Dynia to uniwersalne warzywo, o wszechstronnym wykorzystaniu w kuchni. Potrawy z dyni możemy przygotować zarówno na słodko jak i na słono. Poznajcie nasze sprawdzone przepisy!
Puree z dyni
Puree z dyni, zwane popularnie jako mus lub przecier, jest świetną alternatywą dla wszystkich znudzonych klasyczną, ziemniaczaną wersją puree. Przyda się także do sosów - wspaniale smakuje z makaronem, kluskami czy podawane jako dip do nachosów.
Puree z dyni ma piękny, intensywnie pomarańczowy kolor i doskonale smakuje (fot. shutterstock.com)
Składniki:
- dynia o mocno pomarańczowym miąższu
- szczypta soli
- pudełka hermetyczne lub słoiki
Sposób przyrządzenia:
Dynię dokładnie umyj i usuń ogonek. Następnie przetnij ją na pół, łyżką wyjmij pestki i pokrój na mniejsze kawałki. Porcje ułóż w naczyniu żaroodpornym i przykryj folią aluminiową. Piecz przez około godzinę, w temperaturze 180 stopni. Stale sprawdzaj miękkość dyni patyczkiem - jeśli zanurza się bez problemu to oznacza, że dynia jest gotowa. Całość studzimy, a potem obieramy ze skórki i blendujemy dodając szczyptę soli. Jeśli okaże się, że mikstura jest zbyt wodnista, to można odcedzić ją delikatnie przez gazę. Gotowe!
Uwaga! Dobrym pomysłem jest zamrożenie lub pasteryzacja miąższu - wtedy będziemy mogli używać go przez cały rok.
Placki z dyni
Zapomnij o plackach ziemniaczanych. Jesienią hitem są placki dyniowe! (fot. shutterstock.com)
Składniki
- dynia średniej wielkości
- 3 szklanki mąki pszennej
- dwa jajka
- jogurt
- przyprawy: zioła, sól pieprz
- olej do smażenia
Sposób przyrządzenia:
Dynię kroimy, obieramy ze skóry, oczyszczamy z pestek i kroimy na mniejsze kawałki. Każdy kawałek ścieramy na tarce o dużych oczkach. Do miseczki wbijamy jajka, dodajemy szczyptę soli, pieprzu i dowolnych ziół, a następnie intensywnie mieszamy trzepaczką. Do powstałej substancji, dodajemy wcześniej startą dynię, jogurt i powoli dosypujemy mąkę, nieustannie mieszając.
Na rozgrzaną wcześniej patelnię, przy pomocy łyżki, delikatnie nakładamy niewielkie ilości ciasta. Każdą ze stron placków smażymy po ok. 2 minuty.
Dżem z dyni
Dżem z dyni to absolutny, jesienny must-have w każdej kuchni. Do przyrządzenia konfitury dyniowej zachęcamy szczególnie tych, którzy nie wyobrażają sobie tego warzywa w słodkiej odsłonie.
Dżem z dyni warto spasteryzować, by cieszyć się wyrobami przez cały rok (fot. shutterstock.com)
Składniki:
- dynia
- 3 duże pomarańcze
- 2 cytryny
- 1 łyżeczka cynamonu
- szklanka brązowego cukru
Sposób przyrządzenia
Dynie umyć, pokroić, wyczyścić z nasion i pulchnej części, a następnie pokroić na kawałki i obrać ze skóry. Dynie przekładamy do garnka, dodając cukier i wyciśnięte wcześniej pomarańcze oraz cytryny. Całość duśmy przez 15 minut pod przykryciem, mieszając od czasu do czasu. Kiedy zauważysz, że dynia się rozpada to zdejmij przykrywkę i gotuj przez około godzinę, często mieszając, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Następnie, dżem przełóż do słoiczków i pasteryzuj przez 20 minut.
Uwaga! Pamiętajmy o tym, aby często mieszać dynię - inaczej szybko się przypali!
Zdrowe chipsy z dyni
Chipsy z dyni to zdrowa przekąska, dla dzieci i dorosłych, którą można podjadać bezkarnie przez cały dzień.
Składniki:
- dynia
- przyprawy: majeranek, tymianek, papryka (wedle uznania)
- sól
- oliwa z oliwek
Sposób przyrządzenia:
Tak jak zawsze, myjemy dynię, usuwamy pulchną cześć z nasionami, obieramy ze skóry i kroimy na mniejsze kawałki. Obieraczką do warzyw tniemy cienkie plasterki z dyni. Układamy na je na folię aluminiową lub w naczyniu żaroodpornym (bez przykrycia). Powstałe, surowe chipsy trzeba skropić oliwą i dodać przyprawy. Całość wkładamy do wcześniej rozgrzanego piekarnika do temp. 100C na około 50 minut. Czas pieczenia zależy od grubości chipsów, warto jest je także co jakiś czas obrócić.
Chipsy z dyni to idealne rozwiązanie dla wiecznych głodomorów - można je bezkarnie podjadać między posiłkami (fot. shutterstock.com)
Spaghetti z dyni makaronowej
Dynia makaronowa, jak sama nazwa wskazuję, nadaje się do przyrządzenia warzywnego makaronu. Jest to świetne rozwiązanie dla osób uczulonych na gluten – takie spaghetti nie będzie go miało w swoim składzie.
Tak wyglądają włókna ugotowanej dyni makaronowej, z której możemy przyrządzić spaghetti (fot. shutterstock.com)
Składniki:
- dynia makaronowa
- 3 pomidory
- kilka pomidorków koktajlowych
- cebula
- 2 ząbki czosnku
- przyprawy: sól, pieprz
- pestki dyni
Sposób przyrządzenia
Dynię gotuj w całości przez 50 minut. Kiedy ugotuję się i przestygnie, przekrój na pół i wyjmij gniazdo nasienne. Delikatnie porozdzielaj miąższ, który jest zbudowany z nitek przypominających makaron spaghetti. Na rozgrzaną patelnie dodaj wcześniej posiekaną cebulę i duś ją. Pomidory umyj, obierz ze skórki i pokrój. Jeśli cebulka już się udusiła, to dodaj do niej pomidory i czosnek. Dopraw całość solą i pieprzem. Następnie smaż na małym ogniu, aż wyparuje woda z pomidorów. Na powstały sos przełóż makaron dyniowy i podgrzej. Gotową potrawę udekoruj na talerzu pomidorkami koktajlowymi i pestkami dyni.
Barbara Szczypiór