Polskie Radio

"BohaterON – włącz historię!"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 09:12
To ogólnopolska kampania, prowadzona od 2016 roku. Jej celem jest uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promowanie historii Polski XX wieku.
Logotyp
LogotypFoto: Mat. prasowe

boh_kdp.jpg
"BohaterON - włącz historię" - ostatni dzień na wysłanie kartki do Powstańca!

O idei kampanii, o czterech najważniejszych jej elementach oraz w przeddzień konferencji, na której poznamy zadania na ten rok, opowie: Agnieszka Łesiuk-Krajewska - koordynatorka projektu.

Ponadto w audycji:

Naukowcy wyznaczyli nową granicę dla upałów.

Opublikowana w „Lancet Planteraty Health” praca naukowców opisuje górne granice wytrzymałości ludzi, zwierząt i roślin na wysokie temperatury. Jak się okazuje, upały zaczynają się od zaskakująco niskich temperatur.

Czy jest jakaś obiektywna granica, powyżej której wysoka temperatura staje się groźna dla zdrowia i życia? Przeanalizowali to naukowcy z Uniwersytetu Technicznego  Monachium.

A jakie są wnioski badaczy, o tym w Eurece opowie: Iwona Pawluczuk, absolwentka Wydziału Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie i Wydziału Położnych Medycznego Studium Zawodowego w Białymstoku, specjalistka w zakresie opieki nad osobami chorymi i niesamodzielnymi. 

***

Na "Eurekę" w środę (28.07) o godz. 19.30 zaprasza Artur Wolski. 

ans 

Czytaj także

Sukces i klątwa. Roman Bratny w cieniu "Kolumbów"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2024 05:45
Pozostawił po sobie ponad sto książek poetyckich i prozatorskich, kilkadziesiąt scenariuszy filmowych i dramatów, ale znany jest jako autor jednego dzieła: powieści "Kolumbowie. Rocznik 20". – Jestem zdominowany przez ten jeden konkretny utwór – przyznał w Polskim Radiu w 1970 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziękujemy za wszystko". Irena Paprocka ps. "Irena" z medalem "Pro Patria"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 16:31
Minister Jan Józef Kasprzyk podczas ceremonii wręczenia proporca rozpoznawczego Dowódcy 1. Batalionu Czołgów podkreślił, że "nie można budować współczesności bez odwołań do przeszłości". Uroczystość w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego była dopełnieniem przekazania tradycji 3. Batalionu Pancernego AK "Golski", które miało miejsce w ubiegłym roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci w Powstaniu Warszawskim. Jaką rolę odegrali mali powstańcy?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 21:45
Symboliczny pomnik Małego Powstańca na warszawskiej Starówce przypomina o dzieciach, które brały udział w sierpniowym zrywie 1944 roku. Doświadczenie nowej rzeczywistości wojennej było przyjmowane ze strachem, a jednocześnie z zapałem do walki.
rozwiń zwiń