- Trzeba odróżnić obrazowanie ludzkiego mózgu, które się używa w szpitalach do diagnostyki i leczenia od obrazkowania, które jest używane do badań naukowych. Te badania rozpoczęły się na przełomie 1978 i 1979 roku. Mają one na celu zrozumienie, jak mózg pracuje, jak jest zorganizowany - wskazał gość Jedynki.
Prof. Richard Frąckowiak jest dyrektorem unijnego projektu Human Brain Project. W audycji opowiedział na czym polega projekt.
W audycji mówiliśmy także o Światowym Kongresie SIS [Senologic International Society], czyli Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego, podczas którego omawiane były innowacyjne metody diagnozowania i leczenia raka piersi. Kongres po raz pierwszy odbył się w Polsce.
Przypomnieliśmy także, że 18 maja w Warszawie, w ramach europejskiej kampanii "Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie", odbędzie się międzynarodowa konferencja "Zrównoważone życie zawodowe w każdym wieku".
***
Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka
Prowadzi: Krzysztof Michalski
Goście: prof. Richard Frąckowiak (brytyjski uczony, jeden z najwybitniejszych neurologów na świecie, pionier w dziedzinie badań nad obrazowaniem ludzkiego mózgu, dyrektor unijnego projektu Human Brain Project), prof. Tadeusz Pieńkowski (prezydent Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego, prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi), dr Joanna Bugajska (prowadzi badania związane m.in. z wpływem wieku na wydajność pracy), prof. Wiktor Marek Zawieska (zastępca dyrektora Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Państwowy Instytut Badawczy)
Data emisji: 09.05.2016
Godzina emisji: 20.14
kk