14:31 czwórka nie na żarty 04.12.2021.mp3 Szwedzkie ziemniaki Hasselback - przepis i historia (Nie na-żarty/Czwórka)
- Ziemniaki Hasselback mogą stanowić fantastyczny dodatek do różnego rodzaju dań, a z drugiej strony są pewnym comfort foodem. Taki ziemniak świetnie smakuje i ma kapitalną konsystencję i wygląd - zdradza Laura Osęka, psychodietetyk, autorka książek kulinarnych.
Nie 200 lat, a 70
Chrupiące, cienko ponacinane pieczone ziemniaki podbijają świat i mają już wiele swoich wersji. Wiele polskich blogów kulinarnych mówi, że przepis na szwedzkie ziemniaki Hasselback ma już 200 lat. - To mit. Sama restauracja, która nazywa się Hasselbacken, na swojej stronie pisze o historii tego ziemniaka i wyjaśnia, że potrawa została wymyślona u nich w 1953 roku -wyjaśnia gość Czwórki. - Restauracja ta powstała ponad 200 lat temu, może stąd ten błąd polskich blogerów - dodaje.
Sekret ziemniaków
Gość Mateusza Kulika zdradza, że sekret przepisu na szwedzkie ziemniaki Hasselback tkwi w wyborze odpowiedniego typu ziemniaka. - Ziemniaki mają trzy typy (dodatkowo istnieją dwa mieszane): A - to typ sałatkowy - raczej nie nadaje się do pieczenia, B to uniwersalny, C to typ mączysty - ten najbardziej nadaje się do pieczenia - wymienia. - Ważna jest też temperatura, w której pieczemy te ziemniaki.
Podczas procesu pieczenia ziemniak nabierze chrupkości w tych częściach zewnętrznych, a sam środek będzie kremowo-puszysty, rozpływający się. - Sekret tych ziemniaków to połączenie zapachu i kilku konsystencji - opowiada Laura Osęka. - Takie ziemniaki pieczemy w 225-230-240 stopniach. Zachodzi tam szybko reakcja Maillarda, czyli takie karmelizowanie się, w tym wypadku skrobi i cukru w ziemniaku. Dzięki temu one zyskują swoją klasę - dodaje.
Ziemniaki nie są pokrojone na plastry, a jedynie bardzo cienko, ale głęboko ponacinane. Ten sposób przygotowania sprawia, że szybciej chłoną aromat ziół i przypraw.
Przepis na szwedzkie ziemniaki
- Nieobrane, ale dokładnie oczyszczone ziemniaki wkładamy między dwie kuchenne drewniane łyżki i robimy nacięcia, co dwa milimetry. Nacinamy głęboko - opowiada Laura Osęka. - Włączamy piekarnik na 230-240 stopni bez termoobiegu, grzałka góra-dół. Przygotowujemy naczynie żaroodporne, wlewamy do niego 1 łyżkę oliwy lub oleju rzepakowego. Możemy wrzucić ząbki czosnku, zgniecione, ale w łupinkach, dzięki czemu nie spalą się. Ziemniaki układamy w naczyniu, posypujemy solą. Możemy dodać rozmaryn. Polewamy oliwą. Pieczemy około 30 minut - dodaje.
Innymi dodatkami, które towarzyszą ziemniakom Hasselback, są słodka papryka, boczek, a nawet parmezan. - Ten włoski ser ma w sobie dużo smaku umami - podkreśla kremowość ziemniaków - podpowiada gość Czwórki.
Okazuje się, ze przepis na ziemniaki Hasselback jest bardzo inspirujący. W ten sam sposób zaczęto przygotowywać dynię i bataty, które też fantastycznie się zapiekają.
***
Tytuł audycji: Nie na-żarty
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Laura Osęka (psychodietetyk, autorka książek kulinarnych)
Data emisji: 04.11.2021
Godzina emisji: 17.17
pj