Lahmacun - tak przyrządzisz wyśmienitą "pizzę" prosto z Turcji
- Tadżin to potrawa i naczynie. Jedni będą mówić, że wszystko ,co wrzucimy do tego naczynia będzie tadżinem, a inni używają samej nazwy potrawy i nie przygotowują jej w naczyniu o nazwie tadżin - mówi Dorota Hadrami z Instytutu Sztuki Kulinarnej. - Marokańczycy raczej by ich nazwali barbarzyńcami. W Maroku jest tak, że potrawę tadżin robi się w naczyniu tadżin - dodaje.
18:40 czwórka nie na żarty 06.03.2021.mp3 O tadżinie opowiadają Dorota i Jalil Hadrami (Nie na-żarty/Czwórka)
Do przygotowania tadżinu będziemy potrzebować następujących składników:
cebula
czosnek
imbir
pieprz sól
kurkuma
cynamon
kumin
olej
udko kurczaka i ziemniaki.
Udko podsmażamy lub podpiekamy w piekarniku. Ziemniaki podgotowujemy w dodatkiem kurkumy - poleca Jamil Hadrami. Do dużego gara wrzucamy cebulę, czosnek, mieszamy z imbirem, pieprz, sól i reszta przypraw. Wrzucamy kurczaka i troszeczkę wody. Przykrywamy tadżin.
- Tadżim to jest gulasz, ale nie może być tak, że warzywa czy mięso w tadżinie są pokrojone byle jak. Cała sztuka polega na tym, żeby warzywa i mięso były odpowiednio ułożone - podpowiada Dorota Hadrami. - Naczynie tadżin ma stożkową budowę pokrywy i taki stożek też budujemy z warzyw. Mieso układa się na środku i okłada pokrojonymi warzywami. Nie miesza się. Całą potrawę dosmaczamy oliwą - dodaje.
Co ciekawe, nie ma jednego przepisu na tadżin. Jeśli pojedziemy do Maroka, to w miejscowościach nadmorskich poznamy tadżin z rybami czy owocami morza, w głębi lądu z kurczakiem czy wołowiną, zaś w górach Atlas Berberowie chętnie sięgają po baraninę czy koźlinę.
Sprawdź także:
O smaku w Maroku decyduje charakterystyczna przyprawa - zwana przyprawą Ziemi. - To w niej jest cała magia - komentują Czwórkowi goście. - W Polsce niemal nie można jej dostać. Składa się ona z co najmniej 11 oddzielnych przypraw, a dominujący smak jest słoko-słony - wyjaśniają.
My nie wyobrażamy sobie tadżinu bez tadżinu i pewnie wszystkie gospodynie domowe w Maroku też Dorota i Jalil Hadrami
Naczynia tadżin w Maroku też są różne, dzielą się na te, w których się gotuje i te, w których się podaje - piękne, kolorowe, ręcznie malowane.
- Dobre naczynia tadżin robi się w 3 miejscach: w Fezie, Marrakeszu i Tarudancie. Tam jest glina - mówi gość Mateusza Kulika. - One różnią się nawet kolorem gliny. Najbardziej kolorowe, zdobione są te naczynia z Fezu. Tam też powstają tadżiny bez dziurki w pokrywce - dodaje.
Najlepiej przygotowywać tadżin na ognisku, ale w naszych mieszkaniach można skorzystać z kuchenki - najlepiej gazowej. - To naczynie wynalezione najprawdopodobniej przez Berberów. Nie jest jasne kiedy, ale wszystkie źródła nas prowadzą do tego rdzennego ludu Maroka. Najsłynniejszym Berberem jest św. Augustyn - wyjaśniają goście Czwórki. - Oni wykorzystywali takie naczynie podczas swych górskich podróży, gdzie dostęp wody był ograniczony - dodaje. n
Od lat do tadżinu wkłada się to co dostępne w danym regionie, o danej porze roku. Jedno jest pewne, nie ma Maroka bez tadżinu, ani tadżinu bez Maroka.
Posłuchaj także:
jalil Hadrami/Jak zrobić Marokański Tadżin? | magda gessler MasterChef Polska
***
Tytuł audycji: Nie na-żarty
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Dorota i Jalil Hadrami (Instytut Sztuki Kulinarnej, Kulinarium)
Data emisji: 06.03.2021
Godzina emisji: 17.14
pj