Polskie Radio

Teorie spiskowe: ciekawostka, czy zagrożenie dla nauki?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 15:50
Jakie "teorie spiskowe" obecnie są najpopularniejsze? Czy nauka reaguje na absurdalne doniesienia i jak możemy sprawdzić, czy coś jest oparte na dowodach, czy wyssane z palca?
Audio
  • Czy należy walczyć z teoriami spiskowymi? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Elena Schweitzer/Shutterstock

Argumenty za tym, że ziemia jest okrągła są takie, że tego uczą w szkole. Informacja o tym, że może być płaska to forma sprzeciwu przeciw formalnej nauce, a młodzież z natury lubi się sprzeciwiać prof. Tadeusz Wibig


- Kiedyś po wiedzę chodziło się do szkoły i bibliotek. Pogląd naukowy, który został przedstawiony przez nauczycieli i w książkach przyjmowało się za pewnik, mało kto odważył się kwestionować tę wiedzę - mówił prof. Tadeusz Wibig z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego. - Dziś ilość informacji, która do nas dociera jest ogromna. Trafiają do nas zarówno te sprawdzone, jak i spreparowane informacje i oba źródła mogą być dla nas w równej mierze fascynujące -wyjaśniał.

Jak zweryfikować wiedzę, która do nas trafia? Jak wyjaśnić nieprzekonanym, które informacje są faktami, a które zajmującą fikcją? Ile warta jest informacja? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał opracowała: Oliwia Olczyk 

Data emisji: 22.06.2018

Godzina emisji: 12.42

ac


Zobacz więcej na temat: Czwórka Patryk Kuniszewicz
Czytaj także

Mjr Arkadiusz Kups: to nie jest impreza dla zwykłych śmiertelników

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 14:15
- To nowa impreza na starych śmieciach. Po prawie dwudziestu latach zakończyliśmy "Selekcję" i podjęliśmy się realizacji nowego wyzwania, które będzie odbywało się pod hasłem "Speed selecja" - opowiadał mjr Arkadiusz Kups, współtwórca imprezy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Promienie słoneczne - korzystaj z nich i broń się

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 14:12
- W słońcu dociera do nas 44 procent światła widzialnego, 53 procent podczerwieni, która rozgrzewa naszą skórę i 3 procent światła ultrafioletowego A i B - wymienia Monika Koperska-Aksamit. - Ten ostatni składnik to groźny czynnik i właśnie niego, podczas przebywania na słońcu, powinniśmy się obawiać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz odnieść sukces? Przepracuj porażki

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 13:40
- Kiedy czyta się opowieści ludzi sukcesu o tym, co im ten sukces pozwoliło osiągnąć, to jest to właśnie przepracowanie porażek - mówi Rafał Żak, autor "Sztuki błądzenia".
rozwiń zwiń