Polskie Radio Dzieciom

"Idzie nowe". Teatr Lalka nie tylko dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 23:00
- Powinno się wprowadzić młodzież w proces powstawania dzieła teatralnego, a nie stawiać ich wyłącznie w roli odbiorców, ponieważ tak naprawdę to oni mogą w sposób bardzo aktywny i twórczy wzbogacić nasze widzenie tematyki, którą mamy do zaproponowania - powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Zdrada, nowa dyrektor Teatru Lalka. W audycji opowiedziała też o innych planach na wykorzystanie potencjału tego miejsca dla osób w różnym wieku.
Joanna Zdrada nową dyrektorką Teatru Lalka w Warszawie
Joanna Zdrada nową dyrektorką Teatru Lalka w WarszawieFoto: Shutterstock/Robson90

Sezon jak ta lala, a w Teatrze Lalka „idzie nowe” pod takim hasłem rozpoczął on swoje funkcjonowanie od września pod skrzydłami nowej dyrektorki Joanny Zdrady. Gość Martyny Chuderskiej opowiedziała w "Strefie Rodzica" jak chciałaby żeby teatr się zmieniał, co zobaczymy w nowym repertuarze, a także o sięganiu po klasykę i nowe teksty w przedstawieniach dla dzieci i dla młodzieży.

- Mam takie poczucie że Teatr Lalka to jest miejsce z ogromnym potencjałem, wspaniałą tradycją. To miejsce, które zasługuje na to aby się nim zająć zaopiekować oraz stworzyć na nowo bazując na tym co najlepsze. Chciałabym aby Teatr nawiązywał do tego co obserwujemy dookoła siebie w sferze społecznej, w sferze kultury i współistnienia z innymi ludźmi - powiedziała Joanna Zdrada.

Jak dodała Dyrektr Lalki, jej celem jest aby Teatr zabezpieczał potrzeby dzieci w różnym wieku począwszy od tych najmłodszych do tak zwanych „naj najów”. - Mamy nie tylko dużą scenę do dyspozycji ale również foyer, które może z powodzeniem tworzyć taką przestrzeń, otwartą na dzieci, które mogą swobodnie się poruszać i nawiązywać kontakt z aktorami - dodał gość Polskiego Radia Dzieciom.

Dyrektorka Teatru Lalka zwróciła jednak uwagę, że chociaż są świetne spektakle dla dzieci i dla dorosłych, to grupa nastolatków, młodzieży wciąż jest trochę nie zaopiekowana.

Następnie w audycji można było posłuchać rozmowy z Jerzym Kornowiczem, który zaprosił wszystkich Słuchaczy na Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.

W audycji Martyna Chuderska opowiedziała również o Festiwalu Łódź Wielu Kultur, który jest propozycją dla dzieci i młodzieży.  Jego idea opiera się na przekonaniu, że działania adresowane do młodych to ważny punkt programowy, włączający perspektywę najmłodszych odbiorców i ich rodzin. To nie tylko przejaw demokratyzacji. Mały Festiwal opiera się także na założeniu, że sztuka dla dzieci stwarza przestrzeń do współbycia, tak aby inspirować i małych, i dużych do rozwijania zdolności uczenia się na podstawie doświadczania siebie w świecie. A jest to umiejętność niezbędna do osiągnięcia dojrzałości (nie należy jej mylić z dorosłością). Często bywa, że ta zdolność poznawania siebie, bycia przy tym, co czuję, jak to opracowuję, zdolność samodzielnego myślenia, wyparta jest przez przekonanie, że nauka to gromadzenie informacji.

O najważniejszych wydarzeniach, atrakcjach i niespodziankach przygotowanych przez organizatorów opowiedziała gość Polskiego Radia Dzieciom Kamila Majchrzycka - Szymańska - główna koordynatorka Festiwalu Łódź Wielu Kultur, który odbędzie się już od 4 do 13 października w Łodzi.


A więcej o tym można posłuchać w zapisie całej audycji:

Posłuchaj
118:31 [DAB]Dzieciom (PCM) 27 wrzesień 2024 21_00_40.mp3 Plany nowej dyrektor Teatru Lalka w Warszawie.
 
 
  

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Martyna Chuderska
Goście: Joanna Zdrada (Teatr Lalka) i Kamila Majchrzycka - Szymańska - główna koordynatorka Festiwalu Łódź Wielu Kultur
Data emisji: 27.09.2023
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

W "Strefie Rodzica" trudne pytania nastolatków o ciało, emocje i seks. Jak odpowiadać i reagować?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2024 20:08
Jak rozmawiać z nastolatkiem o sprawach intymnych? Co odpowiedzieć jeśli zacznie zadawać trudne lub szczegółowe pytania i jak nauczyć swoje dziecko otwartości w mówieniu na te tematy? O tym wszystkim opowiadała w "Strefie Rodzica" psycholog Magdalena Chorzowska, gość Martyny Chuderskiej w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka o własny styl, czyli czy modny nastolatek to problem?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2024 07:00
Kolorowe włosy, kolczyki nie tylko w uszach, wyzywające stroje i makijaż przyciągający uwagę. Współczesne nastolatki wymykają się jakimkolwiek standardom. Czy to próba zwrócenia na siebie uwagi, a może sposób na wyrażanie siebie? Jak reagować na pomysły naszych dzieci w kwestii wyboru garderoby i używania kosmetyków kolorowych? Na te pytanie odpowiadać będzie Ada Jakimowicz - dyplomowana psycholożka, psychoterapeutka, absolwentka Akademii Motywacji i Edukacji oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz AWFu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal "Młode horyzonty": cieszymy się, że możemy tworzyć wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 07:00
- Nasze filmy są dostosowane nawet dla trzy i czterolatków. Staramy się zadbać aby seanse były jak najbardziej komfortowe, przyjazne i przyjemne do oglądania pierwszych filmów w kinie, bo to jest duże przeżycie, które zostaje na długie lata - mówiła w "Strefie Rodzica" Agnieszka Sinicka - specjalistka ds. programowych Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci neuroróżnorodne. Jakie mają potrzeby i jakie stawiają wyzwania wychowawcom?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 09:38
Jak zmienia życie rodzica, rodziny i szkoły po otrzymaniu diagnozy spektrum autyzmu u dziecka? Jakie są procedury uzyskania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego i jak wspierać takich uczniów w edukacji, aby pomóc im osiągnąć sukcesy zarówno w nauce, jak i w życiu społecznym? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań udzielały: Magdalena Boćko-Mysiorska i psycholog kliniczny dr n. med. Anna Kaźmierczak-Mytkowska. Zapraszamy!
rozwiń zwiń