Polskie Radio Dzieciom

Co robić gdy u dziecka pojawi się wysoka gorączka?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 11:09
Gorączka u dzieci, zwłaszcza u niemowląt może wywołać stres i niepokój u rodziców. Zazwyczaj oznacza ona stan zapalny, lecz może być to także wynik przegrzania organizmu na skutek przebywania na słońcu lub wzmożonej aktywności fizycznej. O tym jakie sposoby mogą pomóc w zmniejszaniu gorączki oraz na co zwracać uwagę opowiedział w Strefie Rodzica pediatra, dr Wojciech Feleszko.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MJfotografie.cz/shuttestock.com

- Gorączka jest mechanizmem, który wspomaga zwalczyć infekcję i jest ona samo regulowana przez ośrodkowy układ nerwowy – zaznaczył dr Wojciech Feleszko. Jest to odpowiedź układu odpornościowego oraz sygnał dla organizmu, by zaczął zwalczać zakażenie. W podwyższonej temperaturze komórki immunologiczne są bardziej aktywne, dzięki czemu wirus namnaża się wolniej. 

Posłuchaj
51:57 8.06. Strefa rodzica 2.mp3 Gorączka u dzieci i niemowląt. Od czego zacząć? (Strefa rodzica/PRD)_8.06.2021.

 

W przypadku, gdy dziecko nie ma dodatkowych objawów, gorączka może być wynikiem zapalenia np. gardła. Można wtedy podać lek przeciwgorączkowy, a dodatkowo schłodzić organizm m.in. kładąc na kark dziecka zimny kompres. Jeśli gorączka będzie utrzymać się 7 dni lub dłużej warto wykonać podstawowe badania, takie jak morfologia. W zależności od organizmu, temperaturze mogą towarzyszyć drgawki gorączkowe. Sygnały alarmowe, które powinny zwrócić uwagę rodziców to utrata przytomności, zmiany na skórze, brak apetytu czy chęci picia, a także duszności.

Zmierzenie temperatury z czoła lub ucha nie zawsze daje wiarygodny wynik. Najlepszą metodą jest natomiast wykorzystanie pomiaru dokonanego w ustach. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: dr Wojciech Feleszko, pediatra
Data emisji: 8.06.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Dojrzewanie mózgu tłumaczy zachowanie nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 09:00
Mózg człowieka wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic. Chociaż w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nasza wiedza na temat jego pracy i funkcjonowania się pogłębiła, to jednak zdefiniowanie, co oznacza proces dojrzewania mózgu i kiedy on następuje, jest nadal problematyczne. Niektórzy mogą pokusić się o stwierdzenie, że dzieje się to przez całe życie człowieka. Co ma zatem wspólnego dojrzewanie mózgu z zachowaniem dzieci i nastolatków? I dlaczego świat odbierany zmysłami przez osobę dorosłą nie jest już tak niezwykły jak u pięciolatka?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy zmienia się ciało... Jak rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 20:05
Dojrzewanie to czas, kiedy w ciele każdego człowieka zachodzi wiele zmian, których dzieci i nastolatkowie mogą się nie spodziewać lub nie rozumieć. Duża odpowiedzialność w ich uświadamianiu leży po stronie rodziców, którzy jednak często nie podejmują rozmów na ten temat. Może to wynikać z ich krępacji lub tego, że w przeszłości zagadnienia te traktowane były jako tabu.  W szerzeniu wiedzy o dojrzewaniu mogą pomóc książki i gry, o których w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli Barbara Pietruszczak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce obrazu ciała i autorka książki "Twoje ciałopozytywne dojrzewanie" oraz Igor Widawki, projektant gier symulacyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile godzin powinniśmy spać by dobrze się wyspać? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:44
Odpowiednia ilość snu jest dla naszego organizmu niezwykle ważna, ponieważ to właśnie wtedy nasze ciało i umysł się regenerują, a pokłady energii zużytej w ciągu dnia mogą zostać odbudowane. Sen umożliwia także logiczne myślenie oraz rozwiązywanie problemów w skuteczny sposób. Jak się jednak okazuje, jego nadmierna ilość może być równie niekorzystna, co niedobór senny. Co możemy zatem zrobić, aby dobrze się wysypiać? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom zapytaliśmy o to Kaję Romanowicz, psychologa klinicznego i psychoterapeutę.
rozwiń zwiń