Nauka

Cechy dziecka zależą od jego bakterii jelitowych

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 00:01
Temperament małych dzieci są zależne od bogactwa i różnorodności bakterii, które żyją w ich jelitach. Im więcej bakterii, tym żywsze dziecko.
Cechy dziecka zależą od jego bakterii jelitowych
Foto: Glow Images/East News

Jak wynika z badania opublikowanego na łamach „Brain, Behavior, and Immunity”, a przeprowadzonego przez badaczy z Uniwersytetu Stanu Ohio (USA), bakterie występujące w układzie pokarmowym są ściśle powiązane z typem temperamentu dziecka.

Naukowcy przeanalizowali próbki kału pochodzące od 77 dzieci w wieku od 18 do 27 miesięcy. Ustalili, że maluchy posiadające najbardziej zróżnicowaną mikroflorę są bardziej pogodne, ciekawskie, towarzyskie i impulsywne niż inne dzieci.

Istnieją pewne różnice związane z płcią maluchów. Chłopcy, u których występuje dużo bakterii z rodziny Rikenellaceae i Ruminococcaceae oraz z rodzaju Dialister i Parabacteroides, cechują się najwyższym poziomem ekstrawersji.

U dziewczynek mniejsza różnorodność bakterii koreluje z powściągliwością, lepszą koncentracją i tendencją do przymilania się. Obfitość bakterii z rodziny Rikenellaceae może za to wpływać na ich skłonność do odczuwania lęku.

- Istnieją dowody na to, że bakterie jelitowe wchodzą w interakcje z hormonami stresu, tymi samymi, które są zaangażowane w rozwój chorób typu otyłość czy astma - mówi dr Lisa Christian, autorka badań. - Połączenie tych informacji z analizą mikroflory jelitowej może ostatecznie pomóc nam w znalezieniu sposobu na zapobieganie chronicznym dolegliwościom zdrowotnym – dodaje.

- Z całą pewnością istnieje komunikacja żołądek-mózg - dodaje dr Michael Bailey, współautor. - Nie wiemy jeszcze, która strona inicjuje dialog.

Naukowcy muszą teraz to ustalić.

(ew/PAP/DailyMail)

Czytaj także

Geniusza łatwo rozproszyć

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 21:11
Z badań wynika, że osoby kreatywne mają problem z ignorowaniem nieistotnych bodźców sensorycznych. Podatność na rozproszenie pomaga im w kreatywności, ale przeszkadza w ukończeniu zadania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ptasie pióra szansą na nowoczesne produkty medyczne

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 04:32
Opatrunki szybko hamujące krwawienie, nowe protezy dla osób z chorobami nowotworowymi - to tylko niektóre z projektów, które mogą sprawić, że polskie biopolimery podbiją świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komu potrzebna jest psychoterapia?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2015 11:41
Terapia z pewnością nie zaszkodzi, ale sami psychoterapeuci są przeciwni masowemu wysyłaniu ludzi do specjalistów.
rozwiń zwiń