Polskie Radio Dzieciom

Czy można nauczyć dzieci mądrego korzystania z multimediów? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 19:22
Niewątpliwie komputery i smartfony sprawiają, że nasze życie staje się prostsze. Dzięki nim możemy np. komunikować się z innymi, poznawać ludzi, kupować rzeczy oraz uczyć się. Z drugiej jednak strony, cyfrowe urządzenia mogą stanowić dla nas zagrożenie, jeżeli wykorzystuje się je nadmiernie lub w niewłaściwy sposób. O ochronie dzieci przed uzależnieniem od  komputerów i telefonów oraz mądrym korzystaniu z technologii opowiedział w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica", Maciej Lisowski, autor książki "Komórka Kasia i jej cyfrowa rodzinka".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Gorodenkoff

W XXI wieku jest wiele przypadków uzależnień od korzystania z komputerów lub telefonów. Co więcej, nierzadko spotykanym widokiem są dzieci bawiące się tabletem bądź smartfonem. Często urządzenia te są wybierane także jako prezent dla młodszych osób np. z okazji urodzin i chociaż niosą one ze sobą pewne korzyści, mogą one stanowić również zagrożenie. Przykładem może być znaczna liczba samobójstw popełnionych przez uczniów, którzy zmagali się z internetowym hejtem i brakiem akceptacji w mediach społecznościowych. Zapobiec temu mogą m.in. rozmowy z dziećmi i pokazanie im, jak bezpiecznie i zdrowo korzystać z urządzeń technologicznych. 

We wrześniu swoją premierę miała książka pt.: "Komórka Kasia i jej cyfrowa rodzinka", która w ciekawy i przystępny dla dzieci sposób przybliża młodszym osobom nowe technologie. – Od 4 lat już można dzieciom czytać, a potem jak już dzieci z czasem potrafią czytać, do 12 roku życia spokojnie ta książka będzie cieszyła i bawiła – skomentował Maciej Lisowski. Bohaterką książki jest smartfon o imieniu Kasia, która, pomimo przywiązania do ludzi, lubi czasem odpocząć. Kiedy jednak dzieci jej to uniemożliwiają, ponieważ cały czas z niej korzystają, pojawia się wtedy Ciocia Uzależnienie, która rzuca na ludzi zły czar. W efekcie tego dzieci nie mogą przestać grać i myślą ciągle o smartfonie. Morałem bajki jest zatem to, że jedyną szansą na uniknięcie takich objawów jest rzadsze korzystanie z telefonu. 

Posłuchaj
18:22 27.10. Strefa 2.mp3 Jak uczyć dzieci mądrego korzystania z multimediów? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_27.10.2021.

Jeśli chcemy ochronić dzieci przed uzależnieniem od komputerów i telefonów, możemy najpierw zastanowić się nad własnym korzystaniem z urządzeń technologicznych. To dlatego, ponieważ dzieci nas obserwują oraz naśladują, w związku z czym korzystne jest pokazanie im dobrych nawyków, np. nieużywanie telefonu zaraz po przebudzeniu się. Oprócz tego możemy skupić się na edukowaniu dzieci na temat bezpieczeństwa w internecie oraz uświadamianiu im, jak działają media społecznościowe oraz że mają one zarówno zalety, jak i wady, np. hejt. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Gość: Maciej Lisowski
Data emisji: 27.10.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 11:13
W wychowaniu dziecka oboje rodzice pełnią równie ważną rolę, a coraz większa świadomość ojców na temat ich znaczenia w rodzinie napędza ich do bycia blisko ze swoimi dziećmi. Szansą na spędzenie czasu razem są m.in. wspólne wyjazdy, które budują i zacieśniają więzi. Niemniej jednak wycieczka z maluchami, podczas której jest się ich jedynym opiekunem może być wymagająca. Jak zatem ojcowie mogą przygotować się do spędzania czasu sam na sam z dzieckiem? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Michałem Alickim, twórcą bloga "Tata Szef".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zbudować bezpieczną relację z dzieckiem? Rodzic "Gotowy do użycia"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:03
Bycie rodzicem jest nieustannym doświadczeniem budowania wzajemnej relacji z dzieckiem. Co więcej, osoby młodsze potrzebują pomocy dorosłych na wielu płaszczyznach. Świadomość, że rodzic jest obecny w ich życiu, towarzyszy im oraz jest gotowy do kontaktu z nimi jest dla dzieci ogromnym wsparciem. Tak więc pojęcie rodzica obecnego, czyli "gotowego do użycia" i emocjonalnie dostępnego jest najzdrowszą formą rodzicielskiej relacji, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Marta Szperlich Kosmala - Boska Nioska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:12
Wielu ludzi zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Co więcej, często zdanie innych osób na nasz temat sprawia, że nasza wiara w siebie maleje, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Im dłużej żyjemy w takim przekonaniu, tym więcej pracy musimy później włożyć w podbudowanie samooceny i wiarę w swoje umiejętności i możliwości. Chcąc zadbać o poczucie wartości dzieci i ich rodziców powstała książka "Jesteś ważny, Pinku!", o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej współautorka, Urszula Młodnicka-Kornaś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica". Od kiedy zacząć edukację muzyczną dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 15:21
Nasze upodobania muzyczne kształtują się od początku naszego życia i są efektem m.in. muzyki, której słuchają nasi rodzice oraz osoby z najbliższego otoczenia.  Bez względu na rodzaj muzyki, który preferujemy, korzystnie ona wpływ na nasz mózg, emocje i wyobraźnię. Co więcej, ponad 90% osób rodzi się z predyspozycjami do muzykowania, jednak brak aktywności muzycznej w domu sprawia, że zdolności te się nie rozwijają. O edukacji muzycznej dzieci opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Violetta Łabanow-Jastrząb, prezes fundacji "Muzyka jest dla wszystkich".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zrozumieć małe dziecko - tak! Ale jak?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:34
Czasami zachowanie kilkulatków jest dla nas niezrozumiałe. W lepszym poznaniu ich natury może pomóc książka "Odpoczynek, zabawa, rozwój. Zrozumieć małe dziecko". Opracowana została na podstawie badań naukowych dotyczących dojrzewania dzieci oraz opowiada o rozwoju człowieka. W związku z tym, mimo że treść książki dotyczy małych dzieci, niektóre informacje w niej zawarte odnoszą się także do ogółu ludzi. Jedną z nich mogą być potrzeby, które do końca życia są takie same, ale sposób ich zaspokajania zmienia się na przestrzeni lat. O tym, jak zrozumieć dziecko opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Joanna Bylinka, psycholożka oraz Dyrektor Regionalny The Neufeld Institute Poland.
rozwiń zwiń