Polskie Radio Dzieciom

Prawa pacjenta. Co warto wiedzieć, aby skutecznie z nich korzystać?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2024 12:27
Świadomość praw pacjenta staje się coraz bardziej istotna, zwłaszcza w kontekście rozwijającego się systemu opieki zdrowotnej w Polsce. W audycji "Strfaa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom gościliśmy Urszulę Rygowską-Nastulak, zastępcę dyrektora Departamentu Postępowań Wyjaśniających w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta (RPP), która wyjaśniła kluczowe zagadnienia związane z ochroną praw pacjentów. Jakie mamy prawa pacjenta? Co jest naruszeniem praw pacjenta? Do czego pacjentowi jego prawa? W czym może pomóc rzecznik praw pacjenta? Czy rodzic może odmówić leczenia dziecka?
Prawa pacjenta były tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Prawa pacjenta były tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom.Foto: Shutterstock

Każdy pacjent korzystający z usług medycznych w Polsce ma zagwarantowane konkretne prawa, które wynikają z ustawy o prawach pacjenta. Jak podkreśliła Urszula Rygowska-Nastulak, prawa te obejmują przede wszystkim prawo do informacji, godności, intymności oraz dostępu do dokumentacji medycznej. - Prawa pacjenta nie są jedynie teoretycznymi zapisami w ustawie, ale realnymi narzędziami, które mają chronić każdego z nas w trakcie korzystania z opieki zdrowotnej” – zauważyła ekspertka. Jednym z podstawowych praw, na które pacjenci często zwracają uwagę, jest prawo do informacji o stanie swojego zdrowia. - Pacjent ma prawo być dokładnie poinformowany o swoim stanie zdrowia, proponowanych metodach leczenia oraz możliwych konsekwencjach tych decyzji” – dodał gość "Strefy rodzica".

Prawo do godności i intymności

Ważnym aspektem ochrony praw pacjenta jest prawo do godności i intymności podczas udzielania świadczeń zdrowotnych. W praktyce oznacza to, że każda osoba powinna być traktowana z szacunkiem, niezależnie od jej stanu zdrowia czy sytuacji życiowej. - Pacjent ma prawo do tego, aby podczas badań czy zabiegów medycznych była zachowana jego prywatność. Personel medyczny jest zobowiązany do przestrzegania tego prawa, dbając o komfort i godność pacjenta – podkreśliła Rygowska-Nastulak.

Dokumentacja medyczna – dostęp i prawo do poprawy

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że mają prawo do wglądu w swoją dokumentację medyczną. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy pacjent chce skonsultować swoje leczenie z innym specjalistą lub po prostu zrozumieć proces leczenia. - Pacjent ma prawo do dostępu do swojej dokumentacji medycznej i co więcej, może żądać jej skorygowania, jeśli uzna, że zawiera błędy – wskazał gość Polskiego Radia Dzieciom. To prawo jest kluczowe z punktu widzenia transparentności działań medycznych oraz możliwości uzyskania pełnych informacji na temat swojego zdrowia.


Posłuchaj
42:52 Strefa rodzica 7.09 bez muzyki.mp3 Jakie prawa ma pacjent? Co jest naruszeniem praw pacjenta? Polskie Radio Dzieciom/Strefa rodzica_7.09.2024

 

W przypadku, gdy pacjent czuje, że jego prawa zostały naruszone, może zwrócić się do Rzecznika Praw Pacjenta. Jak podkreśliła Urszula Rygowska-Nastulak, Biuro Rzecznika działa na rzecz ochrony interesów pacjentów, a jego głównym zadaniem jest pomoc w rozwiązywaniu sporów między pacjentami a placówkami medycznymi. - Nasza rola polega na tym, aby pomagać pacjentom w rozwiązywaniu problemów, ale również na edukacji, aby pacjenci wiedzieli, jakie mają prawa i jak z nich korzystać”– zaznaczyła ekspertka. Pacjenci mogą liczyć na wsparcie Rzecznika w sytuacjach konfliktowych, jak również w procesie składania skarg na działalność placówek medycznych.

Więcej w załączonym zapisie audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzenie: Marta Powałowska
Gość: Urszula Rygowska-Nastulak, zastępcę dyrektora Departamentu Postępowań Wyjaśniających w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta (RPP)
Data emisji: 7.09.2024
Godzina emisji: 22.00.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

O drodze ku płodności. Na jaką pomoc możemy liczyć i kiedy może ona być skuteczna?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 10:00
- Stres nie pomaga w zachodzeniu w ciążę, co nie oznacza, że kobiety w takim stanie nie mają szans na dzieci. Nie mamy żadnych badań na temat blokowania się w tym zakresie, zostają jedynie spekulacje, które ostatecznie obciążają kobietę, bo nie zawsze mamy wpływ na to co się w nas dzieje - powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Tatiana Ostaszewska-Mosak - psycholog kliniczny zdrowia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekopsychiatria - jak bliskość natury wspiera naszą psychikę

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 16:56
Jednym z głównych tematów, jakie poruszono, było pytanie o naturę medycyny – czy jest ona jedynie nauką o ciele, czy może również sztuką, w której liczy się podejście do pacjenta jako osoby, a nie tylko zbioru symptomów. Dr. Anna Nowak, kardiolożka i wykładowczyni na Uniwersytecie Medycznym, podkreśliła, że "medycyna powinna wychodzić poza granice czystej nauki, ponieważ w sercu każdej diagnozy i każdego leczenia jest człowiek z jego unikalnymi doświadczeniami, emocjami i historią". Po więcej zapraszamy poniżej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ginekologia estetyczna - dynamicznie rozwijająca się gałąź medycyny. Jaki ma wpływ na życie intymne?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 14:51
Czym jest ginekologia estetyczna, która staję się coraz bardziej popularna i coraz łatwiej dostępna. Czy zajmuje się tylko kwestiami zdrowotnymi czy jej zagadnienia dotyczą kwestii czysto estetycznych - jeśli tak to jakich. Czy do ginekologa estetycznego zgłaszają się kobiety, czy również mamy z dziewczynkami. Na te pytania odpowiedzieliśmy w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń