Sama idea sprawdzania wiedzy, która została przekazana za pomocą wykładu, nie jest najlepszym pomysłem. Młodzież musi dopasować się do galopującego świata i postępu. Obecni uczniowie w przyszłości będą zmieniać pracę, przebranżawiać się, a edukacja powinna zapewnić im odpowiednie narzędzia do tego, by odnaleźć się w świecie. Z pomocą przychodzi sytuacja edukacyjna.
Sytuacja edukacyjna to pomysł sprzed czterdziestu lat, który wciąż jest aktualny. Podstawą w modelu sytuacji edukacyjnej jest praca nad sobą. Aby tworzyć takie sytuacje, dobrze jest najpierw być ich uczestnikiem, by je poznać, rozwinąć się i osiągnąć dojrzałość nie tylko znaną nam dojrzałość emocjonalną czy umysłową, ale też dojrzałość empatyczną.
59:11 2022_05_27 20_59_58_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Sytuacja edukacyjna - jak stworzyć odpowiednie warunki do nauki i rozwoju Cz. 1
Jeżeli defilujemy sytuację edukacyjną jako pomaganie w uczeniu się, wymaga ono w pierwszej kolejności zrozumienia samego siebie, samorealizacji i przygotowania. Celem jest zrozumienie, opanowanie i wytrenowanie jakichś umiejętności czy zwiększenie kompetencji głębokich. Do czterech filarów opisywanego modelu należą: tworzenie poczucia bezpieczeństwa, poczucie sensu, aktywność twórcza oraz wspólnota jako bezwarunkowa akceptacja człowieka.
60:33 2022_05_27 21_59_42_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Sytuacja edukacyjna - jak stworzyć odpowiednie warunki do nauki i rozwoju cz. 2
W książce autorstwa Jacka Jakubowskiego znajduje się artykuł dotyczący sytuacji, w której prowadzący nie formatuje, nie przekazuje treści, nie uczy, a pomaga się uczyć. - Rozmawiając z osobą, która bierze udział, nawiązuje z nią kontakt, umawia się z nią i można powiedzieć, tworzy sytuację podmiotową – to ty się uczysz albo ty grupo się uczysz, a jak ja mam ci pomóc? – tłumaczył Jacek Jakubowski.
Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Jacek Jakubowski - autor
Data emisji: 27.05.2022
Godzina emisji: 21:00
Audycja Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Czytaj dalej:
Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog
Niezwykli wychowawcy. Jak budować u dziecka nastawienie na rozwój?
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską.
W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.
Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!