Shepherd's pie - domowy sposób na zapiekankę pasterską

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 12:00
W Czwórce odczarowywaliśmy kuchnie brytyjską i irlandzką. Jedną z kultowych potraw rodem z tamtego regionu jest shepherd's pie, czyli zapiekanka pasterska. To danie idealne na obiad, ale także na sycącą kolację.
Shepherds pie domowym sposobem
Shepherd's pie domowym sposobemFoto: nelea33/Shutterstock.com

shutterstock kanapka grill jedzenie cubano 1200.jpg
Sandwich cubano. Wyczaruj karaibski smak we własnej kuchni

Shepherd's pie znacznie różni się od tradycyjnego rozumienia określenia "zapiekanka" przez Polaków. - To jest pełne danie obiadowe, jak u nas "drugie", z tą różnicą, że wszystko mamy w jednym naczyniu - opowiadała Anna Zaj, pracująca na co dzień w jednej z irlandzkich restauracji. Jak opowiadała, pierwotnie shepherd's pie nazywane było "cottage pie" i stanowiło danie dla ludzi ubogich. - Przed laty ziemniaki były podstawą pożywienia w Irlandii, a mięso stanowiły resztki, które udało się zdobyć - mówiła gość Czwórki. - Do dziś w tym kraju podaje się ziemniaki na bardzo wiele sposobów: w mundurkach, tłuczone, pieczone, smażone, albo w formie frytek. 

Posłuchaj
13:57 2020_08_01-17-14-40_CZWÓRKA_NNŻ.mp3 O tym, jak samodzielnie przygotować shepherd's pie opowiada Anna Zaj (Nie na-żarty/Czwórka) 

    lahmacun pizza turecka shutterstock 1200.jpg
    Lahmacun - tak przyrządzisz wyśmienitą "pizzę" prosto z Turcji

    I jak podkreślała, shepherd's pie każdy z nas przygotować może w domu, samodzielnie. Do tego potrzebujemy przede wszystkim mięsa, najlepiej jagnięciny, a poza tym ziemniaków. - Jagnięcina to mięso bardzo soczyste, więc doskonale się sprawdzi - przekonywała Anna Zaj. - Oprócz ziemniaków powinniśmy mieć cebulę, marchewkę i groszek. Dodatkowo mogą też być inne warzywa, które lubimy: por, seler, cukinia, kabaczek. Do tego przyprawy: sól, pieprz, bazylia - wymieniała. 

    Posłuchaj także:

    Cebulę kroimy w drobną kosteczkę i przysmażamy ją w głębokim naczyniu, np. na patelni. Do naczynia wkładamy pokrojoną jagnięcinę i dusimy ją, podlewając bulionem. - Czekamy tyle, ile to konieczne, w zależności od jakości mięsa. Po prostu sprawdzajmy, czy jest już miękka - tłumaczyła Anna Zaj. Dodajemy groszek i marchewkę, pozostałe warzywa. - Przekładamy całość do naczynia żaroodpornego, pokrywamy tłuczonymi ziemniakami i wkładamy do lekko nagrzanego piekarnika, na ok. 160 stopni - tłumaczyła Anna Zaj. - A potem obserwujemy, jak nasze ziemniaki stają się złociste, a spod nich wypływa przepyszny sos z jagnięciny - mówiła. 

    ***

    Tytuł audycji: Nie na-żarty

    Prowadzi: Mateusz Kulik

    Gość: Anna Zaj (pracuje w jednej z restauracji w Irlandii)

    Data emisji: 02.08.2020

    Godzina emisji: 17.15

    kd

    Czytaj także

    Poutine. Kanadyjski przysmak, który wygląda jak bałagan

    Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 10:30
    Syrop klonowy to nie jedyny kulinarny wynalazek Kanadyjczyków. Na liście jest jeszcze danie poutine. - To frytki oblane sosem pieczeniowym i posypane grudkami sera, który na moje oko, przypomina oscypek - opowiada Monika Grzelak autorka bloga Oh Kanada.
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Kotlet schabowy po japońsku. Jak przyrządzić tonkatsu?

    Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 13:20
    Kotlet schabowy i tonkatsu - wyglądają niemalże identycznie, jednak różnice między nimi są dość istotne. Występują one zarówno w doborze składników, sposobie przyrządzania, jak i metodzie podawania. 
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Lody typu sorbet owocowy, czekoladowe, z orzechami? Tak przygotujesz je w domu

    Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 12:49
    Latem mamy ochotę na lody. Jak przygotować je własnoręcznie? Tak, by miały pyszny smak, który najbardziej nam odpowiada, a przy tym były zdrowe i niskokaloryczne?
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Sandwich cubano. Wyczaruj karaibski smak we własnej kuchni

    Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 11:45
    Sandwich cubano to kanapka, której historia zaczyna się na karaibskiej wyspie, ale została spopularyzowana na Florydzie. Składa się z pieczeni wieprzowej, szynki, ogórków konserwowych, sera i musztardy.
    rozwiń zwiń