Polskie Radio Dzieciom

Dzień Zapobiegania Samobójstwom: "Nie uciekajmy od tego problemu"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 15:54
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, to czas kiedy media podają przede wszystkim zatrważające dane statystyczne. Jak zauważyła Lucyna Kicińska, pedagog i suicydolog, nie zawsze są one prawdziwe, ale przede wszystkim dużo udało się wypracować w ostatnich latach, aby odwrócić tendencję wzrostową. - Jest wiele możliwości pomocy i wiele miejsc, które ją świadczą warto z tego korzystać - powiedziała ekspertka w Polskim Radiu Dzieciom.
Jakie są przyczyny samobójstw? Jak pomóc osobom, które rozważają taki krok?
Jakie są przyczyny samobójstw? Jak pomóc osobom, które rozważają taki krok?Foto: Juraj Kamenicky/Shutterstock.com

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Święto zainicjowane zostało w 2003 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom (IASP) we współpracy z Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Światową Federacją Zdrowia Psychicznego (WFMH). A o działaniach jakie są odejmowane w zakresie ochrony życia i zdrowia opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Lucyna Kicińska - pedagog, wieloletnia opiekunka telefonu zaufania dla dzieci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

- Wolimy uciekać od tego tematu, bo wiąże się on z rzeczami ostatecznymi i zagrożeniem życia, a o nich nie chcemy myśleć na co dzień. Nie pomagają nam w tym przekazy medialne, bo jeśli w obliczu kryzysów samobójczych wciąż słyszymy że nie ma pomocy i że jest epidemia samobójstw to wolimy pomijać ten temat i nie dowiadywać się jak reagować i rozpoznawać pierwsze symptomy - powiedziała ekspertka. -  A kiedy ten problem mimo wszystko wdziera się do naszej rodziny, to czasem może być już za późno. Wtedy zderzamy się nie tylko z medialnymi narracjami, ale też własną bezradnością- dodała.

Tymczasem problem coraz częściej dotyczy młodych osób, które podejmują próby samobójcze. Najmłodsze z nich miało 8 lat. Niestety nadal panuje przekonanie, że dzieci nie odbierają sobie życia, nie mają myśli samobójczych. Jak podkreśliła Lucyna Kicińska nie jest prawda. - Dzieci i młodzież mają myśli samobójcze. Dzieci i młodzież popełniają samobójstwa. Nie bagatelizujmy żadnego sygnału. Rozmawiajmy, pytajmy, nie oceniajmy, reagujmy - apelowała suicydolożka.


W drugiej części audycji Marta Kawalec poruszyła temat wad wymowy u dzieci. Które z nich warto leczyć, a z jakimi warto poczekać aż dziecko podrośnie. Jak nie dać się naciągać na wieloletnie leczenie dziecka, które nie przyniesie poprawy. Kiedy po raz pierwszy udać się z dzieckiem do logopedy i jak wybrać tego właściwego? O podstawowych informacjach, które powinni wiedzieć rodzice Małego Człowieka w kontekście jego nauki mówienia i kolejnych etapów rozwoju mowy opowiedziały w Polskim Radiu Dzieciom logopedzi: Edyta Żebrowska i Monika Cydejko.


A więcej o tym można posłuchać w zapisie całej audycji:

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: Lucyna Kicińska - pedagog, wieloletnia opiekunka telefonu zaufania dla dzieci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, certyfikowana suicydolożka PTS oraz Edyta Żebrowska i Monika Cydejko
Data emisji: 9.09.2023
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Kompetencje przyszłości i trudności codzienności, czyli jak się uczyć języków obcych skutecznie?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 15:11
To co zraża nas do mówienia w obcym języku to obawa przed popełnianiem błędów. Tymczasem zdaniem Jędrzeja Cytawy, poligloty, nie ma nic lepszego niż usłyszenie w odpowiednim momencie poprawki do swojego źle wypowiedzianego zdania w obcym języku, bo to jest idealny moment żeby lepiej zapamiętać. - Nie bójmy się popełniać błędów - ostrzegał gość Polskiego Radia Dzieciom w audycji wieczornej "Stefie Rodzica". Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początek roku szkolnego: oczekiwania, nadzieje i rozczarowania

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 20:22
Pierwsze tygodnie szkoły to nie tylko nowe emocje i doznania dla uczniów, ale też nauczycieli. Jak nie zawieźć pokładanych nadziei, jak zainteresować szkołą najmłodszych i utrzymać uwagę dojrzalszych uczniów? O tym opowiedział w "Strefie Rodzica" Radosław Potrac - polski nauczyciel, społecznik, animator aktywności lokalnych, redaktor artykułów historycznych. W 2023 uhonorowany tytułem Nauczyciel Roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nikt nie jest wykluczony", czyli rzecz o podstępnych i męczących przypadłościach.

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2024 08:00
Jeśli dziecko od dłuższego czasu męczy uporczywy kaszel lub wodnisty katar, to nie musi być kolejne przeziębienie. Te objawy mogą świadczyć również o alergii. Jakie czynniki najczęściej powodują alergię u dzieci i jak złagodzić uciążliwe dolegliwości opowiadał w Polskim Radiu Dzieciom prof. Adam J. Sybilski - pediatra, alergolog; Kierownik Kliniki Chorób Dziecięcych z Centrum Alergologii CSK MSWiA w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psycholog: "Modą wyrażamy to co mamy w głowie". Jak pomóc odnaleźć dziecku swój styl?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2024 13:55
- Nie na wszystko powinniśmy pozwalać dzieciom w kwestii ubioru, bo są pewne zasady, które obowiązują chociażby w szkole - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Ada Jakimowicz, dyplomowana psycholożka i psychoterapeutka. A o tym jak rozmawiać z dzieckiem na temat jego stylu i czego możemy się uczyć od siebie nawzajem w kwestii mody można posłuchać w "Strefie Rodzica".
rozwiń zwiń