Polskie Radio
Section05

"W labiryncie prawa"

"Dlaczego nie możemy wykupić gruntu pod budynkami, w których prowadzimy działalność od ponad 20 - lat" - pytają przedstawiciele warszawskiego Stowarzyszenia Inwestorów, działającego w gminie Bemowo. Spór o grunt trwa już 8 lat. Inwestorzy są rozgoryczeni. Na swoje budynki wydali miliony, czasem miliardy. Ich inwestycje przekraczają wielokrotnie wartość gruntu, ale powstały na terenach Skarbu Państwa przyrzeczonych w latach 70 - tych spółdzielniom mieszkaniowym. Na obrzeżach miast powstawały osiedla z wielkiej płyty tzw. "sypialnie", pustynie bez zaplecza. Nie było sklepów, punktów usługowych, obiektów kulturalnych itp. Urzędy wpuściły na te tereny prywatnych inwestorów, żeby wypełnili tę pustkę. To początek historii...
Zobacz więcej na temat:  grunty

"Lokatorska tarantella"

Z dwunastu milionów mieszkań kwaterunkowych w Polsce trzy miliony znajdują się w domach starych lub nowych prywatnych właścicieli. Co się dzieje z lokatorami mieszkań komunalnych w momencie gdy kamienica zmienia właściciela. Jakie perspektywy mają mieszkańcy domu przy Chmielnej, w centrum Warszawy, wykupionego przez włoską firmę. Opowiada o tym reportaż Marty Miller. Przed podobnymi pytaniami zapewne staną niebawem kolejni mieszkańcy lokali kwaterunkowych.
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie Warszawa firma POLSKA

"Trzy płomienie jednej lampy"

Bohaterem audycji jest Alam Beraik - Arab rodem z Jordanii, który już od trzydziestu lat mieszka w Polsce. Ukończył studia ekonomiczne, pracował początkowo w przedstawicielstwie Czerwonego Półksiężyca, a następnie rozpoczął prywatną działalność gospodarczą. Dziś jest właścicielem kilku zakładów zajmujących się obszywaniem i wykańczaniem dywanów. Pan Alam Beraik jest muzułmaninem, człowiekiem bardzo religijnym, jednak wiarę traktuje przede wszystkim jako zbiór norm moralnych. Te zaś są w wielkich religiach monoteistycznych są bardzo zbliżone. - Żona pana Alama jest Polką a dzieci wychowane są w tradycji katolickiej. Tworzą szczęśliwą i zgodną rodzinę. - Wiele lat temu bohater tej audycji próbował wrócić do swojego rodzinnego kraju, ale po kilku miesiącach przeniósł się z powrotem do Warszawy. "Zrozumiałem, że nie mogę przenieść do Ammanu Polski i Polaków - więc musiałem wrócić nad Wisłę". - mówi Alam Beraik.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski POLSKA wychowanie Warszawa mieszkanie dzieci

"Bo ty jesteś ze mną"

Bohaterem audycji jest ksiądz Kazimierz Korbut-Orzechowski, kapelan w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie pod Warszawą. Jak to się dzieje,że młody człowiek-aktor, przed którym otwiera się oszałamiająca kariera sceniczna , podejmuje decyzję odejścia od teatru (jednej z wielkich swoich miłości) i wstępuje do seminarium, by zostać księdzem. Na przykładzie losów tego wspaniałego człowieka - rozważania o istocie miłości, powołania, kapłaństwa, przyjaźni i odpowiedzialności.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa

"Ałłach Agbar czyli 53 dni oczekiwania"

Historia łodzianina Pawła Chojnackiego, jednego z pięciu Polaków porwanych w zeszłym roku w Czeczenii. Paweł opowiada jak został porwany , jak przeżył święta Bożego Narodzenia w niewoli, w jakich okolicznościach doszło do uwolnienia. W audycji pojawia się też drugi wątek - opowieść rodziców Pawła, którzy dowiadują się o uprowadzeniu syna z telewizji, denerwują się brakiem wiadomości o porwanych, spędzają samotnie święta... Na zakończenie reporterki wracają do bohaterów reportażu by sprawdzić, co w ciągu roku zmieniło się w ich życiu.
Zobacz więcej na temat:  Czeczenia rodzice

Czas reporterów- "Bez żalu"

Audycja dokumentalna o Janie Krzysztofie Kelusie, poecie, bardzie polskiej piosenki podziemnej lat 70-tych i 80-tych. Artysta, który ma dziś 56 lat, jest z wykształcenia doktorem socjologii, ale obecnie zajmuje się razem z żoną hodowlą pszczół. Współpracował z KORem i podziemną "Solidarnością", współtworzył wydawnictwo CDN. W PRLu był dwukrotnie więziony: po 1968 r. za tzw. "sprawę taterników" i w stanie wojennym za współpracę z podziemnym radiem "S". Jego twórczość krążyła w drugim obiegu na kasetach domowej produkcji. Ich dobrą jakość zawdzięczamy radiowemu małżeństwu Barbarze i Wojciechowi Makowskim. Ostatnio ukazała się płyta CD przypominająca dawny repertuar artysty milczącego od wielu lat.
Zobacz więcej na temat:  Janina Jankowska Solidarność

"Dwanaście kroków"

Anonimowi alkoholicy są ogólnoświatową wspólnotą mężczyzn i kobiet zespolonych ze sobą po to, by rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym cierpiącym w zdrowieniu z odwiecznej choroby duszy, jaką jest alkoholizm. 12 kroków AA to zbiór zasad duchowych, które stosowane jako sposób życia, mogą uwolnić od obsesji picia i dopomóc cierpiącemu by stał się zdrowym ,pożytecznym i szczęśliwym człowiekiem. Bohater audycji ma własne głębokie przeżycia i doświadczenia, które zdobył walcząc z nałogiem. Zawarta w nich mądrość życiowa może być pomocna każdemu z nas, nie tylko człowiekowi dotkniętemu alkoholowym problemem, w uspokojeniu duszy i odnalezieniu siebie, bowiem najważniejsza jest przygoda poznania samego siebie.
Zobacz więcej na temat:  alkoholizm

"Iskra na beczce prochu"

11 listopada w okolicach Otwocka w katastrofie lotniczej zginęło dwóch doświadczonych pilotów wojskowych. Do tragedii doszło kwadrans przed rozpoczęciem w Warszawie uroczystej defilady w 80-tą rocznicę odzyskania niepodległości. Zdesperowani oficerowie lotnictwa - wbrew regulaminom wojskowym, zdecydowali się opowiedzieć dziennikarzom o sytuacji, w jakiej znalazły się ich jednostki, kontrowersyjnych postawach przełożonych i nastrojach wśród żołnierzy zawodowych. Tragedia załogi "Iskry" wywołała publiczną dyskusję na temat stodunków w polskiej armii.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada katastrofa lotnicza Warszawa