Podczas wydarzenia, które rozpocznie się 10 listopada o godz. 16.00 w studiu im. Witolda Lutosławskiego, dzieła Fryderyka Chopina zagra 84 artystów z różnych krajów i w różnym przedziale wiekowym. Łącznie podczas maratonu usłyszymy 205 utworów wybitnego kompozytora. Wydarzenie będzie można śledzić na antenie Polskiego Radia Chopin. Maraton będzie dostępny także w streamingu wideo na portalu oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o maratonie chopinowskim <<<
Prof. Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin, podkreślił w rozmowie z Agnieszką Kunikowską, że maraton jest sukcesem całej rozgłośni. - Jesteśmy dumni nie tylko jako Polskie Radio Chopin, ale także jako całe radio. To jest właściwie wielkie święto wszystkich radiowców, którzy pracują wspólnie z nami - opowiada prof. Marcin Gmys.
Podczas wydarzenia usłyszymy prawie wszystkie utwory Chopina. - Ograniczyliśmy się do dzieł opusowanych, czyli tych, które Fryderyk Chopin autoryzował. To składa się na potężną dawkę muzyki, przeplataną komentarzami naszych dziennikarzy o życiu i twórczości Chopina. Utwory będą przeplatane także przerwami na strojenie instrumentu. Mamy znakomity instrument w Studiu im. Witolda Lutosławskiego, gdzie całe wydarzenie będzie miało miejsce, natomiast najlepszy instrument na świecie nie wytrzymałby grania bez przerwy przez 28 godzin. W związku z tym co 2,5 godziny, czyli co jeden koncert, będziemy mieli przerwę na nastrajanie. Ale to nie będzie przerwa w odbiorze. Cały czas dla naszych słuchaczy będą dostępne specjalnie nakręcone materiały: wywiady z artystami i filmy - wymienia gość audycji "Cztery pory roku".
Z życia Chopina
W ramach maratonu oprócz muzyki ważną rolę będzie grało również słowo. Podczas wydarzenia usłyszymy fragmenty listów Fryderyka Chopina, czytane przez aktora Jana Frycza. Ponadto poznamy też ciekawostki z życia kompozytora. - Te ciekawostki będą płynąć przede wszystkim na żywo, podawane przez naszych dziennikarzy stojących na estradzie. Ale będą także miniwykłady prof. Ireny Poniatowskiej. To jest jeden z największych, o ile nie największy autorytet światowej chopinologii - opowiada prof. Marcin Gmys. - Pani profesor zgodziła się nagrać dla nas wykłady poświęcone chopinowskim nokturnom. Więc przed nokturnami my się skromnie usuwamy i oddajemy głos pani profesor - dodaje dyrektor Polskiego Radia Chopin.
Czytaj również:
Świętowanie i pomoc
Za organizacją Maratonu Chopinowskiego stoją trzy okoliczności: obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, piąte urodziny Polskiego Radia Chopin oraz pomoc Ukrainie. Akcja odbywać się będzie we współpracy z Fundacją „Inna Przestrzeń”. - Chciałbym podziękować wszystkim artystom, że zgodzili się wystąpić charytatywnie w tym wydarzeniu. Nasz maraton inicjuje trwającą do końca roku zbiórkę środków finansowych na rzecz ukraińskich szkół, które przygarnęły uczniów z innych szkół ukraińskich, które zostały zniszczone bądź znajdują się w strefie bezpośredniego zagrożenia ze strony rosyjskiego agresora - wyjaśnia prof. Marcin Gmys.
- Jest to już kolejna akcja wsparcia organizowana przez Polskie Radio. Mamy nadzieję, że w ten sposób Polskie Radio dołoży swoją cegiełkę do dzieła odbudowy i wsparcia Ukrainy. W tym przypadku konkretnie wsparcia pedagogiki muzycznej - dodaje gość "Czterech pór roku".
Różnorodność artystyczna
Podczas maratonu utwory Chopina zagrają artyści w różnym wieku i narodowości. Najmłodszym wykonawcą będzie 6-letni Mikołaj Brzostowicz. - Naszą ideą było to, aby zaprezentować kwiat nie tylko polskiej pianistyki. W przekroju wiekowym od najmłodszych, najbardziej obiecujących, do tych najbardziej uznanych. Tę górną granicę wiekową wyznacza pani prof. Lidia Grychtołówna. Pani profesor jest w znakomitej formie i zgodziła się zagrać dla nas Mazurki op. 59 - zapowiada dyrektor Polskiego Radia Chopin.
- Podczas maratonu wystąpią dla nas również na przykład prof. Joanna Ławrynowicz, Paweł Wakarecy, Joanna Domańska, Magdalena Lisak, a także Krzysztof Książek, który zagra z żoną jeden z utworów Chopina na dwa fortepiany. Wystąpią także wybitne śpiewaczki, między innymi Katarzyna Hołysz, Elwira Janasik, Jan Krzysztof Broja. Z takich młodszych pianistów, niezwykle obiecujących, słuchacze naszego radia na pewno doskonale kojarzą Mateusza Dubiela. Ale będą także zwycięzcy naszego konkursu "Alternatywa Konkursowa" - wymienia prof. Marcin Gmys.
08:55 PR1_mp3 2022_11_09-09-37-47.mp3 Maraton Chopinowski - świętowanie i pomoc charytatywna w jednym (Cztery pory roku/Jedynka)
***
Gość: prof. Marcin Gmys (dyrektor Polskiego Radia Chopin)
Data emisji: 9.11.2022 r.
Godzina emisji: 9.37
qch/kor