Na antenach Polskiego Radia można usłyszeć materiały reporterskie, relacje z wydarzenia i audycje specjalne, a wszystko zgodnie z tegorocznym hasłem "Klimat i my". Wydarzenie odbywa się w dniach 8 -15 maja 2021 roku.
Do 15 maja na stronie pikniknaukowy.pl można znaleźć wirtualne namioty, w których czeka ponad 300 filmów przygotowanych przez ponad sto różnych instytucji, jak np. Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Warszawski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych czy Centrum Badań Kosmicznych.
Tegoroczne strefy tematyczne to: Strefa Przyszłości - wynalazki, odkrycia i nowe technologie, Strefa Zdrowia - medycyna w obliczu zmian klimatu, Strefa Kultowych Eksperymentów - odkryj pasję eksperymentowania , Strefa Rodzinna - nauka dla najmłodszych, Strefa "Zrób to sam" - klimatyczne majsterkowanie, Strefa Cywilizacji - relacje społeczne i rozwój cywilizacji oraz Strefa Gości Zagranicznych - nauka zza granicy, Strefa Organizatorów - od Gospodarzy Pikniku.
Podczas Pikniku Naukowego można zapoznać się z faktami dotyczącymi klimatu i poznać zjawiska odpowiadające za jego zmiany; przekonać się, jak nauka i technika może pomóc dostosować się do nowych warunków życia i powstrzymać dalsze ocieplanie się klimatu. Eksperci będą opowiadać np. o wpływie klimatu na życie różnych gatunków zwierząt, o wynalazkach, które pomagają powstrzymać zmiany klimatu, ale także o tym, co jeść, aby dbać o Ziemię. STRONA WYDARZENIA - TUTAJ!
Co już za nami?
Za nami niezwykle owocne dwa weekendowe spotkania z nauką! Niedzielne warsztaty, eksperymenty i wykłady (9 maja) to między innymi szukanie odpowiedzi na pytania: "co jeść, by dbać o Ziemię", "Ciepło, czy zimno? Od czego zależy temperatura?" czy spotkanie "Miód i zapylacze. Sianie i uprawa miododajnych roślin":
Sobotnie spotkania (8 maja) z nauką to z kolei prezentacje: "Co się kryje w ziemi? Właściwości gleby, budowa kompostownika i spotkanie z dżdżownicami", "Jadalne chwasty i popularne rośliny" czy pokaz jazdy na "rowerowych dziwolągach".
8 i 9 maja to spotkania online, które były prowadzone na żywo i były podzielone na 3 bloki:
* 11.00-12.30 propozycje dla najmłodszych - dzieci mogły zobaczyć proste eksperymenty, dowiedzieć się, jak obserwować przyrodę, a także nauczyć się robić budki dla owadów i … kosmetyki
* 14.30-16.00 najciekawsze eksperymenty - doświadczenia prowadzone przez młodych naukowców, materiały związane ze zdrowiem i tematy związane ze smogiem, emisją dwutlenku węgla i lodowcami
* 18.00-19.30 wieczór dla starszych piknikowiczów - spotkania z ekspertami na żywo i materiały przygotowane przez instytucje badawcze. Sobotnie spotkanie zakończy pokaz nieba, prowadzony na żywo z Planetarium Centrum Nauki Kopernik, a niedzielne – pokaz naukowy o klimacie.
Równolegle zaplanowano - warsztaty online o klimacie i spotkania, podczas których można było dowiedzieć się, co mają ze sobą wspólnego zmiana klimatu i smog, usłyszeć o fuzji, czyli jak stworzyć Słońce na Ziemi oraz o wpływie energii jądrowej na zatrzymanie zmian klimatycznych - to i wiele innych naukowych tematów dostępnych na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Dokładny harmonogram spotkań i warsztatów - TUTAJ.
Udział w Pikniku Naukowym online potwierdziło wiele instytucji i organizacji ze świata nauki i kultury, m.in. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Nauki i Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Akademia Nauk, Fundacja Marsz dla Nauki, Stowarzyszenie Robisz.to, Smart Kids Planet, NASK – Państwowy Instytut Badawczy, Ambasada Francji w Polsce, Narodowe Centrum Badań Jądrowych czy Muzeum Warszawy.
PIKNIK ANTENACH POLSKIEGO RADIA:
Już od poniedziałku 3 maja w Programie 1 Polskiego Radia w audycji "Cztery pory roku" prezentowane były najciekawsze tematy zgłoszone przez instytuty i uczelnie, a po godz. 15.00, od poniedziałku do piątku - można było usłyszeć dźwiękowy rebus związany z tematem wydarzenia.
W magazynie popularno-naukowym "Eureka" (od godz. 19.30) – od poniedziałku do piątku – w każdej audycji jeden z tematów poświęcony był klimatowi, np. antarktyczne lodowce i klimat. W sobotę w "Wolnej sobocie" odbyła się za to rozmowa z Prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską i Dyrektorem Centrum Nauki Kopernik Robertem Firmhoferem. Tego dnia na antenie stacji odbyła się również audycja "Jedyne takie miejsce" z Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu.
WIĘCEJ O ATRAKCJACH W RADIOWEJ JEDYNCE - TUTAJ!
Relacje z wydarzenia w audycji "Wybieram Dwójkę" od poniedziałku 10 maja do środy 13 maja (od godz. 17.06).
WIĘCEJ O PIKNIKU NAUKOWYM POLSKIEGO RADIA I CENTRUM NAUKI KOPERNIK PRZECZYTASZ TUTAJ!
W tygodniu poprzedzającym Piknik Naukowy - przedstawialiśmy słuchaczom dane naukowe, dotyczące klimatu i przybliżaliśmy zjawiska odpowiadające za zmianę klimatu. Przy każdym materiale popularno-naukowym, zbliżonym tematycznie do pikniku, zachęcaliśmy do uczestnictwa w imprezie. W porannej audycji "Pora na Trójkę" zachęcaliśmy do czynnego uczestnictwa w Pikniku. W audycjach poruszaliśmy tematy m.in. o odnawialnej energii.
W audycjach "Trójka do Trzeciej", mających charakter muzyczno-popularno-naukowy, oraz w "Zapraszamy do trójki" od wtorku 4.05 poruszaliśmy choćby temat o najnowszych wynikach badań na temat zmian klimatycznych na świecie.
W piątek 7 maja w porannej audycji "Pora na Trójkę" gościliśmy doktora Przemysława Misztę z Uniwersytetu Warszawskiego, który opowie o działaniu laserów oraz o częstotliwościach za pomocą laserowej harfy, na której zagra. Tego samego dnia w audycji "Trójka do trzeciej" powiemy o jednym z pokazów (Co wisi w powietrzu? Jak działa miernik zanieczyszczenia powietrza? W jaki sposób można go skonstruować? – dźwięk – z ekspertem z NASK)+ garść informacji na temat imprezy(co? gdzie? kiedy?) rozmowa m.in. z ekspertem z NASK.
W sobotę 8 maja w audycji "Zapraszamy na weekend" zaprezentowaliśmy przykład eksperymentu o biodegradowalnych środkach czystości. Jak przygotować z prostych, domowych składników np. płyn do mycia naczyń? Czy jest tak samo skuteczny jak detergenty kupowane w sklepach? Organizator - warszawskie ZOO.
W niedzielę 9 maja - między 9.00 a 10.00 w "Zagadkowej niedzieli" Katarzyny Stoparczyk - zaprosiliśmy na piknikowe aktywności dla najmłodszych, a między 11.00 a 12.00 w "Leniwym przedpołudniu" Anny Popek - będziemy mówić o piknikowej "Strefie zdrowia".
W sobotnich i niedzielnych audycjach mówiliśmy o grze przygotowanej na 24 Piknik Naukowy przez Zespół Portalu Polskiego Radia z opisanymi w grze strefami, które pokrywają się ze strefami przygotowanymi na stronie Pikniku Naukowego https://pikniknaukowy.pl/strefy.
Dodatkowo w popołudniowych audycjach "Zapraszamy do Trójki" 10.05 (w poniedziałek) i 12.05 (w środę) będą emitowane dwie rozmowy przygotowane przy współudziale Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Pierwsza - poniedziałkowa poświęcona będzie Europejskiemu Zielonemu Ładowi; druga – w środę Energetyce i nowym stojącym przed nią wyzwaniom.
WIĘCEJ O ATRAKCJACH W RADIOWEJ TRÓJCE - TUTAJ!
W radiowej Czwórce tematy związane z klimatem i ekologią pojawiły się już w audycji "Ratujemy świat". 11 maja w audycji "TOP" (od godz. 17.05) Zielone IT – nowe technologie i zmiany klimatu. Produkcja, używane materiały, optymalizacja zużycia energii, oznaczenie sprzętu. W dniu rozpoczęcia Pikniku, tj. 8 maja (od godz. 13.05) w "Podcastach w Czwórce" - podcast "Dialog z Planetą: Ziemia, klimatyczne miejsce w kosmosie. Rozmowa z młodymi klimatologami".
WIĘCEJ O ATRAKCJACH RADIOWEJ CZWÓRKI - TUTAJ!
Pierwsze relacje można było usłyszeć już w sobotę 1 maja, w audycji "Rodzinny W-F". Wtedy poruszono temat zmian klimatu, który wymusza na nas nietypowe rozwiązania. 3 maja w "Słowo do słowa" (od godz. 15.30) razem z Panią Literką można było zastanowić się, jak najlepiej przekazać mieszkańcom naszej planety informacje o klimacie. Dzień później w "Poranku Polskiego Radia Dzieciom" (od godz. 8.30) m. in. o tym, czy kultura ma wpływ na klimat. Rozmowa z Piotrem Firanem o tajemniczej mgle w środę w audycji "Lekcja języka angielskiego" (od godz. 16.30). Z kolei 6 maja Mariusz Totoszko i Justyna Tomańska w audycji "Zbieraj z klasą" (od godz. 17.15) opowiedzieli o ekologicznym pikniku.
.
Polskie Radio Chopin przygotowało cykl audycji poświęconych zjawiskom pogodowym w muzyce - od 8 do 15 maja - oraz konkurs na FB stacji. W Polskim Radiu Kierowców o nowinkach technicznych w motoryzacji oraz o nowościach w bezpiecznym zachowaniu na drodze.
O Pikniku Naukowym usłyszeć będzie można również w Polskim Radiu 24 – w audycjach oraz serwisach i magazynach informacyjnych, jak również w serwisach informacyjnych Polskiego Radia dla Zagranicy. Relacje z wydarzenia planowane są w 6 językach nadawania: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim i białoruskim.
W tym roku Polskie Radio z okazji Pikniku Naukowego przygotowało dla swoich słuchaczy grę interaktywną. Użytkownik wciela się w rolę odkrywcy wyspy, w której znajdują się wspomniane już strefy tematyczne. Odkrywanie świata gry opiera się na odwiedzaniu stref i wykazywaniu się wiedzą odpowiadając na pytania w wybranym stopniu trudności. Za poprawne odpowiedzi przyznawane są punkty. Dodatkowo można je również gromadzić za mini gry. Celem gry jest zebranie jak największej ilości punków oraz zdobycie odznak.
***
Wszelkie informacje o Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - TUTAJ!
oprac. rk