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 10:00
- Turcja jest o tyle fascynująca, że tam wszystkie podziały w społeczeństwie są bardziej widoczne. Walka o władzę polityczną jest bardziej zaciekła - mówi Thomas Orchowski, reporter. - To mi się najbardziej spodobało, ta wyrazistość, melancholia z tym pomieszana, wiele bardzo różnych wątków - dodaje. 
Audio
  • Thomas Orchowski opowiada o Turcji i swojej książce "Rzeź na Tarlabaşi. Opowieść o nowej Turcji" (Czwórka/Faktofonia)
Flaga Turcji
Flaga Turcji Foto: pixabay/sevgi001453d

Gdy Thomas Orchowski dostał propozycję napisania książki o Turcji, w 2015, zainteresował się tym krajem na poważnie. - Napisanie "Rzeź na Tarlabaşi. Opowieść o nowej Turcji" to był proces i stopniowa nauka - przyznaje w rozmowie z Dominiką Klimek. 

Do tytułowej dzielnicy, Tarlabaşi, dziennikarz trafił przez przypadek, wędrując po Stambule. - Gdy się tam znalazłem nie wiedziałem, co to za miejsce. Dziś określane jest slumsem Stambułu, kiedyś było multikulturową wyspą, zamieszkałą przez Greków, Ormian, Żydów - opowiada w Czwórce. - To dzielnica outsiderów, Kurdów, Romów, uchodźców z Syrii - dodaje.

W "Faktofonii" Thomas Orchowski interpretuje też termin "nowa Turcja", który wg. niego należy łączyć ze zmianami politycznymi, które zostały zapoczątkowane w 2002 roku (dojście do władzy Partii Sprawiedliwość i Rozwój AKP, zapowiadającej otwarcie na Europę, demokratyzację). - Trzeba zaznaczyć, że wszystko zaczęło się psuć w 2013 roku, przypomnieć protesty w stambulskim parku Gezi, przeciwko islamizmowi w przestrzeni publicznej, coraz bardziej konserwatywnym rządom AKP, "dubaizacji" Stambułu - opowiada. 

Czym jest wspomniana "dubaizacja" stolicy Turcji, jak rządy Erdogana weszły na tory autorytarne? Jaka jest dziś Turcja i jaka była w XX wieku? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Thomas Orchowski (dziennikarz, specjalista od Turcji)

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 20.08

pj/ac

Czytaj także

"Non/fiction" - co dalej z polskim reportażem?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 13:00
- Wiele osób łapało się za głowę mówiąc, że bez reklam nie przeżyjemy miesiąca. Stwierdziłyśmy, że mamy swoje ideały i jeśli w ogóle zabierać się za coś nowego, to trzeba starać się zrobić to trochę inaczej - mówiła współtwórczyni "Non/fiction" Dorota Groyecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozdzieleni więziennym murem. O książce "Krótka historia o długiej miłości"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 10:39
Ich wspólna historia rozpoczęła się w stalinowskim więzieniu. Zamknięci z osobnych celach poznali się przez ścianę, stukając do siebie alfabetem Morse'a.
rozwiń zwiń