Logo Polskiego Radia
PAP
migrator migrator 18.02.2009

Nowe zasady wyborcze

Senat zgodził się na dwudniowe głosowanie do PE i oddawanie głosów przez pełnomocnika.
Nowe zasady wyborcze

Nowelizacja prawa wyborczego zyskała akceptację senatorów. Senat poparł m.in. zapisy o dwudniowym głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz głosowanie przez pełnomocnika. Izba nie wprowadziła do ustawy żadnych poprawek.

Za przyjęciem nowelizacji ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, prezydenckiej ordynacji wyborczej oraz ustawy o referendum ogólnokrajowym, głosowało 53 senatorów, 35 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z ustawą, wyborcy w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego będą mogli głosować zarówno w sobotę jak i niedzielę, od godz. 8 do godz. 20. Ustawa daje także możliwość osobom niepełnosprawnym oraz mającym 75 i więcej lat głosowania w eurowyborach poprzez pełnomocnika. Może nim zostać ktoś, kto jest wpisany do rejestru wyborców w tej samej gminie co osoba, która udziela pełnomocnictwa lub osoba posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Nowela zmniejsza liczbę polskich europosłów z 54 do 50 (w związku z przystąpieniem do UE Rumunii i Bułgarii).

W głosowaniu odrzucona została m.in. poprawka rekomendowana przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która zakładała, że zmiany w prawie wyborczym wejdą w życie dopiero pół roku po ich ogłoszeniu. Jak argumentował senator Zbigniew Cichoń (PiS), z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wynika, iż istotne zmiany w prawie wyborczym muszą być uchwalone minimum pół roku przed wyborami (półroczne vacatio legis). Gdyby poprawka ta została przyjęta oznaczałoby to, że zarówno dwudniowe głosowanie, jak i głosowania przez pełnomocnika nie obowiązywałyby w czerwcowych wyborach do PE, tylko dopiero w kolejnych.

Ustawa przewiduje także zmiany w ordynacji prezydenckiej zakładające m.in. likwidację możliwości pozyskiwania środków na kampanię ze zbiórek publicznych. Chodzi o tzw. cegiełki, które utrudniają rozliczenie komitetów z zebranych środków.

Inną zmianą jest zakaz pozyskiwania środków na kampanię od firm, a także zniesienie możliwości pozyskiwania przez komitet wyborczy wartości niepieniężnych (np. różnego rodzaju usług) za wyjątkiem rozpowszechniania plakatów, ulotek i innych materiałów wyborczych przez osoby fizyczne.

Nowelizacja trafi teraz do prezydenta.

(sż, pap)