Śmiech dobrze wpływa na nasze samopoczucie i rozładowuje napięcie. Poprawia krwiobieg, przyspiesza bicie serca i krążenie krwi, dzięki czemu organizm otrzymuje więcej tlenu. Aktywizuje nie tylko mięśnie brzucha, ale i twarzy.
- Pozytywne emocje działają prozdrowotnie – podkreśla w rozmowie z Elżbietą Żywioł, Zbigniew Żarczyński, doktor psychologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Podczas wybuchów śmiechu, kiedy kąciki ust się podnoszą, na naszej twarzy pracuje aż 18 mięśni, a mózg odbiera sygnały, że jesteśmy szczęśliwi i zadowoleni.
- Śmiejąc się dotleniamy mózg i pobudzamy do pracy wszystkie narządy – podkreśla Elżbieta Baran-Cebula z fundacji "Dr Clown”. – Śmiech może być zastępstwem biegania czy uprawiania jogi – dodaje.
Śmiech sprzyja sukcesowi. Zmniejsza nieśmiałość, łagodzi lęki. Ludzie z poczuciem humoru są bardziej kreatywni, mają lepsze relacje z innymi osobami w pracy.
- Nie jest ważne, w jaki sposób się śmiejemy – podkreśla Elżbieta Baran-Cebula. – Ważne, abyśmy jak najczęściej to robili - zachęca.
ah
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Śmiech to zdrowie" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.