Najlepszym pomysłem na budowanie więzi z kimkolwiek jest danie drugiej osobie dużo czasu na wyłączność. Pełen atrakcji weekend w wesołym miasteczku w grupie przyjaciół, nie dorówna tygodniowej, górskiej wędrówce tylko we dwoje. Żeby lepiej się poznać potrzebujemy sporo czasu i możliwości skupienia się tylko na sobie. A okazje do naprawdę głębokich rozmów potrzebują czasu bo dojrzewają długo.
To dla tego bez względu na wielkość rodziny warto zaplanować nieco dłuższy czas z dzieckiem tylko jeden na jeden. Te słowa piszę jako tata z myślą o sobie i innych ojcach. A przecież dotyczy to również relacji mamy i dziecka, a także relacji obojga rodziców. Ich więź jest dla losów rodziny kluczowa. Zostańmy jednak przy tym co tatusiowie mogą zrobić w wakacje.
Zamki i wieże
Dobrze jeśli wspólna wakacyjna podróż ma cel. Wędrówka tropem fortyfikacji spodoba się bez względu na płeć i wiek. Zwiedzenie wszystkich zamków krzyżackich, albo odkrywanie XIX wiecznych fortów to tylko nieliczne z możliwych wariantów do poznawania bliższych i dalszych okolic. Pałace, miasta, wieże: średniowieczne, widokowe, czy telewizyjne, a może włóczęga wzdłuż wybrzeża śladem latarni morskich?
Dzikie zwierzęta
Nie tylko w ZOO można spotkać dzikie zwierzęta. Wspólne poszukiwanie przedstawicieli trudno spotykanych gatunków to niezwykła przygoda. Można na nią zabrać też broń w postaci lornetki i aparatu fotograficznego. Na kogo polować? Kto woli las niech poluje na żubry, dzikie konie, albo rzekotek. Kto woli wodę niech wypatruje czarnych bocianów, żółwi błotnych lub czapli. Można też ruszyć w góry w poszukiwaniu kozic, orłów i świstaków.
Zdobywanie szczytów
Młodsza młodzież bardzo ceni sobie celowość długich wędrówek. Chodzenie po górach daje nie tylko niezwykłą satysfakcję, ale też możliwość zdobywania szczytów. Można oczywiście zdobywać górskie pasma. Można też zbierać pieczątki w schroniskach, a także przeliczyć odległości i wysokości tras na jednostki GOT, które z czasem zaowocują specjalną odznaką Górskiej Organizacji Turystycznej.
Skarby natury
Żyjemy w czasach gdy muzea to już bardziej widowisko niż ekspozycja. Podróże od muzeum do muzeum po Polsce i za granicą stały się nowym pomysłem na wypoczynek. Poznawanie świata przez pryzmat skarbów kultury to również pomysł dla duetów dzieci i rodziców. Na drodze między najwspanialszymi muzeami nie zapomnijmy jednak o małych skansenach, prywatnych kolekcjach i izbach pamięci. Czasem dają one więcej okazji do bycia ze sobą niż najlepsza multimedialna ekspozycja.
Sztuka przetrwania
Propozycja pozornie tylko dla wąskiego grona zapaleńców. Pozornie, bo wystarczy dać się zarazić miłością do życia w dziczy, a ciągle będziemy za nią tęsknić wiodąc życie w miejskiej betonowej dżungli. Nie da się łatwo zapomnieć chwil spędzonych z daleka od dróg i elektryczności, gdzie dachem jest rozgwieżdżone niebo, a ognisko daje strawę, ciepło i światło. Nie ma ludzi zbyt biednych by mogli taki skarb dać swoim dzieciom.
Autor Mikołaj Foks - prowadzący "Strefę rodzica" w każdy piątek Polskim Radiu Dzieciom.
Polskie Radio Dzieciom, to przestrzeń wszystkich: dzieci i dorosłych. Tych, dla których świat stoi otworem, ale kryje w sobie wiele tajemnic i tych którzy weszli w niego już dawno, ale wciąż jest dla nich zagadką. Zapraszamy do słuchania audycji zarówno maluchy, jak i przedszkolaki, uczniów, studentów i oczywiście rodziców.
W ramówce tej całodobowej stacji radiowej znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci oraz pasmo wieczorne kierowane do osób dorosłych - kompendium wiedzy w zakresie wychowania, kultury i sztuki.
Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych.
Stacja emituje program 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.
Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej.
Staramy się ukazywać rodzicom różne rozwiązania, porady dotyczące wychowywania dzieci i pomagać w poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań. Poprzez audycje pełne dźwięków rozwijamy wyobraźnię i budujemy w dziecku kreatywność. Programy pomagają w edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.
Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Biorąc pod uwagę fakt, iż radio towarzyszy nam na każdym kroku (samochód/ przedszkole/ praca), jest to ogromny potencjał do kształtowania postaw i przekazywania wartości, które są bezcenne, zwłaszcza dla dzieci.
Polskie Radio Dzieciom ma swoją stronę internetową https://www.polskieradio.pl/18,Radio-Dzieciom i profil na Facebooku https://www.facebook.com/radiodzieciom/ - tam można znaleźć więcej informacji o aktywnościach antenowych i poza antenowych.
jo