Polskie Radio

"Prawda czasu i prawda ekranu" – nowy podcast Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 11:00
Czy Janosik faktycznie był szlachetnym zbójem o rysach Marka Perepeczki? Czy prawdziwy William Wallace, czyli postać grana przez Mela Gibsona w "Bravehearcie", nosił kilt? Ile bzdur zdołał upchnąć Ridley Scott w "Napoleonie"? Jak dużo jest prawdy historycznej w filmach, których akcja rozgrywa się w przeszłości? Na te pytania spróbuje znaleźć odpowiedź Bartłomiej Makowski w nowym podcaście Polskiego Radia "Prawda czasu i prawda ekranu".
Prawda czasu i prawda ekranu - nowy podcast Polskiego Radia
Prawda czasu i prawda ekranu - nowy podcast Polskiego RadiaFoto: Polskie Radio

- Podcast "Prawda czasu i prawda ekranu" zrodził się z pytania, które często zadawałem sobie po obejrzeniu seansie: "Czy tak było naprawdę?". Odpowiedzi na to pytanie będę poszukiwał dzięki wiedzy zaproszonych gości – historyków i specjalistów – mówi Bartłomiej Makowski.

W podcaście omawiane będą filmy i seriale - premiery kinowe, telewizyjne i pojawiające się na platformach VOD, a także klasyki kina historycznego. Weryfikowane będą również mity powielane w kolejnych produkcjach na przestrzeni lat.

Pierwszy odcinek jest już dostępny i traktuje o wydarzeniach przedstawionych w filmie "Biała odwaga" Marcina Koszałki.

Kolejne odcinki podcastu udostępniane będą na platformie podcasty.polskieradio.pl , w największych serwisach streamingowych oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Czytaj także

Przekładaniec z Lema i Wajdy. "Zarówno robota Pana, jak dzieło aktorów wydały mi się bardzo dobre"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 05:45
17 marca 1968 roku odbyła się premiera telewizyjnego filmu Andrzeja Wajdy "Przekładaniec", na podstawie opowiadania Stanisława Lema.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cud nad Wisłą". Arcydzieło przedwojennej kinematografii patriotycznej

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2024 05:50
16 marca 1921 roku odbyła się premiera jednego z pierwszych polskich przebojów kinowych - "Cudu nad Wisłą" w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego. Film ilustruje epizody wojny polsko-bolszewickiej, która toczyła się od 1919 do 1921 roku. Tytuł natomiast nawiązuje do rozegranej w sierpniu 1920 roku słynnej Bitwy Warszawskiej, nazywanej również "Cudem nad Wisłą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Biała odwaga". Co jest prawdą, a co fikcją w filmie Marcina Koszałki o Goralenvolk?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 06:01
Film "Biała odwaga" Marcina Koszałki wchodzi na ekrany kin. Obraz przedstawia trudną historię postaw mieszkańców Podhala podczas II wojny światowej, zwłaszcza budzącą do dziś kontrowersje akcję Goralenvolk - kolaboracji niewielkiej części górali z niemieckimi okupantami. O tym, na ile fabuła filmu odpowiada faktom, rozmawiamy z Wojciechem Szatkowskim, historykiem z Muzeum Tatrzańskiego, autorem książki "Goralenvolk. Historia zdrady"
rozwiń zwiń