Nauka

Polska nauka jest niedofinansowana

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 10:00
Jeśli chodzi o innowacje i finanse na naukę - Polska wypada słabo na tle innych państw Unii Europejskiej. Wskazują na to zarówno unijne dane, jak i opinie polskich naukowców.

Kilka dni temu Bruksela opublikowała ranking innowacyjności w państwach członkowskich. Polska zajmuje w nim 22. z 27 miejsc. Ma wynik znacznie poniżej unijnej średniej i prawie trzy razy mniej punktów od liderów - Danii i Szwecji.

W dużym stopniu to związane z niedofinansowaniem polskiej nauki. Prezes Polskiej Akademii Nauk, profesor Michał Kleiber badał pod tym kątem różne kraje, takie jak USA, Francja Niemcy czy Słowacja. Okazało się na przykład, że "kraje te wydają mniej więcej tyle samo na obronność, co na B + R". B+R - czyli badania i rozwój. - A Polska na obronność wydaje cztery razy więcej niż na naukę - dodaje profesor Kleiber.

Inni naukowcy mówią, że pieniądze są gdzie indziej; można starać się na przykład o dotacje unijne, ale proces jest bardzo długi i dużo w nim biurokracji. 

Poza tym przyszłość nauki nie zależy wyłącznie od pieniędzy - dodaje profesor Kleiber: - Przyszłość Polski leży w rękach ludzi kreatywnych, dużo umiejących i przedsiębiorczych.

Do pozytywnych sygnałów w skali Europy Polska może zaliczyć fakt tworzenia unijnego Centrum Badań EIT+ we Wrocławiu, którego zadaniem jest wspieranie innowacyjności i przedsiębiorczości oraz łączenie nauki z biznesem.

(iar)

Czytaj także

Teraz humanistyka

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2010 11:00
Rząd chce, aby na dofinansowanie mogły liczyć nie tylko nauki ścisłe, ale i humanistyczne. W 2011 roku przeznaczy na ten cel 70 mln zł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stać nas na innowacyjność

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 10:59
Mamy ludzi, którzy są w stanie opracowywać nowoczesne technologie, ale państwo powinno im w tym pomóc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska nauka tylko dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 11:00
Prace naukowe polskich nauczycieli akademickich z uczelni publicznych ukazują się w międzynarodowych czasopismach nawet trzykrotnie rzadziej niż badaczy uczelni we Włoszech lub Niemczech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska nauka do reanimacji

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2011 08:00
Braki w finansowaniu, złe zarządzanie funduszami i niewystarczająca kontrola efektów pracy naukowców na uczelniach to przyczyny skromnego udziału Polaków w światowej nauce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Politycy nie doceniają nauki

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 18:28
Prof. Michał Kleiber, prezes PAN: Dziś zarówno rządy państw, jak i zarządy korporacji, obserwują rozwój sytuacji na świecie i dostosowują do niej swoją politykę i strategię. Polska tego nie potrafi.
rozwiń zwiń