Polskie Radio
Section05

1920

Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

Co ze zwycięstwem nad bolszewikami ma wspólnego "King Kong"? Jak lektura noweli Edgara Alana Poego przyczyniła się do polskiego zwycięstwa? Jak wyglądały fake newsy rozpowszechniane sto lat temu? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znaleźć można w najnowszym serwisie internetowym www.bitwa1920.gov.pl stworzonym przez zespół portalu PolskieRadio.pl oraz "Niepodległą".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio bitwa warszawska portal PolskieRadio.pl W POLSKIM RADIU pamięć historia Polski

Bitwa Warszawska. Jan Kowalewski i podwójna metoda łamania szyfrów

- Gdy Jan Kowalewski rozpoczął pracę na Uniwersytecie Warszawskim, zatrudnił Stefana Mazurkiewicza, Wacława Sierpińskiego i Stanisława Leśniewskiego. To była jesień 1919 r. i od tego czasu datuje się metoda podwójna łamania szyfrów, lingwistyczna i matematyczna. Dopiero zestawienie tych dwóch metod dało tak doskonałe skutki - mówił prof. Grzegorz Nowik w cyklu "Bohaterowie wielkiej bitwy".
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Dwójka matematyka szyfrowanie Małgorzata Szymankiewicz

Dr Jarosław Szarek o 40. rocznicy powstania Solidarności: źródeł jej powstania było wiele

W sierpniu 1980 roku, po lipcowych protestach robotników w zakładach pracy w Lublinie i Świdniku, wybuchła fala strajków w tysiącach zakładów w całej Polsce. Te wydarzenia były bezpośrednią przyczyną podpisania porozumień sierpniowych (31 sierpnia) i powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach bloku sowieckiego niezależnej od władzy, legalnej organizacji związkowej. O narodzinach związku opowiada prezes IPN dr Jarosław Szarek.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność porozumienia sierpniowe bitwa warszawska Dorota Truszczak Jarosław Szarek IPN

Акція «1920 рік. Пам’ять під час пандемії» переросла у широкий проєкт

Український та польський журналісти Дмитро Антонюк і Павел Боболович продовжують відвідувати місця поховання польських та українських солдатів, котрі загинули 1920 року у боях з більшовиками
Zobacz więcej na temat:  історія Договір Пілсудський-Петлюра Дмитро Антонюк Павел Боболович

"Całym swoim życiem służył Polsce". Jacek Pawłowicz o legendarnym Żołnierzu Wyklętym

O postać rotmistrza Witolda Pileckiego oraz działaniach podjęte w celu upamiętnienia jego postaci mówili w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Leszek Wosiewicz, reżyser, autor powstającego filmu o rotmistrzu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Pilecki Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci Muzeum Żołnierzy Wyklętych II wojna światowa

"To jest jedyny taki cud na świecie". Ewa Storożyńska o wydarzeniach 1920 roku

- Pierwsze objawianie Matki Bożej miało miejsce 14 sierpnia, w wigilię Jej wielkiego święta, drugie 15 sierpnia, w zupełnie innym miejscu. Te dwa zjawienia wywołały taki popłoch wśród nacierających bolszewików, że ich ucieczka pozwoliła na całkowite zwycięstwo - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Storożyńska. O przebiegu Bitwy Warszawskiej opowiadał także o. Mariusz Bigiel, jezuita.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka bitwa warszawska

H. Domański: rok 1920 naturalnym problemem dla części lewicy

- SLD-owska część lewicy ma naturalny problem z rokiem 1920, który symbolizuje pokonanie przyszłego Związku Sowieckiego będącego patronem tego środowiska - powiedział prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Naukowej. Do sprawy odniósł się także politolog Andrzej Anusz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bitwa warszawska Warszawa Henryk Domański pomniki II Rzeczpospolita wojna polsko-bolszewicka Ryszard Gromadzki

Jan Pietrzak: nie wszystkim podobają się polskie zwycięstwa

– Przez kilkadziesiąt lat prowadzono w Polsce pedagogikę wstydu. Już w szkołach nauczano dzieci, że mamy wstydzić się naszej "paskudnej" historii, klęsk i martyrologii. To część większej całości – powiedział artysta Jan Pietrzak. W "Studiu prasowym" debata o postawie osób związanych ze środowiskiem opozycji, które w krytyczny sposób wypowiadały się na temat organizacji w Katowicach defilady z okazji Święta Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katowice Wojsko Polskie Adrian Stankowski bitwa warszawska polityka Jan Hartman Grzegorz Schetyna

Czy Cud nad Wisłą zmienił losy świata?

98 lat temu stoczyła się decydująca Bitwa Warszawska wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "Cudu nad Wisłą" bitwa, zdecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i w opinii ekspertów uchroniła Europę przed bolszewizmem. Dla upamiętnienia tego zwycięstwa, 15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Na ten temat rozmawiali w Polskim Radiu 24 goście: Wojciech Wybranowski, publicysta Do Rzeczy oraz Piotr Dmitrowicz i dr Krzysztof Jabłonka, historycy.  
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska bolszewicy Józef Piłsudski święto wojska polskiego pr24 wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka