Polskie Radio
Section05

Czas reporterów - Jugosławia - geneza tragedii bałkańskiej

"W Imię czego ?" - Janina Jankowska i Irena Piłatowska - dokument pokazujący początek rozpadu starej Jugosławii. - atak Armii Jugosłowiańskiej na Słowenię, początek wojny z Chorwacją, konflikt w Slawonii, Zniszczenie Wukowaru, obrona Osijeku. Tragedia mieszkańców, zwykłych ludzi, dla których niegdyś narodowość i religia nie stanowiły przeszkody dla wspólnego życia. "Droga donikąd" - Jerzy Zawartka - PR Katowice Wstrząsające sceny z czasu wojny serbsko-chorwackiej "Nevena"- Janina Jankowska . - bohaterką reportażu jest reżyserka teatralna, Serbka mieszkająca w Paryżu, która opowiada , jak wielkim, osobistym dramatem był dla niej atak na Sarajewo. Jest to jednocześnie dramat całego narodu, bez którego udziału , nazwę kraju - Jugosławia - politycy tego kraju naznaczają piętnem zbrodni. "Kocham moją ojczyznę, a dziś wstydzę się przyznać, że jestem Serbką" - mówi Nevena. "Snajper" - Stephen Schartz - Dania - Prix Italia Rozmowy ze snajperami z Sarajewa
Zobacz więcej na temat:  Irena Piłatowska Janina Jankowska Jugosławia Paryż Sarajewo

"Po prostu kochać"

Tragedie przychodzą zawsze nie w porę. Utrata życiowego dorobku stała się niejednokrotnie powodem samobójstwa a przecież dom można odbudować, majątek można powoli na nowo zgromadzić, można też odbudować wiarę w człowieka i zdobyć nowych przyjaciół, ale okaleczonego człowieka na nowo odtworzyć się nie da. Co robić, kiedy życie stawia największe wyzwania, kiedy np. na świat przychodzi dziecko z wrodzonym brakiem kończyn, dziecko, które jak wszystkie ma przecież prawo do miłości. Bohaterom reportażu Ireny Piłatowskiej przyszło podjąć takie wyzwanie. Cios nieuniknionego powalił ich z nóg. Po dniach paraliżującego bólu nadszedł czas miłości tej największej, tej która ma moc przemieniania. Reportaż ukazuje drogę jaką przeszli jego młodzi bohaterowie od porażenia tragedią aż po radość macierzyństwa i ojcostwa.
Zobacz więcej na temat:  dzieci

Czas reporterów - "Ciąg dalszy reportażu"

Co się dzieje z bohaterami po emisji reportażu ? W magazynie reporterów chcemy przedstawić przykłady żywej reakcji słuchaczy, którzy po emisji reportaży ukazujących różne tragedie ludzkie, głównie dzieci, przyszli z bezinteresowną pomocą potrzebującym. Dzięki temu los dotkliwie doświadczanych bohaterów naszych audycji uległ nieoczekiwanej poprawie. 2. Laureaci konkursu Programu III PR i Gazety Wyborczej na reportaż miesiąca - luty'99 - Janusz Deblessem - 10'
Zobacz więcej na temat:  dzieci Gazeta Wyborcza Janusz Deblessem

"Człowiek spod złej gwiazdy"

W dzieciństwie przeszedł chorobę Heine-Medina, w życiu dorosłym dwa zawały, operację by passów, amputację nogi. Ożenił się z dziewczyną z domu dziecka , która nagle zmarła pozostawiając troje dzieci. Jednak żyła, jak się okazało, o 23 dni za długo, bowiem z tego powodu zgodnie z obowiązującymi przepisami , dzieci nie mogły otrzymać renty po matce. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli, którzy zmuszeni byli obejść prawo, dzieci otrzymały rentę. Dziś samotny, niepełnosprawny ojciec wychowuje dzielnie trzech synów, z którymi ma doskonały kontakt. To dzieci dają mu siłę do życia. Po audycji: rozmowa z prawnikiem od ubezpieczeń . Czy zmieniły się przepisy, które uniemożliwiły dzieciom bohatera reportażu otrzymania renty po matce ?
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka dzieci

"Lekcja pamięci"

Audycja dokumentalna o dobrach polskiej kultury utraconych podczas wojny. Niemcy coraz natarczywiej domagają się zwrotu części zbiorów Biblioteki Pruskiej , jaka znalazła się na Śląsku i zgodnie z prawem międzynarodowym weszła po 45 roku w posiadanie Polski. Jednocześnie podczas II wojny światowej hitlerowcy z niebywałą konsekwencją zniszczyli 90% polskich archiwów, zrabowali setki dzieł sztuki i miliony książek. Do dziś skarby polskiej kultury znajdują się niemieckich muzeach państwowych. Jakie są szanse na ich zwrot? Strona niemiecka nie wyraża chęci. Co robi strona polska ? W audycji występują historycy sztuki, bibliotekarze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Biblioteki Narodowej oraz eksperci.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Piotrowski Niemcy II wojna światowa POLSKA dzieła sztuki

"Księżniczki" z Radzionkowa"

Działalność ośrodków wychowawczych w Polsce prowadzona jest na podstawie statutu określającego dokładnie zasady ich funkcjonowania . Od 1 września 1999r. każdy z takich ośrodków będzie miał obowiązek opracować swój własny program. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Radzionkowie już od kilku lat nie działa w sztywnych ramach. Kadra wychowawcza opracowała i wprowadziła w życie interesujący program oparty na działaniu w grupach autorskich, dostosowanych do indywidualnych potrzeb wychowanek. Może on być propozycją dla innych placówek tego typu. O nowych metodach pracy, programie "Księżniczka" opowiadają dziewczęta przebywające w tym ośrodku i ich wychowawcy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA

"Niepotrzebni mogą odejść"

Jest to historia operacji polskiego wywiadu w Iraku w czasie wojny w Zatoce Perskiej. W 1990 roku udało się uratować agentów CIA, którzy znaleźli się na terenach kontrolowanych przez wojska irackie dzięki wysiłkowi Polaków. Był to pierwszy przypadek współpracy ze służbami specjalnymi kraju będącego członkiem NATO po upadku komunizmu . Zdaniem wielu komentatorów wtedy to po raz pierwszy Amerykanie zaczęli patrzeć na Polskę jak na potencjalnego sojusznika.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Irak CIA

"Być kobietą w PRL-u i..."

Każdy, kto pracował w czasach PRL-u pamięta ten dzień, kiedy męscy przedstawiciele organizacji społecznych, tj. związków zawodowych i Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR roznosili po pokojach i wręczali po tulipanie lub goździku, czasami z praktycznym prezentem np. rajstopy lub ścierki Lepiej zorganizowane zakłady pracy urządzały z tej okazji uroczyste akademie. Tego dnia kobieta była w centrum uwagi. Dziś nie ma już nawet tego jednego dnia. Dzień Kobiet w Polsce po 1945 roku. Audycja przygotowana na podstawie materiałów archiwalnych.
Zobacz więcej na temat:  dzień kobiet POLSKA

Czas reporterów: "Marzec 1968 roku"

To był piątek - 8 marca 1968 roku. Na dziedzińcu Uniewersytetu Warszawskiego odbywał się wiec, którego uczestnicy protestowali przeciw wstrzymaniu przedstawień "Dziadów " w reżyserii Kazimierza Dejmka na scenie Teatru Narodowego, oraz przeciw relegowaniu z uczelni studentów: Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Nagle na teren Uniwersytetu wkroczył "aktyw robotniczy" wyposażony w gumowe pałki, a za nim oddziały ZOMO. Wiec został brutalnie rozpędzony, wiele osób pobito, nastąpiły aresztowania... Był to początek konfliktu społecznego, którego rozmiary przekroczyły wyobrażenia zarówno studentów, jak i ówczesnych władz partyjnych. Po marcu 1968 roku w wyniku antysemickiej nagonki i społecznej presji wyjechało za granicę kilkanaście tysięcy osób, którym tylko na podstawie kryteriów rasiztowskich można było odmówić polskości. Osoby te - opuszczając kraj - otrzymały paszport w jedną stronę i automatycznie pozbawiane były obywatelstwa polskiego. W audycji wystąpią uczestnicy i animatorzy studenckich protestów sprzed lat, także osoby, które w wyniku panującej wówczas…
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski Adam Michnik POLSKA

"Boże chroń "Orlika"

Jedynemu w Polsce szpitalowi rehabilitacji dla dzieci z chorobami nowotworowymi "Orlik" w Czermnej-Bukowinie k/Kudowy grozi likwidacja. Do tej pory zaledwie kilka Kas Chorych podpisało umowy z tą placówką. Dostawcy żywności do sanatorium na razie nie egzekwują zapłaty. Dzieci także na kredyt są leczone. "Miesięczny pobyt dzieci w naszym sanatorium wynosi ok.150tys.zł. W styczniu dostaliśmy tylko 81tys.zł." - mówi dyrektor Bronisław Kamiński. Po informacjach w lokalnej TV, radiu i prasie znajdują się ludzie dobrej woli, którzy chcą pomóc przetrwać tej unikalnej w Europie placówce. Swoisty mikroklimat sprawia, że nawet dzieci po ciężkich białaczkach dochodzą w "Orliku" do siebie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci POLSKA Europa żywność

"Rogaty jak diabeł i równie odważny- czyli rzecz o generale Borucie-Spiechowiczu" - część I

Walczył z trzema zaborcami, bohater trzech wojen, dwukrotny uciekinier z obozów jenieckich, współorganizator ZWZ, w 1939r. wpada w ręce NKWD i spędza dwa lata w siedmiu więzieniach. W śledztwie uderzony w twarz stacza nierówną walkę z prześladowcami. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski opuszcza więzienie, aby objąć dowództwo organizującej się na "Nieludzkiej ziemi" V Dywizji Piechoty. Uwielbiany przez żołnierzy popada w konflikty z przełożonymi, odwoływany z kolejnych placówek i stanowisk nie doczeka się udziału w walkach. Rozgoryczony po wojnie wraca do kraju.. Ciąg dalszy jego losów zostanie przedstawiony w środę w części II reportażu zatytułowanym "Wśród swoich".
Zobacz więcej na temat:  Alicja Maciejowska

Czas Reporterów - "Szkoła wrażliwości"

Około 200 młodych mieszkańców Szczecina i okolic w chwilach wolnych od nauki pobiera lekcje patrzenia na świat, który próbuje lepiej poznać i zrozumieć. Pomagają im doświadczeni dziennikarze i nauczyciele. Młodzież pisze, fotografuje, filmuje - dokumentuje otaczającą rzeczywistość. Nie wiadomo, czy wszyscy będą kiedyś profesjonalnymi dokumentalistami. Wiadomo jednak, że będą wrażliwsi. Finałem ich rocznej pracy był prawie tygodniowy Przegląd Form Dokumentalnych z udziałem zawodowych twórców. 2. Reportaż stycznia'99 - 15' Prezentacja autorów prasowego i radiowego reportażu stycznia w konkursie Gazety Wyborczej i Programu III
Zobacz więcej na temat:  Gazeta Wyborcza Szczecin

"Nauczycielka i uczennica"

Czwartki w Studiu Reportażuy i Dokumentu poświęcamy dzieciom, młodzieży, sprawom wychowania w szkole i rodzinie. Tego wieczoru spotkają się dwa głosy z dwu różnych reportaży, dwu różnych pokoleń , z dwu odległych epok, a jednak to zestawienie daje wiele do myślenia. "Nauczycielka", to tytuł reportażu Czesławy Borowik z Lublina, w którym tytułowa bohaterka, Danuta Charkowska, nauczająca w latach dwudziestych na Wołyniu z miłością opowiada o szkole i swoich uczniach. Z opowieści tej dowiadujemy się, co dawała dzieciom z różnych rodzin przedwojenna szkoła. Monolog osiemnastoletniej dziewczyny, bohaterki reportażu "Bo to jest matka" Liliany Kurzawskiej z Koszalina pokazuje dramat uczennicy, której dom nie zapewnia podstawowych warunków do nauki. Czy współczesna szkoła jest w stanie dostrzec jej problemy ?
Zobacz więcej na temat:  czesława borowik dzieci Koszalin Lublin wychowanie

"Hipokrates 99 "

Czy lekarz lubi reformy? Nowe zadania, nowe wyzwania, zwiększenie obszaru dyspozycyjności. Nadzieje i lęki lekarzy. Pozytywne i negatywne aspekty procesu zmian. Bohaterem reportażu jest dr Krzysztof Mikuliszyn, z jednej strony zatrudniony w państwowej służbie zdrowia jako ginekolog-położnik oraz lekarz pogotowia ratunkowego, a z drugiej - lekarz praktykujący akupunkturę, od paru lat działający w warunkach rynkowych.
Zobacz więcej na temat:  ginekolog służba zdrowia

"Tonia"

Bohaterka reportażu, Tonia, Żydówka córka przedwojennego łódzkiego fabrykanta, od wczesnej młodości zafascynowana była ideologią komunistyczną. Kiedy za działalność w ruchu młodzieżowym wyrzucono ją z gimnazjum, ojciec zlikwidował fabrykę i przeniósł się wraz z rodziną do Palestyny. Niewiele to pomogło, także stamtąd Tonia, już wraz z mężem, również działaczem komunistycznym została wysiedlona. On wyjechał walczyć w Wojnie Domowej w Hiszpanii, ona w Paryżu urodziła dwoje dzieci. Mąż zginął już na początku II wojny światowej i więcej go nie zobaczyła. Sama z maleńkimi dziećmi ukrywała się i uciekała. W przedostatniu się do Szwajcarii pomógł jej katolicki ksiądz. Tam spędziła ostatnie miesiące wojny i tam związała się z amerykańską organizacją pomagającą krajom zniszczonym przez wojnę. Jeździli po całej Europie, zakładali szpitale, ośrodki zdrowia, aż w końcu w 46 roku dotarli do Polski, gdzie m.in. wyposażyli szpital w Piekarach Śląskich. Jakiś czas później Tonię aresztowano i oskarżono o szpiegostwo na rzecz Ameryki. Była więziona na Rakowieckiej i torturowana.…
Zobacz więcej na temat:  dzieci POLSKA Paryż Europa Hiszpania