Wśród cyfrowych nomadów są prawnicy, programiści, nauczyciele języków, copywriterzy, blogerzy. Ich "biurem" bywają rajskie plaże na Bali, słoneczne tarasy Hiszpanii oraz azjatyckie kawiarenki. - Powstaje też coraz więcej miejsc typu "coworking", czyli przestrzeni do wspólnej pracy - opowiada Kasia Urbaniak, która studiowała w Hongkongu. - Niektóre firmy w Azji wspierają nawet "coliving spaces", czyli tworzenie się wspólnot podobnych trochę do komuny - dodaje.
Z zaproszonymi gośćmi zastanawialiśmy się, jak i z czego żyją "cyfrowi nomadzi". - Przede wszystkim ze zleceń. Zagraniczne firmy czy koncerny nie mają problemu z taką formą zatrudniania pracowników. Ważna jest jednak samodyscyplina i obowiązkowość - zaznaczają Małgosia Wójcicka i Tomasz Larek, którzy tworzą gry planszowe, redagują i składają książki, zajmują się ilustracją i projektowaniem.
Czy "cyfrowi nomadzi" mają "nieustające wakacje" i czy ta forma pracy ma jakieś minusy? Zdaniem socjologa, dr Michała Lutostańskiego, efektem ubocznym nomadycznego trybu życia jest samotność, nawet jeśli podróżuje się we dwoje. Z czego ona wynika? Jakie inne wady ma "praca na walizkach"? Czy szef może ocenić predyspozycje pracownika do "zdalnej pracy"? I czy "cyfrowy nomadyzm" nie jest tylko marzeniem pokolenia dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków? Zapraszamy do wysłuchania nagrania z audycji.
***
Nazwa audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzący: Karina Terzoni i Ula Kaczyńska
Goście: Klaudia Lepiarz (autorka bloga "Autopogoń"), Tomasz Rudnik (Akademia Rekrutacji), dr Michał Lutostański (socjolog Uniwersytetu SWPS), Małgorzata Wójcicka i Tomasz Larek (cyfrowi nomadzi), Kasia Urbaniak (ekspertka od nowych technologii, studiowała w Hong Kongu, prowadzi stronę "Hongkongdreaming.pl"), licealiści: Weronika Kaczmarska, Krzysztof Sojda, Julia Huszcza, Piotr Romaniuk, Karolina Potocka
Data emisji: 8.11.2017
Godzina emisji: 15.05 - 16.00
mat. pras./kd/kul/mg