Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 27.03.2019

Depresja to nie taka sama choroba, jak zapalenie płuc

Badania naukowe wskazują, że co piąty nastolatek ma objawy depresyjne, często mylone z procesem dojrzewania. Leczenie, psychoterapia może być skutecznym rozwiązaniem problemu, a dobre zdiagnozowanie zwiększa szanse prawidłowego rozwoju dziecka. Trzeba wziąć po uwagę jednak specyfike choroby.

W grupie wiekowej 13 - 17 lat depresje są stwierdzane u 19 -32 procent nastolatków. Dwukrotnie częściej u dziewczynek niż u chłopców. Ale depresje stwierdzane są również u dzieci. - Około dwóch procent dzieci w wieku 6 - 12 lat cierpi na depresje - przytacza wyniki dr Zbigniew Król. To wyniki najnowszych badań wśród polskiej młodzieży. Wskazuje, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest na czwartym miejscu na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych. Prognozy szacują, że za 10 lat może już być na pierwszym miejscu.

Dr Rami Abi Aka wyjaśnia, że u dzieci i młodzieży jednym z objawów jest zaburzenie koncentracji uwagi. - A ten, który nie może się skupić, niczego w klasie się nie nauczy - wskazuje lekarz. W efekcie ktoś taki wypada z obiegu szkolnego. Depresjom towarzyszy często uzależnienie. Psychiatra podkreśla, że depresja to często objaw jakiegoś zahamowania i choroby tej nie można traktować jak każdej innej biologicznej, którą da się wyleczyć pastylkami. Podkreśla, że depresja ma też podłoże psychologiczne i społeczne, a w leczeniu trzeba wziąć pod uwagę wszystkie czynniki.

Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i wdrożyć leczenie? Czy objawy depresyjne są równoznaczne z depresją? Gdzie szukać pomocy?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Gość: dr Rami Abi Akar (psychiatra w I Klinice Psychiatrii w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie), dr Zbigniew Król (podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia)

Data emisji: 27.03.2019

Godzina emisji: 19.05

ag