Polskie Radio

Obchody 15 sierpnia w Polskim Radiu [SPRAWDŹ]

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2024 18:00
15 sierpnia obchodzimy w Polsce Święto Wojska Polskiego, a kościół katolicki obchodzi tego dnia również Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Święto Wojska Polskiego to święto państwowe, które upamiętnia zwycięstwo Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej, podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Z racji obydwu świąt Polskie Radio przygotowało audycje specjalne. Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi propozycjami anten. 
Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego na Wisłostradzie w Warszawie, 15 bm. W defiladzie biorą udział żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, a także wojsk i struktur sojuszniczych: ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii, reprezentacji Eurokorpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO.
Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego na Wisłostradzie w Warszawie, 15 bm. W defiladzie biorą udział żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, a także wojsk i struktur sojuszniczych: ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii, reprezentacji Eurokorpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Foto: PAP/Leszek Szymański

Zwycięska dla Polaków bitwa zadecydowała o ostatecznym wyniku wojny polsko-bolszewickiej oraz zagwarantowała odradzającej się Polsce niepodległość. Starcia pod Warszawą toczyły się od 13 do 25 sierpnia 1920 roku i zakończyły się dla Polaków zwycięstwem, co było jednym z warunków powodzenia polskiej kontrofensywy. W jej wyniku wojska bolszewickiej Rosji zostały zmuszone do ucieczki z Polski i ostatecznie pokonane. 


jedynka logo.png  

Święto Wojska Polskiego. Obchody w radiowej Jedynce

W obchody Święta Wojska Polskiego i rocznicy Bitwy Warszawskiej włączył się Program 1 Polskiego Radia. 15 sierpnia na antenie usłyszymy transmisje i relacje z uroczystości państwowych, którym towarzyszyć będą komentarze ekspertów.

O godz. 11 zaprosiliśmy na okolicznościową audycję historyczną. Gośćmi Marka Stremeckiego byli profesor Janusz Odziemkowski oraz Mikołaj Szczęsny - reżyser słuchowiska o Janie Kowalewskim - szyfrancie - cichym bohaterze Wojny Polsko-Bolszewickiej.

Po godz. 12, w audycji "W samo południe" rozmawialiśmy z historykiem wojskowości, prof. Krzysztofem Komorowskim. Przewidziano również relacje sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza oraz zapowiedź defilady i pikniku w Muzeum Wojska Polskiego.

W popołudniowej audycji muzycznej (15.00 - 17.00) pojawili się wspaniali goście. W pierwszej części Robert Cichy, kompozytor, producent muzyczny opowiedział o pracy nad płytą "Spacer po Warszawie", do której nagrania zaprosił m.in. Anię Dąbrowską, Natalię Nykiel, Roberta Gawlińskiego, Baranovskiego. W drugiej godzinie porozmawialiśmy z Czesławem Mozilem i Michałem Zabłockim, którzy tylko w Jedynce prapremierowo zaprezentowali fragmenty wspólnej, nadchodzącej płyty.

W "Eurece" (19.30) zastanawialiśmy się kim jest współczesny pielgrzym. Sebastian Duda, doktor teologii, filozof, publicysta wyjaśnił cel współczesnego pielgrzymowania i powiedział, ile zostało z misji przecierania szlaków dobroci czy poszukiwania tego, co się ludziom w XXI w. w życiu rozpada. 

. .

Program Drugi Polskiego Radia zaprosił na specjalne wydanie audycji "O wszystkim z kulturą", poświęcone historycznej wojnie 1920 roku. Od godziny 17 Wacław Holewiński zapraszał na godzinne spotkanie z historykami Jarosławem Stryjkiem i Tomaszem Sikorskim. 

Polskie Radio przygotowało sporo propozycji dla słuchaczy. Zapraszamy przed odbiorniki, do aplikacji oraz na strony internetowe anten.  Polskie Radio przygotowało sporo propozycji dla słuchaczy. Zapraszamy przed odbiorniki, do aplikacji oraz na strony internetowe anten.

Wieczorem, od godziny 19.00 do 19.30 zaprosiliśmy z kolei na słuchowisko według Czesława Miłosza. To "Próba Hioba", słuchowisko wyprodukowane w 2003 roku, w adaptacji i reżyserii Andrzeja Jarskiego. 

Później, w cyklu audycji "Letni Festiwal Muzyczny", zaprosiliśmy na koncert zespołu Vox Luminis z Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej we Fryburgu (29.06.2024). 


. .

Już od godziny 6  "Muzyczne Rozmowy" o wydarzeniach, które łączą obie uroczystości - wojenną i religijną, kiedy 535 lat temu mieszkańcy Krakowa, możnowładcy i koronowane głowy ujrzały w Kościele Mariackim dzieło norymberskiego artysty - Wita Stwosza – ołtarz Zaśnięcia NMP. Jego historia wojenna plecie się jak scenariusz filmu sensacyjnego - aby ją zrozumieć musimy zacząć od początku. Dlatego rozpoczęliśmy od opowieści o początkach święta religijnego, jego wojennych konotacjach, poszukamy źródeł w Jerozolimie, a potem powędrujemy do Krakowa. Muzyka będzie pełniła rolę komentatora opowieści.

Od godziny 8 na audycję "Bitwa Warszawska" zapraszał z kolei Paweł Turski. Tym razem przemierzyliśmy z mikrofonem Trójki szlak Bitwy Warszawskiej. Odwiedziliśmy Ossów, w którym powstaje Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Byliśmy też w Twierdzy Modlin, która była głównym punktem obrony 5. Armii generała Władysława Sikorskiego na linii Wkry. Wybieraliśmy się także do warszawskiej Cytadeli, gdzie odszyfrowywano radzieckie rozkazy (odszyfrowanie pomogło wygrać Bitwę) oraz do Sulejówka, w którym znajduje się Dworek Milusin. Dworek ten powstał w podzięce marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, któremu zawdzięczamy strategię zwycięskiej Bitwy.

O godzinie 7.15 rozmowa z Krzysztofem Jaszczakiem, dyrektorem placówki Ossów 1920 (Samorządowa Instytucja Kultury Ossów). To tutaj stoczono pierwszą bitwę po której radzieccy żołnierze zaczęli się wycofywać. To także tutaj służył ks. Ignacy Skorupka.

Po godzinie 7.30 zaprosiliśmy z kolei do Twierdzy Modlin, która była głównym punktem obrony 5. Armii generała Władysława Sikorskiego na linii Wkry. Tym razem miejsca związane z Bitwą Warszawską pokazała Elżbieta Wiercińska, przewodnik PTTK po twierdzy Modlin. 

Od godziny 7.45 powróciliśmy na warszawską Cytadelę, gdzie odszyfrowywano radzieckie rozkazy. Opowiedział o tym Grzegorz Rutkowski z Muzeum Historii Polski. 

Po godzinie 8.15 spotkaliśmy się z kolei z profesorem Grzegorzem Nowikiem, zastępcą dyrektora ds. naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Tutaj znajdziemy replikę stołu dowodzenia z Puław i tu posłuchamy o strategii Bitwy Warszawskiej. 

Od godziny 8.30 posłuchaliśmy Daniela Olbrychskiego, aktora, który grał marszałka w filmie "1920. Bitwa Warszawska", a od godziny 8.45 zapraszamy na spotkanie z Adrianem Sobieszczańskim, warszawskim przewodnikiem, który opowie o nieoczywistych miejscach na mapie Warszawy, które są związane z Bitwą Warszawską. (Na trasie m.in. Liceum im. Władysława IV czy Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej).  

Liczne propozycje audycji specjalnych do usłyszenia n antenach Polskiego Radia! Liczne propozycje audycji specjalnych do usłyszenia na antenach Polskiego Radia!

Od godziny 16 zaprosiliśmy z kolei na dwugodzinną audycję "Piętnasty dzień sierpnia", którą poprowadziła Justyna Grabarz. Z kolei na godzinną audycję od godziny 18 "Zamek: Rekonstrukcja" zapraszał Michał Matus. W tej audycji historia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. W pewnym sensie jego odbudowa i myślenie o niej zaczęło się zanim jeszcze Niemcy zdobyli stolicę w 1939 roku. Później, gdy już przejęli miasto i weszli do zamku, wciąż Polacy z narażeniem życia demontowali fragmenty dekoracji, wynosili elementy wystroju. Dzięki temu, mimo, że Niemcy starannie zaminowali i wysadzili zamek przed końcem wojny, udało się bardzo dokładnie odtworzyć wygląd i wystrój wnętrz. Zaraz po wojnie jednak nie rekonstruowano zamku. Czerwonego światła dla odbudowy nie chciała zmieniać nowa władza i mało brakowało a w miejscu zamku królewskiego postawiono by socrealistyczny gmach. Jak to się stało, że zamek jednak powstał? Jaką rolę odegrały w tym rzekomo zagubione klucze niesłyszącej pracownicy urzędu konserwatorskiego, ekipa projektująca nowoczesny most na Wiśle i pierwsi w Polsce producenci klimatyzacji? O tym wszystkim od 18 na antenie Trójki.


 

Czwórka zaprosiła z kolei na poranną, godzinną audycję specjalną Redakcji Katolickiej Polskiego Radia z okazji Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

oprac. rk 

Czytaj także

Ks. Ignacy Skorupka w Bitwie Warszawskiej. Świadek o śmierci kapelana [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2024 06:00
– Szedł wyprostowany, a usta jego poruszały się lekko, prawdopodobnie szeptał modlitwę, prosząc Królową Polski o zwycięstwo – wspominał Mieczysław Słowikowski, dowódca batalionu 236 pułku piechoty Legii Akademickiej, w którym służył ks. Skorupka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piłsudski czy Matka Boska? Cud nad Wisłą, wojna i siły nadprzyrodzone

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2024 06:00
Popularna nazwa Bitwy Warszawskiej – Cud nad Wisłą – odnosi się do kilku zagadnień. Źródeł tego określenia można szukać i w ówczesnych sporach politycznych, i we wierze w boską interwencję. Ta druga koncepcja pozwala umieścić ideę "bitewnego cudu" w długiej, zakorzenionej w polskiej kulturze, tradycji.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto Wojska Polskiego w Programie 1 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2024 21:50
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W obchody włączył się Program 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulisy Bitwy Warszawskiej w 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2024 18:00
15 sierpnia to w historii Polski data szczególna, 104 lata temu nasi dziadowie, pradziadowie obronili Polską niepodległość. O kulisach Bitwy Warszawskiej 1920 i udziale w tej wojnie polskich harcerzy porozmawiamy rozmawialiśmy w radiowej Dwójce z Jarosławem Stryjkiem z Muzeum Bitwy Warszawskiej oraz dr Tomaszem Sikorskim z IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

15 sierpnia – podwójne święto na antenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2024 17:00
"Bitwa Warszawska", "Piętnasty Dzień Sierpnia" i "Zamek: Rekonstrukcja" – m.in. takie audycje znajdują się w specjalnej, świątecznej ramówce Programu 3 Polskiego Radia na czwartek, 15 sierpnia 2024 roku. Tego dnia przypada państwowe Święto Wojska Polskiego, a Kościół katolicki obchodzi święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.  
rozwiń zwiń