Polskie Radio
Section05

1920

Objazd miejsc pamięci 1920 roku na ziemi stanisławowskiej

Przed zbliżającymi się uroczystościami stulecia wojny polsko-bolszewickiej konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz i konsul Rafał Kocot dokonali objazdu miejsc pamięci 1920 roku znajdujących się na terenie ziemi stanisławowskiej (obecnie obwód iwanofrankiwski). Sprawdzono stan cmentarzy i pomników w Rohatynie, Dytiatynie, Haliczu, Kołomyi i Niżniowie. Są tam pochówki poległych żołnierzy wojska polskiego i ukraińskiej armii z 1920 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Stanisławów Polonia wojna polsko-bolszewicka

"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Album Polskiego Radia o wieloletnim temacie tabu

- Inne tematy się pojawiały, choć po 1945 roku były odpowiednio prezentowane, natomiast były nagrywane. Bitwa Warszawska była absolutnie zakazanym tematem, gdzieś do połowy lat 80 - w audycji "Wybieram Dwójkę" Wojciech Barcikowski opowiadał o specjalnym dwupłytowym albumie Polskiego Radia "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" z nagraniami z Archiwum Polskiego Radia oraz archiwów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  płyta Bartosz Panek Dwójka Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Radio Wolna Europa

Odwaga i miłość do ojczyzny. 100. rocznica śmierci ks. Ignacego Skorupki

100 lat temu, podczas udzielania żołnierzowi ostatniego namaszczenia, zginął ks. Ignacy Skorupka. Ta śmierć stała się jednym z symboli Bitwy Warszawskiej. Przy tej okazji w Polskim Radiu 24 rozmowa z Andrzejem Renesem, rzeźbiarzem i autorem pomnika kapłana, który znajduje się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bitwa warszawska Magdalena Złotnicka historia Polski wojna polsko-bolszewicka Warszawa II Rzeczpospolita pomniki

"Kulminacja obchodów rocznicy odzyskania niepodległości". Minister kultury o widowisku "Wdzięczni Bohaterom"

- W tym roku kulminacją obchodów rocznicy odzyskania niepodległości będzie defilada wojskowa w Warszawie i widowisko na Stadionie Narodowym "1920. Wdzięczni Bohaterom" zaplanowane na 15 sierpnia - zapowiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego bitwa warszawska pamięć historia Polski POLSKA

"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Wyjątkowy album Polskiego Radia

Jeden z przełomowych momentów w historii Polski i Europy Polskie Radio upamiętnia wyjątkowym wydawnictwem: dwupłytowy album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" zawiera m.in. świadectwa uczestników Bitwy Warszawskiej, fragmenty artykułów prasowych z tamtego czasu, nagrania piosenek śpiewanych wówczas przez żołnierzy armii polskiej, zdjęcia i reprodukcje plakatów zagrzewających do walki.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Polskie Radio album W POLSKIM RADIU pamięć historia Polski POLSKA

Prof. Olszewska: historia zrobiła Kadenowi krzywdę. Na szczęście to się zmienia

- Przez wiele lat Juliusz Kaden-Bandrowski był sytuowany na marginesie. Wszyscy wiedzieli, że był taki pisarz, ale tak naprawdę na temat jego twórczości tylko pojedyncze teksty. Nareszcie jest on przywracany polskiej literaturze i można wypisać go z formuły niedoszłego następcy Stefana Żeromskiego - mówiła prof. Maria Olszewska z Instytutu Literatury UW.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Juliusz Kaden-Bandrowski Dwójka Dorota Gacek

Rok 1920 - Rząd Obrony Narodowej. Zgoda narodowa przeciwko bolszewikom

100 lat temu - 24 lipca 1920 roku utworzony został Rząd Obrony Narodowej, jeden z najważniejszych gabinetów II Rzeczypospolitej, pierwszy rząd, którego premierem został Wincenty Witos. Warunki, w jakich powstawał były krytyczne. Armia bolszewicka wkroczyła na etniczne ziemie polskie, zbliżała się w kierunku Grodna, Wilna, szła w kierunku Warszawy i Lwowa.
Zobacz więcej na temat:  Wincenty Witos II Rzeczpospolita bitwa warszawska Marian Drozdowski Krzysztof Michalski

Prof. Maciej Urbanowski: u Rembeka bohaterem się bywa

- Stanisław Rembek pokazuje próbę człowieczeństwa swoich bohaterów, a batalistyka jest powiązana w bardzo ciekawy sposób z psychologią. To jest męski realizm, czyli taki pozbawiony czułostkowości i sentymentalizmu, a nawet antyromantyczny - mówił w Dwójce historyk literatury o trudnych losach mistrza prozy batalistycznej, nazwanym "pisarzem tragicznie zapomnianym".
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Kinga Michalska Dwójka historia Polski literatura literatura polska

TYLKO U NAS Nowa forma opowieści o Bitwie Warszawskiej. Premiera serwisu internetowego

Biuro Programu "Niepodległa" wspólnie z Polskim Radiem S.A. zaprezentowali wyjątkowy serwis internetowy poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Przygotowany w formie nowoczesnej encyklopedii multimedialnej portal nie tylko opowiada o wojnie polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim pokazuje życie Polaków, istotne wydarzenia, fakty i postaci.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Polskie Radio portal PolskieRadio.pl W POLSKIM RADIU pamięć historia Polski