Zdjęcia Plutona w wysokiej rozdzielczości wykonała z wysokości 80 tys. km kamera LORRI znajdująca się na pokładzie sondy New Horizons. Miesięczniki "Science" oraz "Nature" uznały je na największe wydarzenia naukowe ubiegłego roku.
- To przede wszystkim osiągnięcie techniczne, biorąc pod uwagę fakt, że sonda wystartowała prawie 10 lat temu. Trzeba pamiętać, że zastosowano na niej ówczesną technologię, nie dzisiejszą - powiedział prof. Kazimierz Stępień. Jak tłumaczył, do tej pory wiedzieliśmy, że Pluton niejednolicie odbija światło i znajdują się na nim obszary jaśniejsze i ciemniejsze. - Jakbyśmy patrzyli podczas deszczu z dużej odległości przez brudną szybę na drzewo. Mniej więcej tyle było wiadomo - wyjaśniał gość Jedynki.
Teraz już wiemy, że na Plutonie są góry i lód. Rozpościera się nad nim błękitne niebo, na którym nasze Słońce jest jedynie jedną z gwiazd, może trochę jaśniejszą od innych. Na Plutonie jest też atmosfera, która składa się z azotu, tlenku węgla i metanu.
Jednak nie mniej spektakularnym odkryciem 2015 roku jest czarna dziura, która posiada mniej więcej 10 proc. masy naszej galaktyki...
***
Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadzi: Krzysztof Michalski
Gość: prof. Kazimierz Stępień (Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 5.01.2016
Godzina emisji: 21.40
tj/asz