Polskie Radio Dzieciom

Patrz i dbaj, czyli jak dobrze widzieć? Radzimy w "Strefie Rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 16:00
- Mamy obecnie znacznie lepszy dostęp do okulisty dziecięcego, a do tego lepsze aparaty i możliwości diagnostyczne, ale mamy też epidemię krótkowzroczności i wady wzroku stwierdzamy już u dzieci kilkuletnich – powiedziała dr Marta Bramorska, okulista, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Kogo dotyczą problemy ze wzrokiem i jak sobie z nimi radzić? Radzi Marta Bramorska, okulista
Kogo dotyczą problemy ze wzrokiem i jak sobie z nimi radzić? Radzi Marta Bramorska, okulistaFoto: Africa Studio/Shutterstock

Coraz więcej ludzi dba o swój wzrok, co widać przede wszystkim na ulicach. – Ważna jest jednak świadomość, że okulary rzeczywiście pomagają, a także to, że już nie wstydzimy się ich nosić. Co istotne myślą tak również dzieci, bo coraz częściej w szkołach już nie tylko jedna osoba nosi okulary, ale jest to czasami nawet i połowa klasy i nikt już się z nich nie śmieje – powiedziała dr Marta Bramorska i dodała że wynika to nie tylko z większej świadomość, ale również skutecznej i szybszej diagnozy krótkowzroczności i nadwzroczności.

To co sprzyja krótkowzroczności to zdaniem dr Marty Bramorskiej wielogodzinne korzystanie z telefonów komórkowych i praca przed monitorem komputera, poza tym siedzenie w domu w zamkniętych przestrzeniach, patrzenie na świat oddalony o 3 metry, niewychodzenie z domu na świeże powietrze i światło słoneczne, które hamuje krótkowzroczność. - To są czynniki środowiskowe, które sprawiły, że mamy epidemię krótkowzroczności – wyjaśniła ekspertka.

- Ludzkie oko zbudowane jest z aparatu ochronnego, który jest bardzo ważny. Są to m.in. powieki, gdzie znajdują się gruczoły przyrzęsowe. One produkują takie specjalne wydzieliny, które nasze oko nawilżają, a jeżeli jest ich za mało, to wtedy odczuwamy to w postaci wrażenia suchego oka – powiedziała okulistka i stwierdziła, że spędzanie dużej ilości czasu przed komputerem powoduje to, że nie mrugamy, a tym samym nie nawilżamy oka i właśnie po takiej ośmiogodzinnej czy dwunastogodzinnej pracy przed komputerem mamy bardzo wysuszone oko.

A to o czym warto pamiętać to w  opinii dr Marty Bramorskiej dobre odżywienie, sport, który uprawiamy zwłaszcza na dworze, wysypianie się, czyli higiena snu, no i unikanie używek, takich jak palenia papierosów czy spożywania dużej ilości alkoholu. - Tego nasze oczy nie lubią. A z czynników środowiskowych, które możemy zmienić to przede wszystkim sporadyczne używanie telefonów komórkowych czy różnego rodzaju ekranów - powiedział gość "Strefy Rodzica".

A więcej o tym można posłuchać w zapisie całej audycji:


Posłuchaj
37:56 [DAB]Dzieciom (PCM) 25 październik 2024 21_05_52.mp3 Marta Bramorska, okulista, była gościem „Strefy Rodzica” w Polskim Radiu Dzieciom

 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Goście: Marta Bramorska, okulista
Data emisji: 25.10.2024
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Nie ma wakacji od przestrzegania zasad bezpieczeństwa. W "Strefie Rodzica" jak spędzić urlop bez wpadek

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 10:00
- Nie ścigajmy się nigdy ze wskazaniami nawigacji. Wykorzystajmy czas na to, żeby w sposób bezpieczny dojechać do celu - ostrzegał w Polskim Radiu Dzieciom gość audycji "Strefa Rodzica" komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i podał wiele praktycznych wskazówek jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem podczas letniego wypoczynku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrywamy Polskę z dzieckiem. Dokąd jechać i jak się do tej wyprawy przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2024 12:41
- Wszystkie nasz projekty adresowane do dzieci są wielką przygodą, bo nagle okazuje się, że wykładowcy akademiccy, ludzie przyzwyczajeni do pracy z dorosłymi znajdują język, aby dotrzeć do najmłodszych i mówić o sztuce, historii czy odległych kulturach w przystępny sposób - powiedziała Katarzyna Walecka, która wraz z Kingą Wojtas jest autorką książki "Widzimy się w Polsce!" i opowiedziała o tym dlaczego warto zwiedzać nasz kraj z tym przewodnikiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolczyki, tipsy, farbowane włosy u dzieci. Ekspert: warto dobrze się zastanowić zanim się na to zgodzimy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 23:20
Przekłuwanie uszu, nakładanie na paznokcie hybrydy czy tatuowanie skóry henną nie zawsze musi bezpieczne dla ciała dziecka. I jak twierdzą dermatolodzy warto się dobrze zastanowić zanim wyrazimy zgodę na takie zabiegi. O ich nieodwracalnych konsekwencjach i nieprzewidywanych działaniach mówiły w "Strefie Rodzica": Dorota Nowicka dermatolog i Magdalena Łyczko, dziennikarka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak uśpić nastolatka? Posłuchaj rozmowy z pediatrą

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 17:01
Nie jest łatwo uśpić noworodka, czy niemowlaka, ale dla wszystkich którzy myślą, że mają już ten etap za sobą czeka poważniejsze zadanie. Jak uśpić nastolatka, który sam wie ile ma spać i kiedy będzie zasypiać. Mówiła o tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom: Magda Szczęsna lekarz pediatra, współautorka książki "Sen u dzieci".
rozwiń zwiń