Jak przygotować pyszny placek po zbójnicku?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2023 10:05
- To gorące, chrupiące, tradycyjne danie kuchni góralskiej, którego można spróbować w niemal każdej tamtejszej karczmie. Przygotowuje się go ze zmielonych i usmażonych ziemniaków i mięsnego gulaszu - mówiła blogerka Anna Kamińska.
Placek po zbójnicku podawać można z gęstą śmietaną
Placek po zbójnicku podawać można z gęstą śmietanąFoto: Shutterstock.com/rlat

- Gdy na zewnątrz temperatura spada, na naszych talerzach pojawiają się rozgrzewające, pełnowartościowe potrawy, dzięki którym możemy poczuć się swojsko i domowo - tłumaczyła Anna Kamińska, miłośniczka smaku. Placek po zbójnicku znany jest przede wszystkim w Małopolsce, ale także na Podhalu. - To nasza polska potrawa, delektujemy się nią i nigdy nie mamy dosyć - podkreślała gość Czwórki. 

Placek po zbójnicku przygotowuje się  ze zmielonych smażonych ziemniaków. Jak podkreślają mistrzowie kuchni, najważniejsze, by nasz placek był mięciutki w środku, ale jednocześnie chrupiący na zewnątrz. - Ta potrawa to głównie ziemniaki, które w Polsce uwielbiamy i traktujemy "narodowo" - podkreślała Anna Kamińska.

Na stole placek po zbójnicku wylądować może zarówno w formie małych placuszków polanych sosem, jak i jednego, dużego placka, złożonego na pół. - Na wierzchu nasz przysmak polać można dodatkowo gęstą kwaśną śmietaną i posypać bryndzą i natką pietruszki. Warianty są przeróżne w zależności od tego, gdzie jesteśmy i kto przygotowuje potrawę - podkreślała ekspert. 

Posłuchaj
18:49 placek_PR4_AAC 2023_01_21-17-10-05.mp3 Jak przygotować placek po zbójnicku? (Nie na-żarty/Czwórka) 

Zgodnie z tradycją placek po zbójnicku podawany powinien być z gulaszem mięsnym, ale możliwe jest także serwowanie go w wersji wegetariańskiej, a nawet wegańskiej. - Przygotowane wcześniej mięso kroimy w kostkę, bierzemy cebulę, ząbki czosnku, czerwoną paprykę, zalecam też łyżeczki papryki ostrej i słodkiej w proszku, sól, pieprz i olej bądź smalec do smażenia - mówiła Anna Kamińska. Cały proces przygotowania nie jest skomplikowany, choć mięso warto dusić odpowiednio długo, by było miękkie. - Mięso smażymy, a potem zdejmujemy z patelni i przekładamy do miski. Dokładamy paprykę, solimy, gdy aromaty się "rozniosą, możemy dołączyć pozostałe składniki. Całość przekładamy do garnka - mówiła gość Czwórki. - Zalewamy mieszaninę esencjonalnym rosołem. 

Sprawdź także:

Do przygotowania samego placka potrzebować będziemy przede wszystkim ziemniaków i mąki pszennej, ale także jajek, cebuli, do smaku soli i pieprzu oraz oleju do smażenia. - Ziemniaki obieramy, ścieramy na tarce, formujemy placki i smażymy na tłuszczu na dużej patelni z grubym dnem, by ładnie się zrumieniły - mówiła Anna Kamińska. Danie doskonale nadaje się dla sportowców, zgłodniałych po zimowym szaleństwie na stoku, ale sprawdzi się także jako kolacja dla osób, które pracują właśnie przy biurkach w wielkim mieście. 

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Anna Kamińska (miłośniczka smaku, autorka  bloga "Kuchennymi drzwiami")

Data emisji: 21.01.2023 

Godzina emisji: 17.15

kd

kd/kor

Czytaj także

Croque monsieur - francuskie "niebo w gębie"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 11:00
Croque monsieur i croque madame to klasyka kuchni francuskiej. Jaką tajemnicę kryje kanapka z szynką, serem, sosem beszamelowym i jakiem sadzonym? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z górnej półki na każdy stół. Historia masła orzechowego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 12:20
Masło orzechowe przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie cieszy się ogromną popularnością. To produkt "wielofunkcyjny". Można je dodać do naleśników, kanapek, a nawet jagnięciny, albo wyprodukować z niego… sztuczne diamenty. 
rozwiń zwiń