W dzisiejszym świecie dzieci są przebodźcowane, mają wokół siebie nadmiar rzeczy. Trudno mówić o czasie, w którym mogą zwyczajnie zastanowić się, jak go zagospodarować. Elektronika zapewnia gotowe obrazy, a jednocześnie usypia kreatywność i pomysłowość dziecka. Nie chodzi o to, by od razu traktować ją jako wroga, ale pomóc dziecku w zachowaniu umiaru. Warto starać się przekierowywać uwagę dziecka w stronę zadań manualnych, które wpierają działalność twórczą. Wartością jest tutaj zaangażowanie rodzica i wspólne spotkanie z dzieckiem.
59:27 2022_11_07 21_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Gdzie szukać leku na nudę i jak znaleźć go w domu? Cz. 1
Idźmy sobie krok po kroku, poddajmy się temu procesowi, tej zabawie, temu, jak to wyjdzie, temu, że czasami coś wyjdzie inaczej – mówiła Ewa Wojtan – Też czerpmy z tej zabawy radość tak, żeby to było i dla nas rodziców i dla dzieci radością i fajnym wspomnieniem. Dobrym zestawem na początek mogą okazać się podstawowe artykuły plastyczne, takie jak farby, plastelina, taśma, klej, kolorowy papier i zwykłe kartki. Zawsze możemy wspólnie pozbierać elementy natury, czyli kamyki, patyki, liście, kasztany, a także przedmioty, które można znaleźć w domu, jak na przykład włóczka, guziczki, butelka czy rolka.
59:34 2022_11_07 22_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Gdzie szukać leku na nudę i jak znaleźć go w domu? Cz. 2
W większości przypadków nuda to jest moment, w którym odkrywa się kreatywność, otwierają się nowe szufladki w głowie i z tego powstają piękne rzeczy – zauważył Jarosław Sowizdraniuk – Ta nuda zazwyczaj prowadzi do kreatywności. Oczywiście czasem trzeba być przewodnikiem – dodał na antenie Polskiego Radia Dzieciom. – Na pewno nudy nie należy się bać. Nuda to nie jest nic złego. To jest po prostu czas odpoczynku – zaznaczyła Justyna Dżbik-Kluge – Dzisiaj oceniamy ludzi przez pryzmat ich produktywności, oceniamy również dzieci przez pryzmat ich produktywności. To z kolei wzmaga u nas poczucie, że nie mamy prawa się nudzić, a tym samym- odpoczywać.
Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Ewa Wojtan – autorka projektu Moje Dzieci Kreatywnie oraz serii książek "Dziennik zabaw", Justyna Dżbik-Kluge i Jarosław Sowizdraniuk - współautorzy książki "Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków".
Data emisji: 07.11.2022
Godzina emisji: 21:00
Czytaj dalej:
Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej
Szachy jako sport ponadczasowy. Rozmowa o książce "Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?"
Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam
Czy można nauczyć dzieci mądrego korzystania z multimediów? [POSŁUCHAJ]
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.