Na festynie są kamienne faktury, bogaci kupcy, oszuści, pieniądze, wyprzedaże, promocje. To przez tysiąclecia się nie zmieniło. Jest też wymiana towar za towar.
Biskupin został odkryty przypadkiem w latach 30. XX wieku przez miejscowego nauczyciela, któremu uczniowie powiedzieli o dziwnych palach na brzegu jeziora. Badania archeologiczne trwają tam już 85 lat.
Każdego roku festyn odbywa się pod innym hasłem. Przedmioty sprzedają rekonstruktorzy w strojach naśladujących ubiory sprzed tysięcy lat i sprzedają przedmioty, zrobione na wzór znalezisk archeologicznych. - Co nie oznacza, że nie można ich używać obecnie, na przykład drewnianej łyżki - archeolog mówi Magdalena Zawoł.
Za ile wielbłądów można było kupić żonę? Czym trzeba było zapłacić za męża? A czym w ogóle płacono w dawnych czasach? Jakie były pierwsze monety? Na czym polegała wówczas wymiana handlowa i czym handlowano? Jaki błąd jest na współczesnym polskim banknocie 10-złotowy?
Posłuchaj całej audycji, w trakcie której można też usłyszeć muzykę z średniowiecza.
***
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadzą: Roman Czejarek
Goście: dr Henryk Dąbrowski (dyrektor muzeum w Biskupinie), Magdalena Zawoł (archeolog z muzeum w Biskupinie), Katarzyna Pyżewicz (archeolog z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza), Magdalena Olszta-Błoch (muzeum w Biskupinie), zespół muzyczny Huskar, Krzysztof Pochwicki (grupa rekonstrukcyjna), Albin Sokół (archeolog), Wojciech Piotrowski (muzeum w Biskupinie), Alicja Pawłowska (pszczelarka), Łukasz Gackowski (archeolog), Daniel Dawidowicz (jeden z wystawców na festynie), Jerzy Buczkowski (mincerz)
Data emisji: 15.09.2018
Godzina emisji: 9.10-12.00
ag