Nauka

Zestaw bakterii zdrowej skóry jest stały

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 21:00
Zestaw mikroorganizmów żyjących na skórze danej osoby niemal nie zmienia się z czasem - informuje pismo „Cell”.
Zestaw bakterii zdrowej skóry jest stały
Foto: Glow Images/East News

Skóra człowieka to siedlisko licznych bakterii, grzybów i wirusów. Większość z nich jest nieszkodliwa, a nawet przynosi korzyści. Inne jednak mają związek z zaburzeniami i chorobami, np. trądzikiem. 

Badacze postanowili sprawdzić, czy zestaw bakterii, które nosimy na sobie, się zmienia. Okazało się, że niewiele.

Trzykrotnie pobierając próbki z 17 obszarów skóry 12 ochotników w różnych odstępach czasowych – od miesiąca do dwóch lat - Heidi Kong z National Cancer Institute oraz Julie Segre z National Human Genome Research Institute (USA) wykazały, że skóra zdrowych osób utrzymuje stały wzorzec obecności bakterii niezależnie od noszonych ubrań, mycia, otaczającego środowiska czy kontaktów z innymi osobami.

Szczególnie stabilnym mikrobiologicznie środowiskiem okazała się skóra pleców i uszu, ale także często myte i dotykające innych dłonie miały stałych mieszkańców.

Do miejsc, w których zachodziło najwięcej zmian, należały stopy - być może ze względu na czynniki takie jak higiena osobista.

W przyszłości autorki badań chcą sprawdzić, jak na skłąd bakteryjny wpływają choroby, które przechodzimy, i leki, które przyjmujemy. 

(ew/PAP/BBC)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia bakterie
Czytaj także

Licealiści szukają sposobu na antybiotykoodporność

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 14:55
Ludzie przyjmują coraz więcej antybiotyków, przez co szkodliwe bakterie uodparniają się na te środki. Nastolatkowie z Trójmiasta wpadli na pomysł, jak temu zaradzić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oetzi miał wrzody i azjatyckie bakterie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 00:10
Nasi przodkowie sprzed kilku tysięcy lat mogli cierpieć na częste dziś wrzody żołądka. Wskazuje na to badanie wnętrzności tak zwanego Człowieka Lodu, czyli Oetzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proces starzenia a stany zapalne

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 15:19
W audycji przedstawiamy najnowsze badania dotyczące starzenia zapalnego (inflammaging) i wyjaśniamy, czym różni się ono od biologicznego starzenia.
rozwiń zwiń