Lobster roll. Jak smakuje hot dog z homarem?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 16:30
Lobster roll, czyli bułka z homarem. Danie pochodzi z Nowej Anglii i według tych, którzy je próbowali - jest przepyszne. Podpowiadamy, jak przygotować kanapkę w domu.
Lobster roll - hot dog z homarem
Lobster roll - hot dog z homaremFoto: Elena Veselova/Shutterstock.com

Kanapka "nothing fancy here"

Lobster roll wykonany jest z mięsa homara podanego na grillowanej bułce w stylu hot doga. Kanapki z homarem można jeść na zimno lub na ciepło. Przekąskę posypuje się natką pietruszki, odrobiną pieprzu i polewa się kilkoma kroplami soku z cytryny. - To połączenia homara i bułeczki typu "roll" - miękkiej i posmarowanej masłem. Z dodatkiem majonezu i soku z limonki lub cytryny. Niektórzy używają do tej przekąski także pietruszki, koperku albo posiekanego selera - opowiada Michał Skoczek ze Street Food Polska. - Amerykanie mówią o kanapce "nothing fancy here", ale jest to jedno z ich ulubionych dań.

Dom słynnego homara

W polskich realiach kanapka może wydawać się dość ekscentryczna, ale na pomysł serwowania homara w formie zbliżonej do hot doga wpadli już w pierwszej połowie XX wieku Amerykanie i danie to po dziś dzień jest bardzo popularne u wybrzeży Nowej Anglii, gdzie poławia się homary. Według historii, bułka z homarem po raz pierwszy pojawiła się w restauracji w Milford w stanie Connecticut, w 1927 roku. Właściciel lokalu - Harry Perry - podobno przygotował to danie na specjalną prośbę klienta. Miejscowi twierdzą, że do późnych lat 70. XX wieku restauracja miała nawet tabliczkę z napisem "Dom słynnego homara".

Karma dla służby

Dziś homar uważany jest za symbol luksusu, ale do końca XVIII wieku był uważany za "pożywienie dla biedaków" i "karmę dla służby". - W Polsce homar nadal jest egzotyczny i drogi, między innymi dlatego, że nie mamy dostępu do oceanu, natomiast w Stanach jest podawany w wielu miejscach - i w sałatkach, i w kanapkach, i jako danie główne - wyjaśnia rozmówca Mateusza Kulika. - W naszych warunkach homar to wydatek wysokości minimum 100 złotych i można go kupić w formie zamrożonej w sklepach sieciowych czy hurtowniach spożywczych. Do lobster rolla będziemy potrzebować mięso z ogona, które trzeba ugotować, a potem posiekać i wymieszać z majonezem oraz z pozostałymi składnikami.  

Posłuchaj
13:58 CZWÓRKA Nie na zarty - lobster roll 29 01 2022.mp3 Lobster roll - jak przygotować tę przekąskę w domu? (Nie na-żarty/Czwórka)

Homar - wartości odżywcze

Homar to skorupiak, który ma liczne właściwości i wartości odżywcze. Homar zawiera znaczące ilości witamin z grupy B, które biorą udział w metabolizmie, tworzeniu czerwonych krwinek, poprawiają wygląd skóry oraz odgrywają ważną rolę w procesach neurologicznych. Ponadto homar jest źródłem witaminy E, która jest antyoksydantem, zapobiega uszkodzeniom błon komórkowych oraz bierze udział w procesie wchłaniania witaminy A i witaminy C. Homar zawiera znikomą ilość tłuszczu i ma korzystny wpływ m.in. na układ sercowo-naczyniowy: reguluje pracę tętnic, zmniejsza zdolności płytek krwi do zlepiania się i obniża zawartość cholesterolu.


Homar uchodzi za danie wyższych sfer. Okazuje się, że nie do końca słusznie... Homar uchodzi za danie wyższych sfer. Okazuje się, że nie do końca słusznie...

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Michał Skoczek (Street Food Polska)

Data emisji: 29.01.2022 

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Kimchi. Fenomen kuchni azjatyckiej ulubioną kiszonką Polaków

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 17:00
W ciągu roku przeciętny mieszkaniec Korei Południowej zjada 25 kilogramów kimchi, a do wyboru ma 200 różnych odmian. Astronauta Ko San zabrał kimchi w kosmos, kiszonkę wpisano też na światową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO
rozwiń zwiń
Czytaj także

Burzliwa historia kaszy. "Była z nami od zawsze"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 12:18
- Kaszę uwielbiano już przed wiekami we wszystkich grupach społecznych. Na przykład Anna Jagiellonka kazała sprowadzać do Warszawy kaszę aż z Radomska - mówił Paweł Ochman, autor książki "Kasze w kuchni regionalnej". 
rozwiń zwiń