Polskie Radio Dzieciom

Wakacje z rodziną czy z telefonem? Ratownik: "Nie traćmy dzieci z oczu"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2024 12:25
Kiedy spędzamy urlop nad morzem, może się zdarzyć, że zaabsorbowani mediami społecznościowymi, czy chwilą odpoczynku na leżaku, stracimy dziecko z oczu. Jak podkreślił Dawid Haftka, ratownik, ważne są zasady, jakie ustalimy z dzieckiem. O zjawisku odpoczywania na plaży z nosem w ekranie i radach w sytuacji zagrożenia można posłuchać w "Strefie rodzica".
O zjawisku odpoczywania na plaży z nosem w ekranie w Strefie Rodzica
O zjawisku odpoczywania na plaży z nosem w ekranie w "Strefie Rodzica" Foto: Shutterstock.com/tuaindeed

Wielu rodziców na plaży często odrywa wzrok od bawiącego się dziecka, np. przeglądając ulubione social media. Niedopilnowane dziecko jest w stanie przejść nawet parę kilometrów, mówią ratownicy. Czy "dzieci zawsze biegną z wiatrem", czyli jak nie zgubić swej pociechy na plaży? Mówili o tym Dawid Haftka, ratownik, i Beata Rajba - psycholog.

- Proceder turystów spędzających urlop z nosem w telefonie jest nam ratownikom dobrze znany, ale jest zmiana na lepsze - zauważył Dawid Haftka. - Wciąż są jednak tacy, którzy, zaabsorbowani ekranem, tracą kontakt z dziećmi i dzieje się chaos. Tracimy cenne minuty, rozwijamy łańcuch życia, a warto dodać, że obszar poszukiwania jest bardzo szeroki. Wystarczyłoby zaś zwrócić uwagę na dzieci, a telefon odłożyć do torby - dodał gość audycji.

Jak przekonywał Dawid Haftka, nie należy wierzyć w popularny mit, że dzieci na plaży zawsze oddalają się od nas zgodnie z kierunkiem wiatru. - Dzieci są ciekawskie i można je znaleźć zarówno w wodzie, lesie, jak i pobliskich barach i toaletach - zauważył i podkreślał, że odnalezienie dziecka zajmuje czasem bardzo dużo czasu, nerwów i wysiłku.

W audycji pojawił się również temat gotowości dziecka do wyjazdu na samodzielne wakacje - jak przygotować się do tego, będąc rodzicem? Czy rodzice potrafią dać dziecku przestrzeń i zaufanie, dzięki któremu będzie ono czuło się pewnie i bezpiecznie? Co zabiera dziecku "rodzic helikopter"? Jak zadbać o siebie, aby swoimi lękami i niepokojem nie ograniczać rozwoju młodego człowieka? Mówiła o tym Angelika Szelągowska-Mironiuk - psycholożka, psychoterapeutka.

Więcej w zapisie audycji:

Posłuchaj
119:36 [DAB]Dzieciom (PCM) 2 sierpień 2024 21_00_53.mp3 Wakacje z dzieckiem czy z telefonem?

Audycja: Strefa rodzica

Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Goście: Dawid Haftka - ratownik, Beata Rajba - psycholog, i Angelika Szelągowska-Mironiuk - psycholożka i psychoterapeutka
Data emisji: 2.08.2023
Godzina emisji: 22.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Czy można przywrócić dziecięcą radość? Odpowiedź w "Strefie rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 12:36
- Badania pokazały, że dzieci wyrażają radość, ale nie rozumieją, dlaczego ją odczuwają i to jest smutne - powiedziała Marzena Martyniak - inicjatorka akcji "Przywróćmy dzieciom radość". Okazało się, że zaledwie 32 proc. z grupy około 700 dzieci wie i rozumie, dlaczego odczuwa pewne emocje. Opowiedziały o tym Marzena Martyniak - inicjatorka akcji, Marzena Pilarz mama 3 synów i Marta Dąbrowska - aktorka, mama, ambasadorka akcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmiech jest skuteczną metodą w arteterapii dla młodzieży w kryzysie zdrowia psychicznego

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 12:46
Chociaż trwa wakacyjny czas, to nie dla wszystkich może on być beztroski i szczęśliwy. Wiele dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym spędza go w szpitalach. Wspierają ich przedstawiciele Fundacji "Czerwone noski", m.in. Anna Olejnik - psycholożka i psychoterapeutka oraz Dominika Sell - aktorka, które były gośćmi Polskiego Radia Dzieciom i audycji "Strefa Rodzica" i opowiedziały o swoich działaniach na rzecz młodych ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkolne wspomnienia, czyli jak pracować z dziećmi, aby tworzyć więzi i wspólnotę?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 12:46
Budowanie stałych relacji nie jest proste. - Dobrze jest mieć przy sobie nauczyciela, przy którym można się czuć bezpiecznie i który będzie stał przy dziecku, kiedy będzie się ono potykać. To właśnie dlatego pamiętamy takich pedagogów, którzy nauczyli nas czegoś ważnego - powiedział Radosław Potrac, Nauczyciel Roku 2023, który wraz z psychologiem Martą Bąkowską, był gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naleśniki czy leczo z ciecierzycą. Jak świadomie karmić dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 16:57
Żeby dobrze gotować, trzeba to kochać. Czy można nauczyć dziecko wspólnego przygotowywania posiłków, dobrze się bawić a jednocześnie tworzyć silne więzi? Mówiła o tym w "Strefie Rodzica" Agata Gwiazdowska - specjalistka żywienia, przedsiębiorcza mama, która podzieliła się ze Słuchaczami swoimi patentami na świadome i zdrowie żywienie dzieci.
rozwiń zwiń