Polskie Radio Dzieciom

Jan i Joachim Ciecierscy czyli dorosłe relacje bliźniąt

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 14:19
Bili się do krwi, a powodem sprzeczki mogło być nawet to, że jeden inaczej na spojrzał na drugiego. Poza tym byli jednak zawsze razem i wszystkie trudne sytuacje przeżywali wspólnie. Jak wyglądała relacja dwóch bliźniaków: Jana i Joachima Ciecierskich i jak bardzo zmieniała się przez kolejne lata? Bracia opowiedzieli o tym Karinie Terzoni w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Joachim Ciecierski z bratem Janem wspominają swoje dzieciństwo
Joachim Ciecierski z bratem Janem wspominają swoje dzieciństwoFoto: Shutterstock/Body Stock

Być bliźniakiem to niezwykły potencjał: można się podmieniać na klasówkach i na randkach, a nawet na tronie – co wykorzystali w swoich książkach Aleksander Dumas i Mark Twain. A jak ta relacja wygląda w życiu?  Pytała o to w audycji „Strefa Rodzica” Karina Terzoni.

- Do matury chodziliśmy do tej samej klasie, ale nigdy nie zamienialiśmy się. Może dlatego, że nasze podobieństwo nigdy nie było aż tak duże i jakoś byliśmy zbyt uczciwi, żeby oszukiwać – powiedział Joachim Ciecierski i dodał że dość szybko obaj zauważyli, że ich sytuacja jest wyjątkowa. - Te wszystkie sytuacje stresowe, jakie dzieci mają, a mają ich przecież dużo, to my przeżywaliśmy wspólnie. – W latach osiemdziesiątych wyjechaliśmy do Niemiec i nagle wylądowaliśmy w nowej  rzeczywistości: innym mieście, szkole, gdzie posługują się innym językiem. I ten stres związany z pobytem w innym kraju przeżywaliśmy wspólnie. Pamiętam, jak na początku, schowaliśmy się w tamtejszej kuchni i trzymając się za ręce – płakaliśmy ze stresu, a mieliśmy może lat 4 czy 5 lat - wspominał gość "Strefy Rodzica".

Z kolei Jan Ciecierski zauważył, że w jego przypadku było inaczej. - Bardzo późno uświadomiłem sobie jak fajnie jest mieć bliźniaka. Kiedy byłem dzieckiem to było coś normalnego. Nawet się nad tym nie zastanawialiśmy. Cały czas były jakieś walki między nami. Ale też jakoś nigdy się nie nudziliśmy, bo zawsze mieliśmy co robić. Wszystko robiliśmy przecież razem. Dopiero kiedy byliśmy nastolatkami kazaliśmy mamie, żeby wybudowała nam w pokoju ścianę z cegieł. To było niemożliwe, bo po środku było okno, ale dopiero wtedy poczuliśmy że chcemy mieć swoją przestrzeń - powiedział Jan.

Więcej o tym w zapisie audycji:


Posłuchaj
46:16 [DAB]Dzieciom (PCM) 24 październik 2024 21_01_27.mp3 W "Strefie Rodzica": Joachim Ciecierski z bratem bliźniakiem o dorosłej relacji bliźniąt

 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Karina Terzoni
Goście: Joachim i Jan Ciecierscy 
Data emisji: 24.10.2024
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 16:38
Adele Faber i Elaine Mazlish, w swojej książce „Rodzeństwo bez rywalizacji”, porównują pojawienie się siostry czy brata do sytuacji, w której mąż przyprowadza do domu obcą kobietę i oznajmia: "Skarbie, tak bardzo Cię kocham i jesteś taka cudowna, że zdecydowałem się na drugą żonę, podobną do Ciebie". Jak wyjaśnić dziecku, że nowy członek rodziny nie będzie jego rywalem ale może być najlepszym przyjacielem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy rzeczywiście mężczyźni są z Marsa, a kobiety są z Wenus?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 23:20
- Wchodzimy w związki, z naszymi oczekiwaniami, potrzebami i deficytami. Czasem zdarza się jednak, że zanim dobrze się poznamy to już się rozstajemy - powiedział gość Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica", w której opowiadał o różnicach pomiędzy kobietami i mężczyznami oraz o tym w jaki sposób znaleźć wspólne pasje i zainteresowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiece wsparcie - kiedy jest szczególnie istotne i jak go szukać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 23:20
Kiedy kobieta staje się mamą znacznie bardziej zaczyna cenić sobie przyjaźnie z osobami, które są na podobnym etapie swojego życia. Jak odnaleźć bezpieczne miejsce, ciekawe osoby i odpowiedzi na wiele pytań dotyczących macierzyństwa? O sile kobiecego wsparcia mówiły goście Kariny Terzoni w Polskim Radiu Dzieciom: Kamila Kalińska i Marta Szostak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak uśpić nastolatka? Posłuchaj rozmowy z pediatrą

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 17:01
Nie jest łatwo uśpić noworodka, czy niemowlaka, ale dla wszystkich którzy myślą, że mają już ten etap za sobą czeka poważniejsze zadanie. Jak uśpić nastolatka, który sam wie ile ma spać i kiedy będzie zasypiać. Mówiła o tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom: Magda Szczęsna lekarz pediatra, współautorka książki "Sen u dzieci".
rozwiń zwiń