Tłusty czwartek. Wszystko, co trzeba wiedzieć kupując pączki

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 17:00
Przed nami tłusty czwartek. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze łakoci, które w ten dzień łasucha znajdą się na naszym stole.
Tłusty Czwartek
Tłusty Czwartek Foto: shutterstock/Brent Hofacker

gotowanie krojenie warzywa 1200.jpg
Klimatarianizm. Dieta, która może pomóc Ziemi

Miejsc, w których możemy kupić pączki jest wiele. Możemy pójść do super marketu, do sieciowej piekarni, lub rzemieślniczej cukierni. Rozpiętość cenowa pączków jest duża i uzależniona od miejsca w którym dokonujemy zakupu. W supermarketach można je kupić w opakowaniach, gdzie w przeliczeniu pączek będzie kosztował 0,45 zł za sztukę, ale możemy też pójść do cukierni, gdzie trzeba będzie zapłacić 4 zł i więcej. Jak można się domyślić, cena wynika z jakości tego, co nam oferują sprzedawcy.


Posłuchaj
10:56 Czwórka/ Strefa Studenta - pączki i cukry 09.02.2021.mp3 Przed nami tłusty czwartek - podpowiadamy czym kierować się przy wyborze pączków (Czwórka/Strefa Studenta)

 

- Pączki sprzedawane w supermarketach są produkowane hurtowo i jak najniższym kosztem. Więc wykorzystywane do ich produkcji składniki, nie zawsze są najwyższej jakości i niekoniecznie zdrowe dla konsumenta - mówi Asia Horoszewicz z Koła Żywieniowców SGGW. - W składzie możemy znaleźć tłuszcz palmowy, który jest tańszym zamiennikiem klasycznych olejów roślinnych. Dodawane są również różnego rodzaju konserwanty i emulgatory.

- W przypadku taniego pączka możemy być pewni, że producent oszczędził na składnikach - dodaje Tomek Wójcik - W takim pączku nadzienie może być gorszej jakości i składać się z większej ilości cukrów i syropów, a nie z owoców. Dlatego ważne jest przy kupnie pączków z marketu, sprawdzanie etykiety, a im dłuższa lista, tym gorzej dla naszego zdrowia. Również kupując pączki w cukierni możemy poprosić sprzedawców o podanie ich składu. W tym dniu jednak lepiej wybrać może mniejszą ilość słodkości, za to dobrej jakości.


shutterstock gazeta biden jedzenie 1200.jpg
Ulubione lody Bidena i burgery Obamy - co jedzą prezydenci?

Czytaj także:

Jeden, 100 g pączek ma ponad 452 kalorie, a faworek 87 kalorii, jednak jak przekonują rozmówcy Weroniki Puszkar w tłusty czwartek nie ma norm określonych na spożycie słodkości. Można więc sobie, z umiarem, pofolgować. Jednak w pozostałe dni lepiej sprawdzać ile cukru spożywamy, bo spożywamy go coraz więcej. - Cukier ma to do siebie, że daje energię, przez co może niwelować zmęczenie i poprawiać nastrój. Jest to jednak złudne przekonanie, ponieważ po zjedzeniu czegoś słodkiego poziom glukozy we krwi szybko rośnie i następnie szybko spada - mówi Weronika Podsiadlik ze Studenckiego Koła Naukowego Dietetyków Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Sprawdź także: 

Dlatego też przypływ energii i siły jest krótkotrwały. Dobrze zwracać uwagę w jakich momentach sięgamy po słodkości. - Najczęściej mamy ochotę na słodycze, kiedy jesteśmy zmęczeni albo potrzebujemy odpocząć i organizm potrzebuje regeneracji - dodaje Karolina Kulimińska, również z Koła Dietetyków. - Zamiast sięgać po kolejną czekoladkę lepiej wyjść na spacer, lub się zdrzemnąć - radzi.


Posłuchaj
09:46 Czwórka/ Strefa Studenta - studiowanie dietetyki 09.02.2021.mp3 Mówimy o tym, czego można nauczyć na dietetyce i jak poszerzają swoją wiedzę studenci tego kierunku. (Czwórka/ Strefa Studenta)

W audycji mówimy również o tym czego można nauczyć na dietetyce. Jak studenci poszerzają swoją wiedzę w kołach naukowych i gdzie po studiach można znaleźć pracę.

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi Weronika Puszkar

Goście: Joanna Horoszewicz, Tomasz Wójcik (studenci dietetyki, Koło Żywieniowców SGGW), Weronika Podsiadlik, Karolina Kulimińska (Studenckie Koło Naukowe Dietetyków Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 09.02.2021

Godz. emisji: 14.14

aw/kd

Czytaj także

Dobrze zacznij rok. "Zamień wybryki na zdrowe nawyki"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 15:30
Na szczycie listy noworocznych postanowień Polek i Polaków niezmiennie dominują te dotyczące zdrowszego odżywiania. Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wychodzą im naprzeciw i zapraszają do udziału w projekcie "Zamień wybryki na zdrowe nawyki". Sprawdzamy, od czego zacząć zmianę przyzwyczajeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przekąski na home office. Jak podjadać, żeby nie przytyć?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 16:51
Jak zdrowo podjadać i nie przytyć podczas pracy zdalnej? - Pełnowartościowy posiłek, jedzony co kilka godzin, jest dla organizmu ważniejszy niż nawet najzdrowsze przekąski - podkreślała dietetyk Magdalena Kartasińska.
rozwiń zwiń